Reklama

Nie odkładajmy wdrożenia na ostatnią chwilę
środa, 14 sierpnia 2019 08:53

Rozmowa z Grzegorzem Chłopkiem, prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE

Aleksandra E. Wysocka: – Po Facebooku krąży aplikacja, która dodaje nam z wyglądu kilkadziesiąt lat. Może warto by dodać do takiego zdjęcia spodziewaną wysokość przyszłej emerytury? To już nie byłoby takie zabawne.
Grzegorz Chłopek:
– Może to by pomogło uwierzyć, że naprawdę będziemy kiedyś emerytami i jak będzie wyglądać nasze przyszłe życie, jeśli nie zaczniemy dodatkowo oszczędzać. Emerytury zawsze są pochodną odłożonych składek i liczby przepracowanych w ciągu życia zawodowego miesięcy.

Jeszcze się nie spotkałam z osobą, która byłaby w 100% usatysfakcjonowana kwotą widniejącą w dorocznym liście z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co niekoniecznie przekłada się na regularne oszczędzanie z myślą o emeryturze. Od 1 lipca 2019 r. pracownicy mają nowe narzędzie, które można wykorzystać w takim celu. Mówię oczywiście o pracowniczych planach kapitałowych, w które jako Nationale-Nederlanden jesteście od samego początku mocno zaangażowani.
– Rzeczywiście, za nami rok, w którym działo się bardzo dużo. Nawet już nie liczę liczby szkoleń, konferencji, paneli, spotkań z pośrednikami i pracodawcami, w których wzięliśmy udział lub które zorganizowaliśmy jako Nationale-Nederlanden. Jako pierwsi przygotowaliśmy też podręcznik dla pracodawców, który pomaga we wdrożeniu PPK w zakładzie pracy. Gdy do tego doliczyć webinaria poświęcone tematyce PPK, które cieszyły się rekordowym zainteresowaniem, to okaże się, że dotarliśmy do dziesiątek, a może i setek tysięcy pracowników i pracodawców. Do niedawna najwięcej akcentów kładliśmy na wymiar edukacyjny tych spotkań, a od momentu opublikowania naszej oferty na portalu MojePPK skoncentrowaliśmy się na wymiarze biznesowym i druga połowa roku to dla nas przede wszystkim czas przetargów, podpisywania umów, pierwszych wdrożeń i bezpośrednich rozmów z pracodawcami.

Jako jedni z pierwszych spotkaliście się z brokerami i multiagentami w kontekście PPK.
– To okazało się słuszną decyzją. Istotna część zakładów pracy, których dotyczy pierwsza tura PPK (czyli tych zatrudniających ponad 250 osób), korzysta z kancelarii brokerskiej przy wyborze i wdrożeniu programu. Decyzja okazała się na tyle skomplikowana, że wielu pracodawców zdecydowało się skorzystać ze wsparcia eksperta, podobnie jak to ma miejsce przy wyborze grupowego ubezpieczenia na życie dla pracowników. Warto też przypomnieć, że brokerzy początkowo bardzo ostrożnie przyglądali się całemu projektowi PPK, z powodu listu z Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego możliwości zaangażowania brokera w proces dystrybucji, a także przesuwaniu się w czasie publikacji finalnych ofert instytucji finansowych na portalu MojePPK. Od połowy maja jednak większość wątpliwości się wyjaśniła i brokerzy zaangażowali się bardziej aktywnie jako reprezentanci niektórych pracodawców przy wyborze dostawcy PPK.

Wydawałoby się, że w przypadku tak ujednoliconego ustawowo produktu, jakim są PPK, nie do końca jest co porównywać…
– Pracodawcy zwracają uwagę za zakres i jakość wsparcia podczas akcji informacyjnej wśród pracowników i podczas samego wdrożenia. Oczekiwania pracodawców czasem są bardzo duże. Wiele zależy od struktury konkretnej firmy. Czym innym jest przeprowadzenie akcji informacyjnej w trzech dużych fabrykach, a czym innym w ogólnopolskiej rozproszonej sieci sklepów. Ważnym elementem jest również rozwiązanie informatyczne do obsługi PPK, które musi być dobrze zintegrowane z systemem kadrowo-płacowym funkcjonującym w zakładzie pracy.

Wyników funduszy nie da się jeszcze miarodajnie porównywać.
– Przewagę mają na pewno instytucje finansowe z wieloletnim doświadczeniem w produktach długoterminowego oszczędzania, do których Nationale-Nederlanden niewątpliwie się zalicza. Pracodawcy zwracają też uwagę na wysokość opłaty za zarządzanie, choć różnice tutaj są naprawdę nieznaczne. Za duży atut naszej oferty uważam transparentną politykę inwestycyjną. Jasno komunikujemy, jaką część aktywów gdzie inwestujemy. Naszym wyróżnikiem od 2026 r. będzie też fundusz w ogóle nieinwestujący w akcje. Jest grupa ludzi z wysoką awersją do ryzyka i właśnie z myślą o nich przygotowujemy to rozwiązanie. Trzecim wyróżnikiem Nationale-Nederlanden jest merytoryczne wsparcie dotyczące integracji systemów kadrowo-płacowych z PPK. Mamy jednego z najlepszych na rynku ekspertów w tym temacie.

1 lipca 2019 r. to dopiero początek przygody z PPK. Co firmy czeka jesienią?
– Spodziewamy się, że wiele zakładów odłoży podpisanie umowy na ostatni możliwy moment, czyli na październik. Apeluję o to, żeby wybrać instytucję finansową wcześniej, co pozwoli na znacznie sprawniejsze przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej w zakładzie pracy. Oprócz klasycznych szkoleń oferujemy też webinaria i e-learning, ale naprawdę lepiej nie odkładać tego na „za pięć dwunasta”. Ostateczny termin zgłoszenia pracowników upływa w pierwszej dekadzie listopada. Jeśli cały proces dobrze rozplanować, to można oszczędzić sobie wiele stresu. Z punktu widzenia pracownika to jest unikatowa szansa, ponieważ do każdej swojej wpłaty można otrzymać wpłatę od pracodawcy oraz bonus od państwa. Bardzo niskie są też koszty zarządzania aktywami.

W Wielkiej Brytanii, gdzie przed kilku laty wprowadzono program podobny do PPK, skutecznie zadziałał mechanizm automatycznego zapisywania się osób wypisanych. Teraz partycypacja w tamtejszym systemie wynosi 87% pracowników, co należy uznać za duży sukces. Czy podobnie będzie w Polsce?

– Przekonamy się, spodziewam się jednak podobnych procesów. Polacy będą potrzebowali czasu, żeby zaufać nowemu rozwiązaniu, i prawdopodobnie poziom partycypacji będzie się zwiększał wraz ze wzrostem tego zaufania. Nie ma skuteczniejszego sposobu oszczędzania od regularnego odkładania środków, zanim trafią na nasze konto bankowe. Odkładanie tego, co zostaje na koniec miesiąca, sprawdza się znacznie gorzej. Bo najczęściej nie zostaje nic albo niewiele!

Na korzyść PPK może też zadziałać ludzka skłonność do zaniechania, by nie powiedzieć lenistwa… Część osób pozostanie w systemie, ponieważ nie zmobilizuje się do aktywnego wypisania z systemu. A nawet jeśli raz się wypisze, to następnym razem po automatycznym ponownym zapisie już odpuści.
– Podobny mechanizm obserwujemy też w innych dziedzinach życia. W krajach, gdzie obowiązuje domyślna zgoda na transplantację narządów po śmierci, liczba zgód jest istotnie wyższa niż w krajach, gdzie należy samemu zgłosić taką zgodę. Różnica nie polega na tym, że w jednym kraju jest więcej altruistów niż w drugim, tylko że w tym pierwszym kraju łatwiej być altruistą! Są więc sytuacje, gdzie zaniechanie może być dla nas korzystne i pomoże nam w regularnym oszczędzaniu.

Dziękuję za rozmowę.
Aleksandra E. Wysocka

 

Supra Brokers: Rafał Holanowski przestał pełnić funkcję prezesa

Firma brokerska Supra Brokers poinformowała, że wraz z wkroczeniem w nowy etap rozwoju, którego kierunek wyznacza ekspansja na nowe rynki i nowe...


czytaj dalej

Signal Iduna: Krzysztof Konstanciuk szefem Biura Sprzedaży Korporacyjnej

4 listopada Krzysztof Konstanciuk objął stanowisko Managera Sprzedaży Korporacyjnej Signal Iduna Polska. W ramach swoich obowiązków będzie...


czytaj dalej

Lloyd’s: Jedno ciało kierownicze

Ubezpieczeniowy i reasekuracyjny rynek Lloyd’s ogłosił swoją decyzję połączenia Rady Lloyd’s i Zarządu Franczyzy. Połączenie wejdzie w życie 1...


czytaj dalej

Katar: Bez Dubaju zyski spadły

Katarskie towarzystwo ubezpieczeń ogólnych i reasekuracji Qatar General Insurance and Reinsurance Company (QGIRC) odnotowało spadek o 88,5% zysków...


czytaj dalej

Grupa PZU: Blisko 2 mld zł z działalności w trudnym otoczeniu

17,5 miliarda złotych – takim wynikiem sprzedażowym za 3 kwartały obecnego roku legitymowała się Grupa PZU. To najwyższy taki rezultat w jej...


czytaj dalej

Prudential: Migracja do chmury

Prudential wdrożył chmurowy system ERP Oracle Financials Cloud. Projekt zrealizowano równocześnie w Polsce oraz w Irlandii w ciągu 10 miesięcy. To...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook