Reklama

Prudential Polska: Ambitne plany przyszłych emerytów niepoparte działaniami
środa, 31 lipca 2019 08:51

Badanie Prudential Family Index pokazuje, że Polacy mają ambitne plany odnoszące się do tego, co chcą robić na emeryturze. Jednak tylko połowa z nich dodatkowo oszczędza na jesień życia, z czego zdecydowana większość ma świadomość, że niewystarczająco.

54% uczestników badania planuje na emeryturze podróżować po świecie. Jednocześnie 51% respondentów chce zająć się przyjemnościami, na które wcześniej nie miała czasu, a dodatkowo 49% planuje pomagać dzieciom i wnukom.  Co ciekawe, plany emerytalne nie zmieniają się od przynajmniej trzech lat – ankietowani nadal uważają, że podróże, przyjemności i pomoc wnukom są najważniejsze. W poprzedniej fali badania Prudential Family Index (2016 rok) podobne deklaracje plasowały się w czołówce odpowiedzi.

- Podróże, przyjemności, hobby, na które nigdy nie było czasu, pomoc dzieciom czy wnukom – to wszystko piękne cele, kosztowne marzenia. Pozostaje pytanie, czy będzie nas na to stać? Czy nasza emerytura wystarczy? Warto pamiętać, że jesień życia to również dodatkowe wydatki na niezbędne leki i koszty związane z dbaniem o własne zdrowie. Obecnie emeryt może liczyć na świadczenie emerytalne w wysokości 56% swojej średniej ostatniej pensji, zaś za 20 lat to będzie 36%. Zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu, które nie tylko pokryje podstawowe wydatki na emeryturze, ale również pozwoli zrealizować przynajmniej część naszych planów – mówi Jarosław Bartkiewicz, prezes polskiego oddziału Prudential Polska.


Około 3/4 uczestników badania Prudential spodziewa się emerytury maksymalnie do połowy wysokości pensji, dlatego coraz częściej odkłada. Robi tak już 52% respondentów, czyli o 18% więcej niż w badaniu z 2015 roku. Niemniej 37% uważa, że odkłada niewystarczające kwoty, a 42% planuje zająć się tematem oszczędności na emeryturę w przyszłości.

94% ankietowanych deklaruje, że należy oszczędzać (wobec 83% w 2015 roku). Nadal niepojąco wysoki odsetek jest osób odkładających zbyt mało lub opóźniających moment rozpoczęcia odkładania na emeryturę.


Polacy myślą, że „emerytura to tylko chwila, to tylko kilka lat”… więc pewnie z tego wynika ich podejście typu: „jakoś dam sobie radę” do finansów na jesieni życia. 47% badanych sądzi, że na emeryturze spędzi tylko kilka lat – maksimum do 10. Tylko 13% twierdzi, że może to być 20 lat lub więcej.


Tymczasem według danych ZUS* już w tej chwili średni okres pobierania świadczeń emerytalnych wynosi ponad 18 lat (dla kobiet jest to 20 lat i 3 miesiące). Z kolei według obecnych danych i prognoz demograficznych oczekiwana długość życia się wydłuża. Dodatkowo coraz większa świadomość dbania o zdrowie, wyższy standard życia, postępy w medycynie – to wszystko powoduje wydłużanie się czasu spędzanego na emeryturze. Tak więc dla obecnych „młodych bogów” (dziś 30-40 letnich) emerytura może trwać jeszcze dłużej niż 20 lat.  

- Myślenie Polaków, że emerytura to tylko kilka lat, jest błędne. Chcemy zwrócić uwagę, że już obecnie na emeryturze żyjemy około 20 lat, a prognozy mówią, że możemy żyć jeszcze dłużej. Tym bardziej warto pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu na ten okres życia, z którym wiążemy ciekawe plany. Być może można „sobie poradzić” z 1/3 dochodów przez rok, dwa, ale nie przez kilkanaście czy nawet ponad 20 lat. Bardzo ciężko będzie przeżyć blisko 1/3 życia za 1/3 pensji – mówi Tomasz Borchowiec, dyrektor marketingu i komunikacji korporacyjnej Prudential Polska.O badaniu:

Prudential w Polsce od kilku lat prowadzi projekt badawczy Prudential Family Index. Poświęcony jest on postawom Polaków wobec kwestii finansowych, oszczędzania na przyszłość, zabezpieczenia siebie i/lub rodziny, itp. Szczególnym obszarem zainteresowań Prudential Family Index są emerytury i stosunek Polaków do odkładania i oszczędzania na swoją przyszłość. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowano trzy ogólnopolskie badania dotyczące postaw Polaków wobec szeroko rozumianych finansów. Pierwsze dwa w odpowiednio 2015 i 2016 r., zaś ostatnie w lutym 2019 r.

Ostatnie badanie zostało zrealizowane w lutym 2019 r. na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 25-45 lat. Ankieterzy firmy badawczej IQS spytali w imieniu Prudential ponownie o kwestie związane z postawami Polaków wobec emerytur. Obszarem szczególnego zainteresowania badaczy było postrzeganie ankietowanych co do szacowanej długości okresu spędzonego na emeryturze vs. obecna rzeczywistość.

***

*Dane ZUS: „Jak długo pobieramy emerytury?” 12.03.2019.
(AM, źródło: Prudential)

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook