feed-image -

Reklama

Prawo


RPO: interwencja ws. składki rentowej pracujących emerytów
piątek, 07 grudnia 2007 10:51
Opłacanie składki rentowej przez emerytów, którzy podejmują dodatkowe zatrudnienie jest niesprawiedliwe - takie skargi wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: "podatek Religi" jednak zniknie
wtorek, 04 grudnia 2007 15:17
{mosimage}PO chce znieść tzw. podatek Religi - obowiązek finansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski nie wykluczył, że uda się to zrobić jeszcze w tym roku.

Chlebowski powiedział we wtorek w Sejmie dziennikarzom, że analizowane są w tej w tej chwili skutki finansowe zniesienia "podatku Religi" dla Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tłumaczył, że tzw. podatek Religi wszedł w życie 1 października br., więc wpływy z tego tytułu znalazły się już w budżecie NFZ na 2007 i w planach na 2008 r. Platforma chce znaleźć sposób zrekompensowania NFZ utraty tych dochodów.
- Ale ten podatek na pewno zostanie zlikwidowany - podkreślił Chlebowski w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: zmiany w Dyrektywie VAT - opinie ekspertów
poniedziałek, 03 grudnia 2007 13:19
Nad zmianami w Dyrektywie VAT w zakresie opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych pracuje Komisja Europejska. Zasadniczym celem projektu ma być uproszczenie oraz dostosowanie obecnych przepisów do warunków współczesności.

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: wiek emerytalny kobiet do zmiany
środa, 28 listopada 2007 14:19
{mosimage}Zdaniem minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, wiek emerytalny kobiet powinien zostać podniesiony. Rząd powinien jednak poczekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - uważa minister.

Obecnie kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po 65. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis różnicujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według RPO, powinien być on równy dla obu grup - kobiety powinny przechodzić na emeryturę później.

- Poczekajmy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że tendencja europejska jest taka, żeby wiek emerytalny kobiet i mężczyzn wyrównywać-  powiedziała Jolanta Fedak w środę w radiowych "Sygnałach Dnia".

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: emerytury z ZUS dla 60-letnich mężczyzn?
środa, 28 listopada 2007 10:57
Resort pracy chce zrealizować październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że mężczyźni posiadający długi staż, nie mogący jak kobiety przechodzić na emerytury, są dyskryminowani - zapowiada "Gazeta Prawna".

Add a comment
Więcej…
 
Rząd: podatek Belki będzie obowiązywał w 2008 roku
wtorek, 27 listopada 2007 10:39
Rząd zrezygnował z planów likwidacji podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) od 2008 roku, ponieważ zdecydował się na utrzymanie zaplanowanej przez swoich poprzedników drugiej obniżki składki rentowej, co obniży dochody budżetu, poinformował w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że nadal liczy na likwidację tego podatku. Miałoby to się stać w dwóch etapach: najpierw zniesienie podatku od lokat, a następnie - od zysków giełdowych.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: powstanie sąd polubowny dla klientów
poniedziałek, 26 listopada 2007 10:48
{mosimage}Od 1 stycznia 2008 roku przy KNF ma powstać sąd polubowny. Do jego właściwości będzie należało rozpatrywanie skarg klientów banków, funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych. Klienci będą mogli liczyć na szybsze i tańsze rozstrzygnięcie sporu oraz wyższe odszkodowania

Klienci banków powinni ucieszyć się z pomysłu utworzenia sądu. W chwili obecnej z prośbą o pomoc mogą zwracać się jedynie do arbitra bankowego. Jest jednak zastrzeżenie: kwota sporu nie może przekraczać 8 tys. zł. Pomoc mogą również świadczyć federacje konsumenckie. Klienci firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych byli dotychczas w lepszej sytuacji . Ci pierwsi mogli się zwrócić do rzecznika ubezpieczonych, zaś ci drudzy -  do Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedmiotem skarg klientów firm finansowych są niskie kwoty odszkodowania za np. źle zaksięgowane pieniądze w banku czy nieprawidłowo wykonane zlecenie maklerskie. A nie wolno zapominać, że sporne kwoty w wielu przypadkach sięgają milionów złotych. Jeżeli spór dotyczy banku arbiter nie jest w stanie pomóc i klientowi pozostaje batalia na drodze sądowej w  sądzie powszechnym. Takimi sprawami zajmują się sądy polubowne.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: prezydent chce znowelizowania ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
piątek, 16 listopada 2007 13:36
Prezydent Lech Kaczyński wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Projekt zakłada przesunięcie terminu przeniesienia nadzoru bankowego z NBP do Komisji Nadzoru Finansowego z 1 stycznia 2008 r. na 1 stycznia 2013 r.

Add a comment
Więcej…
 
RPO: zaskarżenie do TK sposobu płacenia rolniczych składek zdrowotnych w KRUS
poniedziałek, 12 listopada 2007 16:42
Przepis zobowiązujący budżet do finansowania składek rolników bez względu na wysokość ich dochodów w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest niekonstytucyjny, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego. W związku z taką oceną zaskarżył powyższy przepis do Trybunału Konstytucyjnego.

Add a comment
Więcej…
 
Rynek kapitałowy: plusy i minusy likwidacji podatku od zysków kapitałowych
poniedziałek, 12 listopada 2007 10:46
{mosimage}Pod znakiem zapytania może stanąć zapowiadana przez polityków nowej koalicji rządowej likwidacja podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki. Z tytułu tego obciążenia fiskalnego przychód budżetu w 2007 roku ma  przynieść około 4 mld zł . Nie jest pewne, czy nowy rząd z zrezygnuje takiej kwoty. Co więcej, pomimo istnienia podatku Polacy wcale nie ustają w inwestowaniu swoich pieniędzy, a jeśli zaczną więcej odkładać w krajach Unii Europejskiej, gdzie taki podatek obowiązuje, trzeba by im refundować zapłacony tam podatek z polskiego budżetu.

Jeśli jednak dojdzie do likwidacji podatku Belki, to wówczas rządzący będą musieli zaproponować alternatywną ulgę podatkową gromadzącym oszczędności emerytalne w tzw. III filarze, czyli indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i pracowniczych programach emerytalnych (PPE). W chwili obecne główną zachętą jest możliwość uniknięcia podatku Belki od oszczędności zgromadzonych w ramach IKE lub PPE.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 następna > ostatnia >>

Strona 229 z 234

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Allianz: Wzrost zysku w drodze do celu

Niemiecki ubezpieczyciel Allianz SE uzyskał w I kw. 2019 r. niewielki wzrost zysku netto w stosunku do analogicznego okresu ub.r., nieco...


czytaj dalej

Generali rozmawia o przejęciu aktywów MetLife w Polsce

Assicurazioni Generali SpA prowadzi wstępne rozmowy na temat zakupu środkowoeuropejskich aktywów MetLife Inc. – twierdzą anonimowe źródła agencji...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Hokus po TUZ i walka o pół miliarda

W środę 22 maja 2019 roku zarząd TUZ Ubezpieczenia spotkał się z najlepszymi agentami w teatrze Capitol w Warszawie. Gala była okazją do...


czytaj dalej

Generali: Zmiany w ofercie turystycznej i dla MSP

Generali i Proama wprowadziły szereg zmian w ofercie turystycznej. Dodatkowo pierwsza z firm wzbogaciła propozycję dla małych i średnich...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook