feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: prezydent chce znowelizowania ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
piątek, 16 listopada 2007 13:36
Prezydent Lech Kaczyński wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Projekt zakłada przesunięcie terminu przeniesienia nadzoru bankowego z NBP do Komisji Nadzoru Finansowego z 1 stycznia 2008 r. na 1 stycznia 2013 r.

Add a comment
Więcej…
 
RPO: zaskarżenie do TK sposobu płacenia rolniczych składek zdrowotnych w KRUS
poniedziałek, 12 listopada 2007 16:42
Przepis zobowiązujący budżet do finansowania składek rolników bez względu na wysokość ich dochodów w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest niekonstytucyjny, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. W związku z taką oceną zaskarżył powyższy przepis do Trybunału Konstytucyjnego.

Add a comment
Więcej…
 
Rynek kapitałowy: plusy i minusy likwidacji podatku od zysków kapitałowych
poniedziałek, 12 listopada 2007 10:46
{mosimage}Pod znakiem zapytania może stanąć zapowiadana przez polityków nowej koalicji rządowej likwidacja podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki. Z tytułu tego obciążenia fiskalnego przychód budżetu w 2007 roku ma  przynieść około 4 mld zł . Nie jest pewne, czy nowy rząd z zrezygnuje takiej kwoty. Co więcej, pomimo istnienia podatku Polacy wcale nie ustają w inwestowaniu swoich pieniędzy, a jeśli zaczną więcej odkładać w krajach Unii Europejskiej, gdzie taki podatek obowiązuje, trzeba by im refundować zapłacony tam podatek z polskiego budżetu.

Jeśli jednak dojdzie do likwidacji podatku Belki, to wówczas rządzący będą musieli zaproponować alternatywną ulgę podatkową gromadzącym oszczędności emerytalne w tzw. III filarze, czyli indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i pracowniczych programach emerytalnych (PPE). W chwili obecne główną zachętą jest możliwość uniknięcia podatku Belki od oszczędności zgromadzonych w ramach IKE lub PPE.

Add a comment
Więcej…
 
RPO: składki z KRUS do TK
piątek, 09 listopada 2007 10:38
{mosimage}Rzecznik praw obywatelskich zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepis o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników. Politycy Platformy zarzucają mu działania polityczne - czytamy w "Rzeczpospolitej". Według wielu ekspertów sprawa jest przesądzona i Trybunał uzna skargę. Może to oznaczać przełom w wieloletnim sporze o ubezpieczenia rolnicze.

Janusz Kochanowski uważa, że przepis zobowiązujący budżet państwa do finansowania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników bez względu na wysokość ich dochodów jest niekonstytucyjny. "Nastąpiło odstępstwo od zasady równego traktowania, ponieważ składka rolnika finansowana jest z budżetu kosztem tych, którzy płacą podatki" - uzasadnia rzecznik. "Tymczasem rolnicy są grupą o zróżnicowanym poziomie dochodów. Z tego przepisu korzystają zatem również ludzie bardzo zamożni, gospodarujący na tysiącach hektarów, otrzymujący wysokie dopłaty unijne" - uzasadnia.

Add a comment
Więcej…
 
OC Religi: niejasne stanowisko PO
czwartek, 08 listopada 2007 11:01
Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się podatkiem Religi a Platforma Obywatelska jeszcze nie wie, czy zdecyduje się na jego zniesienie.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: sprawa "podatku Religi" w TK może być umorzona
poniedziałek, 05 listopada 2007 19:50
{mosimage}Sprawa "podatku Religi" w Trybunale Konstytucyjnym (TK) może być umorzona - ustaliła PAP. Po przyspieszonych wyborach parlamentarnych nie istnieje już bowiem grupa wnioskodawców, która składała wniosek do TK. Podobną zasadę umarzania spraw Trybunał już stosował w swoich postępowaniach. Wniosek o zbadanie konstytucyjności "podatku Religi" złożyła w lipcu br. grupa posłów Platformy Obywatelskiej Sejmu V kadencji. TK jeszcze nie rozpatrywał wniosku.

W przypadku umorzenia postępowania, ubezpieczyciele zapowiadają poszukiwanie nowej grupy wnioskodawców, by powtórnie złożyć wniosek do TK.

TK może umorzyć sprawę ze względu na zasadę dyskontynuacji, taką jak stosowana w Sejmie do niezakończonych w danej kadencji prac legislacyjnych - Sejm nowej kadencji nie przejmuje prac Sejmu kadencji poprzedniej.

Add a comment
Więcej…
 
TK: 7 listopada wyrok ws. odliczenia składek od podatków
wtorek, 30 października 2007 10:35
{mosimage}7 listopada br. Trybunał Konstytucyjny orzeknie ws. zgodności z konstytucją przepisów ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku.

Trybunał rozpatrzył w poniedziałek wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który na początku czerwca br. zaskarżył do TK niektóre przepisy ustawy. Według RPO, naruszają one konstytucyjną zasadę równości. Z zarzutami Rzecznika nie zgodzili się jednak przedstawiciele Sejmu i prokuratury.
Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie od podatku z tytułu pracy za granicą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne. Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: wykładnia odnośnie MiFID
piątek, 26 października 2007 11:09
Niniejszy materiał stanowi podsumowanie analizy dokonanej w Urzędzie KNF i został przygotowany wyłącznie dla celów informacyjnych. Niniejszy materiał przedstawia zasady postępowania Urzędu KNF, jakie będą stosowane przez Urząd po 1 listopada 2007 r. w sytuacji braku implementacji Dyrektyw 2004/39 i 2006/73.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: analiza skutków przyznania mężczyznom prawa do wcześniejszych emerytur
czwartek, 25 października 2007 12:14
{mosimage}Według informacji „Gazety Prawnej”, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trwają prace nad interpretacją wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał prawo do wcześniejszej emerytury 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem ubezpieczeniowym. Zanosi się na to, że ZUS będzie przyznawał takim osobom prawo do tego świadczenia już od daty opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że najpóźniej za dwa tygodnie mężczyźni, posiadający dotychczas prawo do emerytury dopiero po ukończeniu 65 lat, będą mogli ubiegać się w ZUS o to świadczenie.

Według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego art. 29 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Na mocy zaskarżonego przepisu kobiety, które nie osiągnęły pełnego wieku emerytalnego (60 lat), mogą przejść na emeryturę pięć lat przed jego ukończeniem, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni staż ubezpieczeniowy. Do stażu ubezpieczeniowego wlicza się zarówno lata składkowe (głównie czas pracy i opłacania składek, ale również np. urlop macierzyński), jak i nieskładkowe (na przykład studia, urlopy wychowawcze, otrzymywanie zasiłku i świadczenia przedemerytalnego).

Add a comment
Więcej…
 
Concordia Polska TUW: w związku z adwokatem
środa, 10 października 2007 16:27
Związki zawodowe mogą mieć teraz swojego prawnika. Za niewielką kwotę składki ubezpieczeniowej będzie on dbał o interesy pracowników. Wyegzekwuje przestrzeganie przepisów kodeksu pracy, zdyscyplinuje nieuczciwych pracodawców. Poprzez swoje działania, wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej oraz społecznej zatrudnionych.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 211 212 213 214 215 następna > ostatnia >>

Strona 211 z 215

Z PZU do zarządu Alior Banku

17 października Katarzyna Sułkowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Alior Banku. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację i z tym...


czytaj dalej

MAK Ubezpieczenia: Robert Grabowski nowym członkiem zarządu

Robert Grabowski, dotychczasowy dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie i Osobowych MAK Ubezpieczenia, został członkiem zarządu firmy brokerskiej....


czytaj dalej

Unia Berneńska: Beatriz Reguero nową przewodniczącą

17 października w Paryżu odbyło się doroczne walne zgromadzenie Unii Berneńskiej. Gospodarzem spotkania, które zgromadziło ponad 300 dyrektorów...


czytaj dalej

Aon: Wrześniowe katastrofy najkosztowniejsze

Szkody spowodowane przez huragany, powodzie i trzęsienia ziemi sprawiły, że wrzesień był pod względem katastrof naturalnych najkosztowniejszym jak...


czytaj dalej

PIU: Wynik bancassurance najsłabszy od lat

17 października podczas pierwszego dnia X Kongresu Bancassurance Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowała podsumowanie wyników bankowego...


czytaj dalej

Consultia: Korekta rocznej prognozy

Przez 9 miesięcy tego roku Consultia zebrała 155,1 mln zł, o 15,1% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. (134,8 mln zł). Przychody...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook