feed-image -

Reklama

Prawo


Nowela ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przyjęta przez KSE
poniedziałek, 30 lipca 2018 08:40

25 lipca odbyło się posiedzenie Komitetu do Spraw Europejskich, na którym KSE rozpatrzył i przyjął projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych*.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Ważne informacje tylko na trwałym nośniku
poniedziałek, 30 lipca 2018 08:38

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak banki zmieniają warunki umów z konsumentami, np. wysokość opłat. W prowadzonych postępowaniach UOKiK kwestionuje m.in. wysyłanie wiadomości konsumentom tylko w wewnętrznym systemie e-bankowości, a nie na trwałym nośniku np. liście w formie tradycyjnej lub elektronicznej, informacji zapisanej na nośniku USB, CD, a także e-mailu, o ile zawiera on wszystkie niezbędne dane.

Add a comment

Więcej…
 
Posłowie ponownie interweniują w sprawie likwidacji szkód w „komunikacji”
czwartek, 26 lipca 2018 08:36

Posłowie Jerzy Gosiewski, Adam Ołdakowski i Krzysztof Maciejewski skierowali kolejną interpelację do Ministra Finansów. Tym razem ich wystąpienie dotyczy „odbudowy zaufania do instytucji działających na rynku ubezpieczeń”.

W interpelacji nr 23847 z 11 lipca tego roku posłowie, powołując się na sygnały od swoich wyborców, poinformowali szefową MF Teresę Czerwińską, że sytuacja w likwidacji szkód komunikacyjnych wciąż jest „wysoce niezadowalająca”. „Z informacji, jakie do nas napływają, wynika, że w dalszym ciągu wyliczane wysokości kosztów napraw uszkodzonych pojazdów znacznie odbiegają od niezbędnych do prawidłowej naprawy pojazdu, czyli zgodnej z technologią producenta” – napisali posłowie, dodając, że ich zdaniem należałoby ograniczyć nieprawidłowości w likwidacji szkód z OC ppm.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Stowarzyszenie Aquila pomoże poszkodowanym
czwartek, 26 lipca 2018 08:34

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) powierzył Stowarzyszeniu Aquila realizację kolejnego projektu, który ma pomóc najsłabszym uczestnikom rynku.

Add a comment

Więcej…
 
RCL: Kolejne uwagi do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
środa, 25 lipca 2018 08:45

Ministerstwo Finansów (MF) wyłączyło z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przepisy niezwiązane z implementacją unijnych przepisów, spełniając w ten sposób postulat Rządowego Centrum Legislacji*. RCL ma jednak kolejne uwagi do projektu – tym razem w zakresie zgodności z prawem Unii Europejskiej i sposobu jego wdrożenia.

W opublikowanej 24 lipca opinii Centrum oceniło, że proponowana nowela nie realizuje w pełni celu określonego w art. 11 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności. Celem tym jest wyznaczenie jednej ze stron (instytucji/ubezpieczyciela) jako odpowiedzialnej w pierwszej kolejności za niezwłoczne wypłacenie odszkodowania poszkodowanemu.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Regulacja odszkodowawców jest niezbędna
środa, 25 lipca 2018 08:12

W wywiadzie dla portalu Wolters Kluwer Paweł Stykowski, radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland, wyraził pogląd, że interwencja legislacyjna na rynku kancelarii odszkodowawczych jest niezbędna m.in. ze względu na obecny model funkcjonowania tego sektora oparty na obejściu prawa.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Temat regulacji odszkodowawców powróci we wrześniu
wtorek, 24 lipca 2018 08:30

23 lipca odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (KBiFP) i Ustawodawczej (KU) Senatu, podczas którego miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynów niedozwolonych. Ze względu na szereg kontrowersji, jakie wzbudziły projektowane regulacje, procedowanie projektu w ramach obu komisji zostanie dokończone po wakacjach parlamentarnych.

Michał Gil z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, który przedstawił streszczenie poprawek zgłoszonych do projektu, wskazał, że dotyczyły one m.in. rozszerzenia zastępstwa procesowego o postępowania egzekucyjne, co zdaniem Biura jest jak najbardziej zasadne. – Bardzo wiele wątpliwości wzbudziła relacja pomiędzy art. 3, który określa, co może być przedmiotem umowy o dochodzenie roszczeń odszkodowawczych, a art. 87 kpc., który wskazuje na podmioty mogące być w procedurze cywilnej pełnomocnikami procesowymi – powiedział ekspert Biura.

Add a comment

Więcej…
 
Nowela ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych została podzielona
wtorek, 24 lipca 2018 08:29

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych* obejmie jedynie te przepisy, których wdrożenie wynika z konieczności implementacji przepisów unijnych. Regulacje wykraczające poza tę materię znajdą się w odrębnym akcie – wynika z projektu ustawy opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji**.

Add a comment

Więcej…
 
SN: „Nie” dla czasowego ograniczenia skutków uchwały ws. zadośćuczynień
wtorek, 24 lipca 2018 08:26

Ubezpieczyciele mogli spodziewać się, że Sąd Najwyższy przyzna prawo do zadośćuczynienia bliskim poszkodowanych znajdujących się w stanie wegetatywnym, dlatego nie można czasowo ograniczyć skutków uchwały do rozstrzygnięć zapadłych po jej wydaniu – wynika z uzasadnienia do uchwały SN z 27 marca tego roku, podjętej na wniosek przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z dnia 5 lipca 2017 r.

Add a comment

Więcej…
 
SN: Zadośćuczynienie tylko w przypadku unicestwienia więzi bliskości
poniedziałek, 23 lipca 2018 08:29

Bliscy ofiary wypadku, która na jego skutek doznała poważnego uszkodzenia ciała, mogą liczyć na zadośćuczynienie tylko wówczas, gdy upośledzenie funkcji życiowych wskutek nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu unicestwiło więzi bliskości – wynika z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego (SN) nr III CZP 36/17, podjętej 27 marca tego roku na wniosek Rzecznika Finansowego (RzF)*.

Uchwała wydana w odpowiedzi na pytanie prawne Rzecznika była jednym z trzech werdyktów dotyczących materii dotyczącej zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych w wypadkach, wydanych tego samego dnia. W najnowszym uzasadnieniu SN potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko z uzasadnienia do uchwały nr III CZP 60/17**, że zadośćuczynienie przysługuje tylko wówczas, gdy naruszenie dobra osobistego w postaci więzi rodzinnej jest porównywalne z krzywdą związaną z definitywną utratą osoby najbliższej

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 210

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook