Reklama

Aviva: Wzrost sprzedaży w obu sektorach działalności
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:51

Większa składka w ubezpieczeniach na życie i majątkowych, wyższa wartość nowego biznesu oraz wyjątkowo dobry na tle branży wskaźnik zespolony COR – to najważniejsze osiągnięcia Avivy w Polsce w I półroczu 2019 r.

Wiodąca w grupie spółka życiowa zebrała 941 mln zł – nieco więcej niż przed rokiem (920 mln zł).

– Zwiększenie składki w ubezpieczeniach na życie na spadającym rynku i utrzymanie drugiej pozycji jest osiągnięciem samym w sobie. Ożywienie tego segmentu wymaga nowych pomysłów. Naszą propozycją jest ubezpieczenie Twoje Życie, które wprowadziliśmy, kierując się wprost sugestiami klientów i agentów. Jego atuty to opcjonalna część inwestycyjna, duża elastyczność w dostosowaniu sum ubezpieczenia do potrzeb klientów, rozbudowana część zdrowotna i profilaktyczna – podkreślił Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska.

Półroczna wartość nowego biznesu w ubezpieczeniach na życie według dyrektywy Wypłacalność II wyniosła 151 mln zł i była wyższa o 14% w porównaniu z I połową 2018 r. (133 mln zł*). Zysk netto Aviva TUnŻ uplasował się na poziomie 310 mln zł, wobec 349 mln zł przed rokiem. Spółka wyjaśniła, że słabszy wynik finansowy jest głównie efektem niższego zysku z inwestycji. Poprawił się natomiast wynik techniczny spółki, który wyniósł 313 mln zł (291 mln zł na koniec czerwca ub.r.). Wartość odszkodowań i świadczeń brutto wzrosła z 664 mln zł przed rokiem do 786 mln zł po 6 miesiącach 2019 r.

Biznes majątkowy

Majątkowe Aviva TUO zebrało 232 mln zł składek brutto – o 14 mln zł więcej niż po 6 miesiącach ub.r. (218 mln zł). Spadł natomiast wynik techniczny ubezpieczyciela. Na koniec czerwca 2019 r. wskaźnik ten uplasował się na poziomie 7 mln zł, wobec 11 mln zł przed rokiem. Z kolei zysk netto spadł z 12 mln zł po I połowie 2018 r. do 10 mln zł rok później. Wartość odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto wzrosła z kolei z 99 mln zł do 104 mln zł.

- W ubezpieczeniach majątkowych zwiększyliśmy poziom składki przypisanej brutto do 291 mln zł (łącznie dla Aviva i Santander Aviva), do czego w największym stopniu przyczynił się jej wzrost o 61% w ubezpieczeniach gospodarczych. Dwucyfrowa dynamika w tym segmencie, trwająca trzeci rok z rzędu, to efekt realizacji strategii z 2016 r. Zgodnie z nią poprawiliśmy jakość obsługi brokerów oraz klientów i wprowadzamy innowacyjne produkty. Przebojem na rynku okazała się nasza oferta OC dla firm i przedsiębiorców – pozyskujemy wielu nowych klientów, a nasz portfel wzrósł prawie trzykrotnie w stosunku do roku 2017. Zamierzamy kontynuować rozwój w ubezpieczeniach gospodarczych. Zarazem efektywnie sprzedajemy ubezpieczenia komunikacyjne i mieszkaniowe przez nasz kanał direct, a także przez sieć agencyjną. Szukamy też nowych sposobów zaspokajania potrzeb klientów, o czym świadczy wprowadzenie AC na godziny przez aplikację Teraz – wyliczył Adam Uszpolewicz. Zaznaczył też, że wskaźnik zespolony (COR) w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych (liczony razem dla Avivy i Santander Aviva) wyniósł 88,7% i utrzymuje się na stabilnym poziomie od początku 2018 r.

Santander Aviva

Spółki Santander Aviva odnotowały w I półroczu 2019 r. 20% wzrost zysku operacyjnego według MSSF, głównie dzięki rozwojowi portfela, szczególnie ubezpieczeń kredytów gotówkowych. Z kolei ich wynik finansowy netto uplasował się na poziomie 70 mln zł. Rok wcześniej ich zysk netto wyniósł 59 mln zł. Spółki zebrały łącznie 248 mln zł składek brutto (198 mln zł przed rokiem). Wypłaciły też 52 mln zł świadczeń i odszkodowań brutto (96 mln zł rok wcześniej). Ich wynik techniczny wzrósł natomiast z 71 do 83 mln zł.

Zysk operacyjny w dół

W I półroczu 2019 r. Aviva i Santander Aviva wypłaciły łącznie 182 mln zł świadczeń z ubezpieczeń życiowych oraz 106 mln zł odszkodowań z polis majątkowych. Z kolei zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej wyniósł 469 mln zł, co oznacza spadek o 4% w stosunku do I połowy 2018 r. (489 mln zł).

Dzięki korzystnej koniunkturze na rynku kredytów hipotecznych spółka zależna Expander zwiększyła zysk operacyjny według MSSF prawie o połowę w stosunku do pierwszej połowy 2018 roku. Rośnie też liczba klientów korzystających z serwisu online MojaAviva – jest ich obecnie ponad 360 tysięcy.

PPK wśród priorytetów

- Wśród naszych priorytetów jest program PPK. Prowadzimy intensywne rozmowy z pracodawcami w całym kraju, czego efektem jest już ponad 100 umów i decyzji o wyborze naszej oferty. Postawiliśmy sobie jako cel 10% udziału w rynku PPK. Korzystamy z bogatych doświadczeń Avivy z Wielkiej Brytanii, która z sukcesem uczestniczyła we wprowadzaniu podobnego programu od 2012 r. i jest liderem rynku (ponad 3 miliony pracowników w programach) – zapowiedział Adam Uszpolewicz Ważna jest dla nas społeczna odpowiedzialność. Jej przejawem jest m. in. to, że jesteśmy w gronie największych płatników podatku CIT w Polsce, co potwierdzają dane Ministerstwa Finansów. W 2018 r. Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie odprowadziło z tego tytułu do budżetu 234 mln zł. Efektem dwóch edycji naszej kampanii społecznej „Wiem, czym oddycham” jest 400 dodatkowych czujników jakości powietrza w kraju i wzrost świadomości zdrowotnej w tym zakresie – podsumował.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook