feed-image -

Prawo


MPiPS: resort chce zrównania praw w zakresie wcześniejszych emerytur
środa, 12 grudnia 2007 10:17
{mosimage}Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, mając na względzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, przygotowało w trybie pilnym projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli wiek 60 lat i posiadają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury - podał resort w komunikacie.

"Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli wiek 60 lat i posiadają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury (po uchwaleniu ustawy w zaproponowanym kształcie i wejściu jej w życie) odpowiednie do tego, które posiadają obecnie kobiety" - napisało MPiPS w komunikacie.

Add a comment
Więcej…
 
RPO: interwencja ws. składki rentowej pracujących emerytów
piątek, 07 grudnia 2007 10:51
Opłacanie składki rentowej przez emerytów, którzy podejmują dodatkowe zatrudnienie jest niesprawiedliwe - takie skargi wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: "podatek Religi" jednak zniknie
wtorek, 04 grudnia 2007 15:17
{mosimage}PO chce znieść tzw. podatek Religi - obowiązek finansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski nie wykluczył, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku.

Chlebowski powiedział we wtorek w Sejmie dziennikarzom, że analizowane są w tej w tej chwili skutki finansowe zniesienia "podatku Religi" dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tłumaczył, że tzw. podatek Religi wszedł w życie 1 października br., więc wpływy z tego tytułu znalazły się już w budżecie NFZ na 2007 i w planach na 2008 r. Platforma chce znaleźć sposób zrekompensowania NFZ utraty tych dochodów.
- Ale ten podatek na pewno zostanie zlikwidowany - podkreślił Chlebowski w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: zmiany w Dyrektywie VAT - opinie ekspertów
poniedziałek, 03 grudnia 2007 13:19
Nad zmianami w Dyrektywie VAT w zakresie opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych pracuje Komisja Europejska. Zasadniczym celem projektu ma być uproszczenie oraz dostosowanie obecnych przepisów do warunków współczesności.

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: wiek emerytalny kobiet do zmiany
środa, 28 listopada 2007 14:19
{mosimage}Zdaniem minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony. Rząd powinien jednak poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - uważa minister.

Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po 65. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis różnicujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według RPO, powinien być on równy dla obu grup - kobiety powinny przechodzić na emeryturę później.

- Poczekajmy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że tendencja europejska jest taka, żeby wiek emerytalny kobiet i mężczyzn wyrównywać-  powiedziała Jolanta Fedak w środę w radiowych "Sygnałach Dnia".

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: emerytury z ZUS dla 60-letnich mężczyzn?
środa, 28 listopada 2007 10:57
Resort pracy chce zrealizować październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że mężczyźni posiadający długi staż, nie mogący jak kobiety przechodzić na emerytury, są dyskryminowani - zapowiada "Gazeta Prawna".

Add a comment
Więcej…
 
Rząd: podatek Belki będzie obowiązywał w 2008 roku
wtorek, 27 listopada 2007 10:39
Rząd zrezygnował z planów likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) od 2008 roku, ponieważ zdecydował się na utrzymanie zaplanowanej przez swoich poprzedników drugiej obniżki składki rentowej, co obniży dochody budżetu, poinformował w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że nadal liczy na likwidację tego podatku. Miałoby to się stać w dwóch etapach: najpierw zniesienie podatku od lokat, a następnie - od zysków giełdowych.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: powstanie sąd polubowny dla klientów
poniedziałek, 26 listopada 2007 10:48
{mosimage}Od 1 stycznia 2008 roku przy KNF ma powstać sąd polubowny. Do jego właściwości będzie należało rozpatrywanie skarg klientów banków, funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych. Klienci będą mogli liczyć na szybsze i tańsze rozstrzygnięcie sporu oraz wyższe odszkodowania

Klienci banków powinni ucieszyć się z pomysłu utworzenia sądu. W chwili obecnej z prośbą o pomoc mogą zwracać się jedynie do arbitra bankowego. Jest jednak zastrzeżenie: kwota sporu nie może przekraczać 8 tys. zł. Pomoc mogą również świadczyć federacje konsumenckie. Klienci firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych byli dotychczas w lepszej sytuacji . Ci pierwsi mogli się zwrócić do rzecznika ubezpieczonych, zaś ci drudzy -  do Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedmiotem skarg klientów firm finansowych są niskie kwoty odszkodowania za np. źle zaksięgowane pieniądze w banku czy nieprawidłowo wykonane zlecenie maklerskie. A nie wolno zapominać, że sporne kwoty w wielu przypadkach sięgają milionów złotych. Jeżeli spór dotyczy banku arbiter nie jest w stanie pomóc i klientowi pozostaje batalia na drodze sądowej w  sądzie powszechnym. Takimi sprawami zajmują się sądy polubowne.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: prezydent chce znowelizowania ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
piątek, 16 listopada 2007 13:36
Prezydent Lech Kaczyński wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Projekt zakłada przesunięcie terminu przeniesienia nadzoru bankowego z NBP do Komisji Nadzoru Finansowego z 1 stycznia 2008 r. na 1 stycznia 2013 r.

Add a comment
Więcej…
 
RPO: zaskarżenie do TK sposobu płacenia rolniczych składek zdrowotnych w KRUS
poniedziałek, 12 listopada 2007 16:42
Przepis zobowiązujący budżet do finansowania składek rolników bez względu na wysokość ich dochodów w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest niekonstytucyjny, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. W związku z taką oceną zaskarżył powyższy przepis do Trybunału Konstytucyjnego.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 161 162 163 164 165 166 167 następna > ostatnia >>

Strona 162 z 167

Michał Krupiński przestał być prezesem PZU SA

22 marca rada nadzorcza PZU SA odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU SA. Uchwała RN weszła w życie z dniem jej podjęcia.

W...


czytaj dalej

PZU Życie: Dorota Macieja nowym członkiem zarządu

Z informacji podanych na stronie korporacyjnej PZU wynika, że nowym członkiem zarządu PZU Życie została Dorota Macieja.

Dorota Macieja jest...


czytaj dalej

KE: Będzie łatwiej korzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę

23 marca Komisja Europejska (KE) przedstawiła plany zmian w sektorze konsumenckich usług finansowych, dzięki któremu konsumenci europejscy będą...


czytaj dalej

Bank of England: Ochrona konsumenta ubezpieczeń

W odpowiedzi na raport niezależnego biura oceniającego przy Bank of England, BoE precyzyjniej wyjaśni, co powinni robić ubezpieczyciele, aby...


czytaj dalej

Sejm: Dyskusja na temat założeń zmian przepisów dotyczących OC

23 marca w Sejmie odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, poświęcone...


czytaj dalej

PBUK: Przymusowa likwidacja francuskiego MTA

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) poinformowało, że francuski nadzór finansowy Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy