Reklama

Będziemy bezpiecznikiem dla małych i średnich
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:51

Rozmowa z Ewą Małyszko, prezes zarządu PFR TFI

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Czym PFR TFI różni się od innych instytucji finansowych oferujących PPK? Jaka jest rola PFR TFI w całym systemie PPK?
Ewa Małyszko:
– Rola PFR TFI w całym programie jest szczególna. Jako instytucja finansowa możemy świadczyć usługi prowadzenia PPK. Ponadto – zgodnie z ustawą – jesteśmy instytucją wyznaczoną, która pełnić będzie funkcję „bezpiecznika” dla małych i średnich firm, które z różnych powodów nie znajdą dla siebie na rynku odpowiedniej instytucji finansowej do prowadzenia PPK. Mówiąc inaczej, PFR TFI jest gotowe zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z każdym pracodawcą, który wyrazi taką wolę lub któremu inna instytucja odmówi podpisania umowy. Co więcej, w przypadku, gdy wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa nie będzie mogła kontynuować swoich zobowiązań, PFR TFI będzie mogło przejąć od niej prowadzenie PPK.

Jednocześnie PFR TFI działa tak samo jak inne instytucje finansowe, które mogą zarządzać PPK. Jesteśmy skoncentrowani na tym, by zapewnić najlepszą jakość zarządzania PPK, to nasz główny obszar działalności. Dlatego też na potrzeby programu, jakim jest PPK, w ramach PFR TFI zbudowaliśmy specjalny zespół do zarządzania PPK, który tworzą eksperci z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi oraz długoterminowymi produktami oszczędnościowymi. Powołana została również odpowiednia infrastruktura, dedykowana wyłącznie pracowniczym planom kapitałowym.

Jakie macie cele i plany w związku z PPK w tym roku i w kolejnych?
– Na etapie, w którym do PPK zapisywani są pracownicy największych polskich przedsiębiorstw, a następnie objęte nim zostaną średnie i małe przedsiębiorstwa, koncentrujemy się na sprawnym przebiegu całego procesu.

W całym programie PPK szczególnie ważny będzie nie sam zapis do niego (bo jest automatyczny), ale chęć pozostania pracowników w programie. Jak od samego początku podkreślamy, PPK pozwolą na zbudowanie nawyku systemowego i długoterminowego oszczędzania na bezpieczną przyszłość emerytalną Polaków. Projekt ma charakter wieloletni. Swoją składkę ma opłacić pracownik (będzie odprowadzana bezpośrednio od wynagrodzenia), ale część dołoży też pracodawca (od 1,5 do 4%) oraz corocznie dopłacać będzie państwo. Najważniejsza jest świadomość, że PPK przyniesie efekty w długiej perspektywie oraz systematyczność i pozostanie w programie.

Dzisiaj trudno szacować poziom partycypacji w całym programie PPK oraz jaka część z tego przypadnie do zarządzania PFR TFI. Oczywiście w obu przypadkach zależy nam, aby poziom zaangażowania uczestników PPK był jak największy. Jak pokazują przykłady innych krajów, w których programy podobne do PPK już funkcjonują, dopiero kilkuletnia pespektywa pozwala na właściwą ocenę sukcesu. Wielka Brytania, na której wzorowaliśmy się w kontekście pracowniczych planów kapitałowych, po siedmiu latach od wprowadzenia ich nowego systemu emerytalnego osiągnęła 87% poziom partycypacji, i to dopiero po wprowadzeniu automatycznego zapisu. Jestem przekonana, że dzięki stałej edukacji finansowej, systematycznej kampanii informacyjnej, a w ślad za tym, rosnącej świadomości emerytalnej, i u nas doprowadzimy do podobnych rezultatów.

 

Macif Życie: Mariusz Czajka członkiem zarządu ds. ryzyka

6 sierpnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Mariusza Czajki na stanowisko członka zarządu Macif Życie...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Justyna Wajs zastąpiła Małgorzatę MakulskąMałgorzata Makulska
Justyna Wajs

Małgorzata Makulska, członek zarządu Ergo Hestii, po 27 latach zakończyła współpracę z ubezpieczycielem z powodów...


czytaj dalej

Najczęściej czytane

Marsh: Rośnie liczba roszczeń z polis W&I

Od 2016 r. widoczny jest wzrost liczby roszczeń zgłaszanych z tytułu ubezpieczeń oświadczeń i zapewnień (Warranty & Indemnity, W&I) w regionie...


czytaj dalej

Rosja: Przyspieszenie testów samochodów bez kierowcy

Yandex, rosyjski odpowiednik Google, poinformował, że rozważa rozszerzenie swojej floty samoprowadzących się samochodów do 1000 w ciągu...


czytaj dalej

UFG: Nowe przepisy nie spowodują podwyżki składek

14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Nic się nie stanie?

20 sierpnia ukazał się 80. odcinek „Rozmów bez Asekuracji”. Gościem podcastu był Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Inspiracją...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook