feed-image -

Prawo


Prawo: od dziś w Polsce można składać pozwy zbiorowe
poniedziałek, 19 lipca 2010 11:22

Od 19 lipca w życie wchodzą przepisy o pozwach grupowych – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK przypomina, że instytucja pozwu zbiorowego (class action) po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Na potrzebę wprowadzenia do porządków prawnych poszczególnych państw członkowskich systemu pozwów zbiorowych wskazuje również Komisja Europejska. Takie przepisy istnieją obecnie w kilkunastu krajach UE – m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech i Szwecji. Od 19 lipca możliwość kierowania do sądu pozwów zbiorowych zaistnieje również w Polsce. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu zbiorowym.

Add a comment
Więcej…
 
D.A.S. Jak nie dać się oszukać podczas zakupów przez Internet?
czwartek, 15 lipca 2010 10:14

Z badań rynku wynika, że już prawie co czwarty Polak robi regularne zakupy za pośrednictwem internetu. Aż 96% polskich internautów wybiera krajowych dostawców. Zdarza się jednak, że otrzymany produkt jest uszkodzony lub inny niż zamówiony. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej informują, jakie prawa mają klienci sklepów online.

Klienci on line najbardziej obawiają się braku możliwości osobistego obejrzenia towaru przed jego zakupem oraz niebezpieczeństwa otrzymania niewłaściwych lub wadliwych produktów. Jak tłumaczą eksperci z D.A.S., polskie prawo chroni osoby kupujące w sieci. - W przypadku umowy zawieranej na odległość, czyli między innymi za pośrednictwem internetu czy w ramach sprzedaży wysyłkowej, konsumentom zagwarantowano uprzywilejowane możliwości rezygnacji z zakupów. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo obowiązuje jedynie te sklepy, które mają siedzibę na terenie naszego kraju - mówi Maciej Żyłka, prawnik D.A.S.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: nowelizacja pakietu regulacji dla rynku finansowego podpisana
poniedziałek, 05 lipca 2010 12:41

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw: Prawo Bankowe, o działalności ubezpieczeniowej, funduszach inwestycyjnych, obrocie instrumentami finansowymi oraz nadzorze nad rynkiem finansowym.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: WSA uchylił decyzję KNF ws. TUW SKOK
piątek, 02 lipca 2010 10:06

30.czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyznaczania składki z ubezpieczenia depozytów przez TUW SKOK, która powinna co najmniej zapewnić wykonanie wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycie kosztów wykonania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: pakiet odbiurokratyzowania rynku finansowego i nowa komórka wewnętrzna
czwartek, 01 lipca 2010 16:25

1 lipca 2010 r. w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odbyło się spotkanie z szefami organizacji zrzeszających podmioty rynku finansowego poświęcone „Pakietowi odbiurokratyzowania rynku finansowego”.

Add a comment
Więcej…
 
PIU: konferencja "Kierunki zmian Kodeksu Cywilnego w zakresie umowy ubezpieczenia"
czwartek, 24 czerwca 2010 10:39

21 czerwca 2010r. odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP konferencja „Kierunki zmian Kodeksu Cywilnego w zakresie umowy ubezpieczenia”. Organizatorami konferencji byli: Nadzwyczajna Komisja ds. Zmian w Kodyfikacjach, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, Polskie Towarzystwo Legislacyjne oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Wystąpieniom dotyczącym zagadnień Kodeksu cywilnego przysłuchiwało się ponad 200 uczestników.

Add a comment
Więcej…
 
UFG: rusza kolejna kontrola OC
środa, 09 czerwca 2010 10:59

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna kolejną kontrolę komunikacyjnych polis OC. Obejmie ona około siedem tysięcy posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. W drugiej połowie roku planowane jest sprawdzenie tych ubezpieczeń u następnych trzydziestu tysięcy właścicieli aut.

- W najbliższych dniach do wybranej grupy osób trafi nasze pismo wzywające do okazania dokumentu, który potwierdzi spełnienie obowiązku ubezpieczenia OC lub udokumentuje brak takiego obowiązku, na przykład po sprzedaży pojazdu – mówi Joanna Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat UFG. Zapytania o aktualne polisy OC będą wysyłane do tych kierowców, którzy - jak wynika z analizy bazy danych Ośrodka Informacji Funduszu - mają przerwę w ubezpieczaniu tego samego auta.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: zgoda na rozwiązanie TUW Bezpieczny Dom
środa, 02 czerwca 2010 15:42

Dziś Komisja Nadzoru Finansowego dokończyła swoje sto trzecie posiedzenie, przerwane w dniu 26 maja.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: kolejna propozycja ograniczenia zjawiska "podwójnego OC"
wtorek, 01 czerwca 2010 10:46

Pod obrady Rady Ministrów trafi nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zlikwiduje problem podwójnego OC komunikacyjnego. - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: odwrócona hipoteka coraz bliżej
wtorek, 27 kwietnia 2010 10:51

Osoby po 60. roku życia będą mogły przekazać swoje mieszkanie bankowi i otrzymać za nie pieniądze - albo w ratach, albo jako jednorazową wypłatę. Resort finansów przygotował projekt założeń do ustawy dającej taką możliwość - poinformowała rzeczniczka MF.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 następna > ostatnia >>

Strona 162 z 189

Personalia: Lech Mrozowski w TUW Medicum

TUW Medicum poinformowało, że nowym członkiem jego zespołu został Lech Mrozowski, związany ostatnio z Vienna Insurance Group w Polsce.

Lech...


czytaj dalej

Link4: Maciej Krzysztoszek nowym rzecznikiem prasowym

Nowym rzecznikiem prasowym Link4 został Maciej Krzysztoszek, związany do niedawna z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) – informuje portal...


czytaj dalej

Swiss Re: John Dacey dyrektorem finansowym

Swiss Re ogłosił, że John Dacey, obecnie dyrektor ds. strategii grupy, został powołany na stanowisko dyrektora finansowego grupy, które obejmie z...


czytaj dalej

Paryż: AXA zintensyfikuje walkę ze zmianami klimatu

Podczas odbywającego się w Paryżu szczytu klimatycznego AXA zapowiedziała podjęcie większych zobowiązań na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Thomas...


czytaj dalej

UFG: Składka zakładów z OC ppm. wzrosła o niemal 2,4 mld zł

Przez dziewięć miesięcy 2017 roku ubezpieczyciele zebrali z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych o blisko 2,4 mld zł składek więcej niż w...


czytaj dalej

Play uruchomił mobilny market ubezpieczeniowy

12 grudnia wystartował Play Ubezpieczenia – Mobilny market operatora telekomunikacyjnego. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej klienci telekomu...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy