feed-image -

Prawo


KNF: Niższa kara dla Compensy
środa, 26 kwietnia 2017 08:54

25 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego, po rozpatrzeniu wniosku Compensa TUnŻ jako następcy prawnego Benefia TUnŻ, jednogłośnie uchyliła w całości decyzję z dnia 26 września 2014 r. nakładającą na drugą z firm karę pieniężną w wysokości 1,5 mln zł za naruszenie art. 30 ust. 1 i art. 153 ustawy o działalności ubezpieczeniowej w ramach działalności inwestycyjnej prowadzonej od października 2010 r. do lipca 2012 r. Jednocześnie KNF nałożyła na Compensa TUnŻ karę pieniężną z powyższego tytułu w wysokości 1,1 mln zł.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Konsultacje międzyresortowe dotyczące ustawy dystrybucyjnej
środa, 26 kwietnia 2017 08:53

Ministerstwo Finansów zwróciło się do kilku instytucji z prośbą o przedstawienie opinii odnośnie do postulatów zgłoszonych w toku konsultacji publicznych poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Sąd oceni, czy wiek ma wpływ na wysokość zadośćuczynienia
środa, 26 kwietnia 2017 08:52

27 kwietnia przed Sądem Okręgowym w Katowicach odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie mężczyzny, któremu Sąd Rejonowy w Sosnowcu przyznał niższe zadośćuczynienie za skutki wypadku samochodowego, argumentując, że są one mniej długotrwałe i dotkliwe dla takiej osoby niż dla osoby młodej.

Add a comment

Więcej…
 
SN rozstrzygnie, czy rodzicom też należy się zadośćuczynienie
środa, 26 kwietnia 2017 08:35

Trzyosobowy skład Sądu Najwyższego zwrócił się do składu rozszerzonego o rozstrzygnięcie, czy rodzicom należy się zadośćuczynienie za niepełnosprawność dziecka powstałą na skutek czynu niedozwolonego, czyli – czy rekompensata przysługuje też za pogorszenie więzi rodziców z dzieckiem – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Rzecznik Finansowy pyta o zadośćuczynienia przy stanach wegetatywnych
wtorek, 25 kwietnia 2017 09:09

Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały rozstrzygającej, czy bliscy osób żyjących, ale ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych mogą żądać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wypłaty zadośćuczynienia? Z analiz RzF wynika, że sądy w podobnych sytuacjach mają zupełnie rozbieżne stanowiska.

- To już 20. wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego, licząc od 2003 r. kiedy dostaliśmy takie uprawnienie. Korzystamy z niego tylko wtedy, jeśli dostrzeżemy rozbieżności w orzecznictwie w rzeczywiście ważnych społecznie kwestiach. Tak jest i tym razem – powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. Wyjaśnia, że prosi o rozstrzygnięcie, czy bliskim osoby żyjącej, ale poważnie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym należy się zadośćuczynienie ze względu na naruszenie tzw. dóbr osobistych. A jeśli tak, to czy powinno być ono wypłacane z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Gort Business Service: Szkolenia poświęcone ustawie o dystrybucji ubezpieczeń
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 08:59

Rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce staje przed perspektywą dużych zmian. Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, implementująca przepisy europejskiej dyrektywy IDD, już wkrótce zastąpi obecną ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Jaki będzie zakres zmian? Czy nowa ustawa „zatrzęsie” rynkiem? – na te i wiele innych pytań odpowiedzą szkolenia organizowane przez Gort Business Service Piotr Gortatowicz. Patronem medialnym cyklu szkoleń jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Add a comment

Więcej…
 
Prace nad wyczerpywalnością sum gwarancyjnych będą kontynuowane
piątek, 21 kwietnia 2017 09:13

20 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia senackich komisji Finansów Publicznych i Budżetu oraz Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mającej na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC ppm.

Projekt został przedstawiony przez reprezentującą komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Lidię Staroń. O przyjęcie zmian w prawie, które mają zapewnić ciężko poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wypłatę świadczeń mimo wyczerpania się sumy gwarancyjnej na polisach OC zaapelował reprezentujący Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze RzF.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Istotny pogląd w sprawie „uefki” TUnŻ Europa
piątek, 21 kwietnia 2017 09:09

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił kolejny istotny pogląd w sporze konsumentów z ubezpieczycielem. Pogląd dotyczy sprawy dotyczącej jednej z polis z UFK oferowanej przez TUnŻ Europa. Sprawa ta toczy się przed warszawskim Sądem Okręgowym*.

Add a comment

Więcej…
 
RPO: Wyczerpywalność sum gwarancyjnych w Senacie
czwartek, 20 kwietnia 2017 08:53

20 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia senackich komisji Finansów Publicznych i Budżetu oraz Ustawodawczej odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowela ma na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Różnica zdań na temat jawności kosztów
czwartek, 13 kwietnia 2017 08:55

Ministerstwo Finansów opublikowało stanowiska uczestników konsultacji publicznych poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Część konsultantów chce rozszerzania informacji dotyczących kosztów dystrybucji i prowizji. Inni chcą z kolei znacznego ograniczenia tego obowiązku.

Narodowy Bank Polski zgłosił zastrzeżenia do zaproponowanego w projekcie sposobu prezentacji kosztów dystrybucji i prowizji w relacji do sumy składek w rekomendowanym okresie trwania umowy. Zdaniem NBP taki mechanizm przedstawienia kosztów nie ułatwi klientom zrozumienia oferty i nie zagwarantuje porównywalności produktów. Stąd też bank zaproponował, aby zarówno wysokość opłaty dystrybucyjnej, jak i prowizji były ujawniane zarówno kwotowo, jak i w relacji do składki rocznej. NBP chce też wykreślenia warunku brzegowego z art. 24 ust. 2, art. 34 ust. 2 i art. 25 ust 2 ograniczającego konieczność ujawniania kosztów tylko do części „uefek”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 171

Ubezpieczenia Pocztowe: Zbigniew Pusz zatwierdzony na stanowisku prezesa

25 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Zbigniewa Pusza na stanowisko prezesa zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Aegon: Michał Biedzki odchodzi, Marc van der Ploeg nowym szefem

21 kwietnia Aegon w Polsce poinformował, że Michał Biedzki, prezes Aegon TUnŻ kierujący działalnością holenderskiej firmy w naszym kraju, złożył...


czytaj dalej

Munich Re: Branża odczuje wzrost

Globalna branża ubezpieczeniowa w latach 2017–2018 wreszcie odnotuje silniejszy niż w latach poprzednich wzrost, wynoszący średnio 4,5% rocznie...


czytaj dalej

Świat: Ryzyko polityczne budzi coraz większe obawy

Dziś ryzyko polityczne niepokoi mnie bardziej niż kiedykolwiek – przyznał Evan Freely z największej na świecie firmy brokerskiej Marsh & McLennan....


czytaj dalej

Aon: Jakie ryzyka budzą największe obawy przedsiębiorstw?

Z globalnego raportu Aon „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami 2017” wynika, że trzema ryzykami budzącymi największe obawy przedsiębiorców na...


czytaj dalej

Marsh Polska: Polisy środowiskowe coraz bardziej potrzebne

Zdaniem ekspertów Marsh w Polsce widoczny jest wzrost zainteresowania polisami środowiskowymi. I to nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw z...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy