feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: odpowiedź KE na skargę PIU w sprawie zmian w Prawie o ruchu drogowym
wtorek, 25 sierpnia 2009 13:33

Komisja Europejska odpowiedziała Polskiej Izbie Ubezpieczeń na zawiadomienie wystosowane w dniu 1 czerwca br., w sprawie niezgodności z normami unijnymi polskiego prawa regulującego obowiązek posiadania przez kierowców obowiązkowych ubezpieczeń OC. PIU zaskarżyła do KE nowelizację Prawa o ruchu drogowym likwidującą prawo policji do odholowania pojazdu bez OC i nie wprowadzającą w jego miejsce żadnej innej sankcji.

Komisja Europejska w odpowiedzi poinformowała, że wezwie polskie władze do wyjaśnienia powodów wprowadzenia takich zmian w polskim prawie. Dyrektoriat Generalny ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, który prowadzi tę sprawę wyjaśnił, że każdy kraj członkowski Unii Europejskiej ma obowiązek podjęcia stosownych działań zmierzających do zapewnienia powszechności obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia przez właścicieli pojazdów.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: złe praktyki kancelarii odszkodowawczych
czwartek, 20 sierpnia 2009 16:12

Pobieranie nawet połowy przyznanego przez ubezpieczyciela odszkodowania (plus podatek VAT), brak przygotowania merytorycznego osób występujących przed sądem – to najpoważniejsze zarzuty stawiane kancelariom odszkodowawczym przez wypowiadających się dla „Gazety Prawnej” przedstawicieli instytucji rynku ubezpieczeń.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: PIU kontra Casus
środa, 19 sierpnia 2009 16:11

Rozpoczęło się postępowanie sądowe ws. firmy Casus Dochodzenie Roszczeń Ubezpieczeniowych, która zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń wprowadza klientów w błąd w swoich reklamach, podając nieprawdziwe informacje na temat zakładów ubezpieczeń. Sąd okręgowy w Warszawie nadał już sprawie sygnaturę II C 620/09.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: CEIOPS konsultuje projekty aktów wykonawczych do dyrektywy Wypłacalność II
piątek, 17 lipca 2009 10:43

Zgodnie z prośbą Komisji Europejskiej (list z 19 lipca 2007 r.) CEIOPS w 2009 r. przygotuje i skonsultuje z rynkiem w drodze otwartych, publicznych konsultacji projekty porad w sprawie aktów wykonawczych do dyrektywy Wypłacalność II (implementing measures), zawierające również wstępne rekomendacje ws. wytycznych nadzorczych, które powinny zostać wydane w celu promowania konwergencji nadzoru w Unii Europejskiej. – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Senat nie zgłosił uwag do ustawy o OFE
piątek, 17 lipca 2009 10:42

Senat nie wniósł poprawek do uchwalonej przez Sejm 26 czerwca nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Nowela zakłada, że fundusze będą mogły pobierać maksymalnie 3,5 proc. opłat od składek ubezpieczonych. Obecnie jest to 7 proc.

Add a comment
Więcej…
 
Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie zasiłku pogrzebowego nie jest nowym bytem prawnym
wtorek, 07 lipca 2009 10:29

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie nie uwzględniania zasiłku pogrzebowego przy ustalaniu odszkodowania z komunikacyjnej polisy OC wytworzyła sytuację podobną do innego orzeczenia SN odnośnie podatku VAT przy kosztorysowym rozliczeniu szkody z OC. Biuro Rzecznika Ubezpieczonych ostrzega ubezpieczycieli, że i w tym przypadku postępują oni niezgodnie z faktycznym stanem prawnym.

Zasiłek pogrzebowy przewidziany art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 k.c. – taką uchwałę podjęła 15 maja (sygn. akt III CZP 140/08) Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Problem polega na tym, że według Biura Rzecznika Ubezpieczonych pojawiły się sygnały, iż niektóre zakłady ubezpieczeń traktują tę uchwałę jako nowy byt prawny, wiążący je od dnia jej podjęcia przez SN.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o działalności ubezpieczeniowej
piątek, 03 lipca 2009 10:31

Nowe progi udziałów w firmach ubezpieczeniowych, o przekroczeniu których trzeba będzie informować nadzór finansowy, przewiduje nowelizacja ustaw o działalności ubezpieczeniowej oraz o ofercie publicznej. W czwartek Senat nie wniósł do nich poprawek.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: koniec z odholowywaniem za brak OC
wtorek, 30 czerwca 2009 10:41

Od dziś wchodzi w życie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym, w wyniku której za brak przy sobie papierowego ubezpieczenia OC kierowca nie straci pojazdu. Nie oznacza to, że przestaje być ono obowiązkowe - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej
piątek, 19 czerwca 2009 10:38

Nowe progi udziałów w firmach ubezpieczeniowych, o przekroczeniu których trzeba będzie informować nadzór finansowy, przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy o ofercie publicznej.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: jazda bez OC może jednak drogo kosztować
wtorek, 09 czerwca 2009 10:32

Już za kilka tygodni policja nie będzie mogła odholować samochodu, jeśli nie będziemy mieli przy sobie polisy OC - awizuje „Gazeta Prawna”.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 następna > ostatnia >>

Strona 209 z 230

Aviva PTE: Maciej Karasiński nowym prezesem

Maciej Karasiński od kwietnia obejmie funkcję prezesa Aviva PTE. Jego nominacja jest efektem złożenia rezygnacji (ze skutkiem od końca marca)...


czytaj dalej

Gothaer TU: Marek Gołębiewski nowym członkiem zarządu

11 marca rada nadzorcza Gothaer TU zdecydowała o przedłużeniu kadencji dotychczasowego zarządu spółki na kolejnych pięć lat i poszerzeniu jego...


czytaj dalej

Brexit: Ubezpieczyciele przygotowani na każdy scenariusz

Podczas gdy w parlamencie brytyjskim trwa spór o sposób wyjścia z sytuacji, agencja ratingowa AM Best uważa, że ubezpieczyciele z siedzibą w...


czytaj dalej

Talanx: Zyskowny rok

Miniony rok był dość udany dla Talanx. Wpływy grupy ze składek były wyraźnie wyższe od uzyskanych w roku poprzednim, podobnie zresztą jak jej...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Depresja „życiówki” obniżyła wynik całego sektora

Po raz pierwszy od 2015 r. roczna wartość rynku ubezpieczeń mierzona przypisem składki była niższa od odnotowanej dwanaście miesięcy wcześniej. To...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Gdzie się podziali twoi klienci?

Gościem najnowszego, 58. odcinka podcastu „Rozmowy bez Asekuracji” był Adam Kubicki, trener i autor książki „Bądź liderem, albo odejdź”. Podczas...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook