feed-image -

Prawo


Prawo: branży asekuracyjnej niezbędny jest Kodeks ubezpieczeniowy
czwartek, 23 kwietnia 2009 11:37

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się w Toruniu dwudniowa konferencja pod tytułem „O potrzebie polskiego Kodeksu ubezpieczeń”. Jej współorganizatorami są Grupa PZU, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Polska Izba Ubezpieczeń.

Tematem spotkania będzie pomysł stworzenia w Polsce jednolitej regulacji, określającej zasady funkcjonowania rynku ubezpieczeniowego. Jest to szczególnie istotny problem w świetle obecnie obowiązujących przepisów, gdzie reguły gry na rynku ubezpieczeniowym określa kilka ustaw i rozporządzeń. Regulacje dotyczące prawa asekuracyjnego znajdują się m.in. w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, o pośrednictwie ubezpieczeniowym, czy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Sporo istotnych kwestii reguluje także Kodeks Cywilny.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: stanowisko w sprawie zaliczania aktywów na pokrycie rezerw techniczno - ubezpieczeniowych
środa, 15 kwietnia 2009 14:13

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 15 kwietnia 2009 r. zajął oficjalne stanowisko w sprawie zaliczania aktywów na pokrycie rezerw techniczno – ubezpieczeniowych. Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu KNF w tej kwestii.

Zgodnie z art. 154 ust. 9 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) może na wniosek zakładu ubezpieczeń udzielić zezwolenia na uznawanie za aktywa stanowiące pokrycie rezerw techniczno – ubezpieczeniowych, aktywów innych niż określone w art. 154 ust. 6 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, pod warunkiem, że są one związane z nowymi instrumentami finansowymi. Jednocześnie w decyzji udzielającej zezwolenia nadzór określa warunki dopuszczalności uznawania wskazanych w zezwoleniu aktywów za aktywa stanowiące pokrycie rezerw techniczno – ubezpieczeniowych.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: dojdzie w UE do ujednolicenia gwarancji dotyczących polis na życie?
czwartek, 02 kwietnia 2009 10:34

Komisja Europejska jeszcze w tym roku zapozna się z regulacjami prawnymi dotyczącymi sektora ubezpieczeniowego i zaproponuje odpowiednie rozwiązania prawne, m.in. w sprawie ujednolicenia gwarancji dotyczących polis na życie – zdradza w rozmowie z „Parkietem” Ines Alpert z wydziału Komisji Europejskiej do spraw rynku usług ubezpieczeniowych i emerytalnych.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: uczestnicy konferencji naukowej o zmianach w Kodeksie cywilnym odnośnie umów ubezpieczenia
piątek, 27 marca 2009 13:55

Określenie „zmiana na niekorzyść” ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci ubezpieczonego, w kontekście zmiany grupowej umowy ubezpieczenia na życie, jest zbyt ogólne i może powodować problemy interpretacyjne w praktyce – tak odpowiedziało prawie 80% uczestników konferencji skierowanej do osób związanych z branżą ubezpieczeń.

Podczas organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim pod patronatem kancelarii Lovells konferencji „Umowa na cudzy rachunek” przeprowadzona została wśród uczestników – praktyków i teoretyków prawa ubezpieczeń – ankieta dot. aktualnie dyskutowanych zagadnień, istotnych z punktu widzenia działalności ubezpieczeniowej w Polsce.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: sejm przyjął kontrowersyjną zmianę prawa związaną z OC
piątek, 06 marca 2009 11:28

Kierowcy pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia opłaty; zapomnienie przez kierowcę dowodu zawarcia umowy OC nie skończy się już odholowaniem pojazdu na parking policyjny - zdecydował w czwartek Sejm nowelizując Prawo o ruchu drogowym.

„W sytuacji, gdy funkcjonariusze policji posiadają telefony i komputery z dostępem do internetu możliwe jest sprawdzenie, czy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta, np. telefonicznie” - podkreślono w uzasadnieniu nowelizacji. Rząd uznał, że w tej sytuacji nie ma uzasadnienia tak surowe karanie kierowców za brak umowy ubezpieczenia w formie papierowej.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: będzie 100 proc. gwarancji dla należności z polis?
piątek, 06 marca 2009 11:27

Obecnie w przypadku upadłości ubezpieczyciela życiowego mającego licencję na działalność w naszym kraju gwarancją objęte jest 50 proc. należności z polisy. Jednak możliwe, że niedługo gwarantowane będzie 100 proc.

Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zastrzega, że jest to na razie tylko jeden z pomysłów, który przewiduje gromadzenie funduszy celowych na ewentualność upadłości firm oferujących dziś polisy na życie. Szefowa UFG  dodaje, że chodzi o uniknięcie sytuacji, gdy ktoś, odkładając np. na emeryturę w firmie ubezpieczeniowej, tuż przed przejściem na nią dowiaduje się, że dostanie tylko połowę z powodu upadłości firmy.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: prezydencki podpis pod nowelizacją ustawy o działalności ubezpieczeniowej
środa, 04 marca 2009 11:08

Prezydent Lech Kaczyński podpisał we wtorek nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która umożliwi powoływanie nowych instytucji finansowych - zakładów reasekuracyjnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: rządowy projekt ustawy nie przewiduje obowiązkowego OC dla urzędników
poniedziałek, 02 marca 2009 16:14

W styczniu Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej zapowiedział, że KIG będzie lobbowała za napisaniem przez rząd ustawy nakładającej na pracowników sektora publicznego podejmujących decyzje związane z funkcjonowaniem firm obowiązek kupowania polisy OC zawodowego – przypomina „Parkiet”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: OC władz firmy bez podatku
piątek, 27 lutego 2009 16:15

Zapadł bardzo korzystny wyrok dla członków zarządów, rad nadzorczych i spółek kapitałowych w sprawie obciążenia fiskalnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i członków rady nadzorczej – informuje „Gazeta Prawna”.

„GP” pisze, że według orzeczenia sądu (sygn. akt III SA/Wa 2019/08, wyrok nieprawomocny) w sytuacji, gdy spółka akcyjna kupuje tego typu polisę łącznie, to ubezpieczenie nie stanowi przychodu tych osób, a zatem nie muszą oni płacić podatku dochodowego od osób fizycznych.

Add a comment
Więcej…
 
PKPP Lewiatan: nie dla rządowego projektu ustawy o OFE
czwartek, 26 lutego 2009 16:45

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zwróciła się do wicepremiera Waldemara Pawlaka o interwencję i wyjaśnienie trybu prac nad nowelizacją ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz o wycofanie projektu spod obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów. Lewiatan domaga się także włączenia projektu ustawy do prac Zespołu Trójstronnej Komisji ds. Ubezpieczeń Społecznych.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 następna > ostatnia >>

Strona 187 z 206

Wierzbowski Eversheds Sutherland: Paweł Stykowski szefem praktyki compliance

W lipcu do kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds Sutherland dołączył Paweł Stykowski, do niedawna dyrektor Departamentu Prawnego InterRisk....


czytaj dalej

TUW PZUW: Paweł Stopczyński nowym członkiem zarządu

Rada nadzorcza TUW PZUW powołała z dniem 27 czerwca Pawła Stopczyńskiego na stanowisko członka zarządu. Będzie on odpowiedzialny za obszar...


czytaj dalej

Coface: Patrice Luscan prezesem ICISA

Podczas Walnego Zgromadzenia ICISA (International Credit Insurance and Surety Association), zorganizowanego w 90. rocznicę powstania...


czytaj dalej

Lloyd’s: Nowa cyfrowa platforma dystrybucji

Lloyd’s uruchomił nową cyfrową platformę dystrybucji – Lloyd’s Bridge – zaprojektowaną w celu szybkiego, łatwego i sprawnego połączenia firm...


czytaj dalej

PSU: Dorota Jezierska nowym prezesem Stowarzyszenia

26 czerwca odbyło się Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Underwriterów. Podczas obrad uczestnicy WZC dokonali zmian we władzach...


czytaj dalej

XXIV Forum Teleinformatyki: System informacyjny państwa i obywatela

W dniach 27-28 września 2018 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym BOSS w Miedzeszynie odbędzie się XXIV Forum Teleinformatyki. Patronem...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook