Reklama

Francja: Polisy parametryczne radą na suszę
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:42

Setki francuskich rolników, którzy zawarli specjalistyczne polisy ubezpieczenia od skutków anomalii pogodowych, otrzymują szybkie wypłaty, pomocne w uporaniu się z konsekwencjami fali upałów i przedłużających się susz w wielu rejonach kraju.

Wypłaty są dowodem, że polisy parametryczne stają się dla ubezpieczycieli rosnącym rynkiem w krajach rozwiniętych przy globalnym wzroście temperatur – zauważa agencja Reuters. Polisy parametryczne to takie, w których wypłata jest dokonywana po wystąpieniu określonego wcześniej zdarzenia, takiego jak huragan o określonej sile.

Podczas dwóch lipcowych fal upałów w Europie padały rekordy temperatur. Klimatolodzy ostrzegają, że wskutek ocieplenia spowodowanego emisją gazów cieplarnianych zjawiska takie mogą być coraz częstsze. Ostrzeżenia przed suszą były wydane dla rozległych obszarów Francji jeszcze zanim układ wysokiego ciśnienia sprowadził gorące powietrze znad Sahary.

W tym roku wszyscy francuscy rolnicy, którzy ubezpieczyli się od suszy, dostali wypłaty – zapewnił Gabriel Gross, dyrektor firmy ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z Paryża, Meteo Protect.

Ubezpieczenia parametryczne pojawiły się w latach 90. XX w., gdy w centrum uwagi znalazły się zdarzenia katastroficzne, takie jak trzęsienia ziemi i huragany, głównie na rynkach wschodzących. Coraz częściej branża reasekuracyjna stosuje ten model do ryzyk kiedyś uważanych za nieubezpieczalne, dzięki postępowi w nauce o przetwarzaniu i analizie danych.

Swiss Re w tym roku uruchomił ubezpieczenie winnic od rozprzestrzeniających się pożarów, Munich Re ubezpiecza farmy solarne od braku słońca, a AXA Climate – parkingi dilerów samochodowych w USA od burz z gradem.

AXA Climate powstała w 2015 r. Początkowo nastawiona była na rolników o niskich przychodach w krajach rozwijających się, takich jak Indie, Meksyk i Wietnam, obecnie działa w 40 krajach, z USA i Niemcami włącznie. Jej roczne przychody na poziomie kilkudziesięciu milionów euro wykazują dwucyfrowy wzrost, jak podaje jej dyrektor generalny Antoine Denoix. – Istnieje ogromna luka w ochronie ryzyk pogodowych we Francji – powiedział agencji Reuters Denoix. Zorientowaliśmy się, że ten model może się sprawdzić w bogatych krajach.  

We Francji znajduje się ok. 16% obszarów rolnych Unii Europejskiej. Jednak większość francuskich rolników jest nieubezpieczonych od zagrożeń pogodowych.

Tradycyjni ubezpieczyciele oceniają szkody na podstawie zdjęć satelitarnych i innymi metodami trudnymi do prześledzenia. Odszkodowania wypłacają po tygodniach albo miesiącach, zostawiając klienta z problemem płynności finansowej. Model parametryczny pozwala klientom na szybkie otrzymanie wypłaty, ubezpieczyciele oszczędzają na czasie, pracy rzeczoznawców i kosztach likwidacji szkód.

Dla nieubezpieczonych właścicieli farm mlecznych czasy są ciężkie. Ok. 2,5% pogłowia bydła zostało skierowane do uboju, ponieważ brak deszczu odbija się na opłacalności – powiedział Vincent Brack, dyrektor francuskiej Federacji Producentów Mleka. – Wypłata z ubezpieczenia finansowanego przez państwo trwa co najmniej rok.
AC

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook