feed-image -

Reklama

Prawo


Zmiana prawa: dziwne pomysły ubezpieczycieli
środa, 01 sierpnia 2007 11:10
Towarzystwa będą chciały otrzymywać z góry zgodę ubezpieczonych na każdą zmianę warunków ubezpieczenia grupowego. Zdaniem rzecznika ubezpieczonych i Komisji Nadzoru Finansowego taki pomysł jest obejściem nowego prawa.

Add a comment
Więcej…
 
OC Religi: werdykt TK najwcześniej na początku 2008 ?
wtorek, 31 lipca 2007 12:13
{mosimage}Według dziennika „Rzeczpospolita" dopiero ( i to najwcześniej ) na początku 2008 roku Trybunał Konstytucyjny wypowie się o ustawie nakładającej na kierowców tzw. podatek Religi, natomiast ubezpieczyciele mogą podnosić ceny obowiązkowych polis już od 1 października. Pojawia się pytanie, czy będzie dochodziło do zwracania pieniędzy, gdy Trybunał uzna ustawę za niezgodną z konstytucją. Na dziś jest ono bez odpowiedzi.

Wciąż jeszcze firmy ubezpieczeniowe nie podjęły decyzji o wysokości podwyżek cen OC na jesieni, gdy 12 procent składki zebranej za te polisy będą musiały odprowadzać do Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie ofiar wypadków drogowych. Andrzej Maciążek, dyrektor biura zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń tłumaczy, że różne szacunki pokazują, że ceny komunikacyjnego OC mogą wzrosnąć od 15 do 16 procent. Podkreśla, że każda firma musi podjąć indywidualnie decyzję o podwyżce OC, w zależności od tego, jakie ma wyniki ze sprzedaży tych polis. Marek Gołębiewski, rzecznik Compensy, mówi, że jest wyczekiwanie na to, co zrobi konkurencja, a zwłaszcza największy ubezpieczyciel. Jaromir Netzel, prezes PZU mówi, że jego firma jest przygotowana na każdy wariant.

Add a comment
Więcej…
 
Podatek Religi: PO zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego
czwartek, 26 lipca 2007 23:30
Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą obowiązek współfinansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe, czyli tzw. podatek Religi. - Podatek Religi to nic innego jak podatek, który zapłacą wszyscy właściciele aut- podkreślił wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Add a comment
Więcej…
 
TK: świadczenia wyrównawcze dla byłych agentów ubezpieczeniowych zgodne z konstytucją
piątek, 20 lipca 2007 18:13
{mosimage}Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek 17 lipca, że, przepisy Kodeksu cywilnego nakazujące firmom ubezpieczeniowym wypłatę tzw. świadczeń wyrównawczych dla agentów, z którymi rozwiązano umowę są zgodne z konstytucją.

TK orzekał w związku z pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Wtorkowy wyrok oznacza, że sądy będą mogły wznowić zawieszone postępowania i orzekać w sprawach, w których byli agenci ubezpieczeniowi domagali się wypłaty świadczeń.

Kilkanaście spraw o świadczenia wyrównawcze wnieśli do sadów byli agenci ING Nationale Nederlanden Polska. Powoływali się oni na przepisy Kodeksu cywilnego znowelizowane w 2000 roku. Sąd Okręgowy w Warszawie miał wątpliwości czy przepis przywoływany przez byłych agentów jest zgodny z konstytucją m.in. z zasadą swobody kształtowania umów.

Add a comment
Więcej…
 
Zmiana prawa: skutki nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia
środa, 18 lipca 2007 09:50
{mosimage}Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wejdzie w życie rozległa nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia. Nowe regulacje w większości sprzyjają klientom zakładów ubezpieczeń ( w tym również przedsiębiorcom ), ale nie wszystkie zmiany są dla nich korzystne. Wprowadzone w wyniku nowelizacji przepisy będą miały zastosowanie do umów zawartych po dniu 10 sierpnia 2007 r. Jakie zmiany będą miały największe znaczenie praktyczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Likwidacji ulegnie przepis art. 384 § 5 Kodeksu cywilnego, traktujący o tym, że przepisy K.c. o niedozwolonych postanowieniach umownych stosuje się do każdego, kto jest stroną umowy ubezpieczenia (ubezpieczającego), nawet jeśli podmiot taki nie jest konsumentem. Zatem dotyczy to również  przedsiębiorców.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rentowe: zmniejszenie składki skutkuje wyższym wynagrodzeniem
środa, 11 lipca 2007 11:12
{mosimage}W myśl ostatniej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 lipca 2007 r. składka na ubezpieczenia rentowe wynosi 10% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Oznacza to, że od wszystkich od tego dnia wypłacanych wynagrodzeń pracodawca jest zobowiązany do naliczania niższej składki rentowej.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, w tym opłacanie składki na ubezpieczenia rentowe oraz stopy procentowe składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń. W  obowiązującym do 30 czerwca br. brzmieniu  art. 22 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wynikało, że składka na ubezpieczenia rentowe stanowiła 13% podstawy wymiaru. Do tego dnia składki na ubezpieczenia rentowe:

Add a comment
Więcej…
 
PO: zaskarżymy podatek Religi do Trybunału Konstytucyjnego
piątek, 29 czerwca 2007 14:30
Jak powiedział w piątek 29 czerwca PAP poseł Zbigniew Chlebowski, Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę zakładającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC, czyli tzw. podatek Religi.

Add a comment
Więcej…
 
Nowela do kodeksu cywilnego - problemy i wyzwania dla ubezpieczeń
czwartek, 21 czerwca 2007 12:28
{mosimage}
Stanisław Rogowski
Pod takim właśnie tytułem rozpoczęła się w warszawskiej siedzibie NOT konferencja, zorganizowana przez Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej oraz Rzecznika Ubezpieczonych pod patronatem medialnym „Gazety Ubezpieczeniowej”. Problemów jest sporo, niektóre wzbudzają poważne kontrowersje w środowisku nauki i praktyki ubezpieczeniowej. Chodzi m.in. o art. 813 k.c. Sprzeczne interpretacje dotyczą zwrotu części skladki za niewykorzystany okres ochrony.

W konferencji bierze udział kilkuset uczestników, w tym przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych, reprezentantów świata nauki z całej Polski, którzy dyskutować będą nad znaczeniem nowelizacji kodeksu cywilnego dla bieżącego i przyszłego funkcjonowania polskiego rynku ubezpieczeniowego.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Prezydent podpisał nowelizację przepisów dotyczących rynku ubezpieczeniowego
poniedziałek, 11 czerwca 2007 15:43
{mosimage}
Lech Kaczyński
Jak  poinformowało w poniedziałek 11.06 biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Znowelizowane przepisy zostały przyjęte przez Sejm pod koniec maja. Wprowadzone zmiany dostosowujące polskie prawo do przepisów unijnych, zakładają m.in. podwyższenie minimalnej sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach komunikacyjnego OC.

Nowelizacja inkorporuje do polskiego prawa rozwiązania unijne - tzw. piątą dyrektywę komunikacyjną z maja 2005 r. Po opublikowaniu jej w czerwcu 2005 r., kraje UE miały 2 lata na jej przeniesienie do prawa krajowego (do 11 czerwca 2007.).

Add a comment
Więcej…
 
Konferencja "Nowela do kodeksu cywilnego z 13 kwietnia 2007r. - problemy i wyzwania"
poniedziałek, 28 maja 2007 18:39
{mosimage}Fundacja Edukacji Ubezpieczeniowej wspólnie z Rzecznikiem Ubezpieczonych organizuje w dniu 21 czerwca br. konferencję pt. „Nowela do kodeksu cywilnego z 13 kwietnia 2007r. - problemy i wyzwania" kierowaną do uczestników rynku ubezpieczeniowego zwłaszcza działów merytorycznych i prawnych firm ubezpieczeniowych a także brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Celem konferencji jest chęć przybliżenia problematyki  zmian powstałych w wyniku nowelizacji i wyjaśnienie powstałe na tym tle wątpliwości.

W dniu 13 kwietnia 2007r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007r. Nr 82 poz. 557) stanowiącą kolejny ważny krok reformy prawa ubezpieczeń gospodarczych. Nowela do kodeksu cywilnego w części poświęconej umowie ubezpieczenia stanowi jedną z podstawowych regulacji prawnych dla branży ubezpieczeniowej, tym bardziej, że wprowadza szereg postanowień determinujących zmiany przede wszystkim w zakresie wzajemnych relacji między stronami tejże umowy oraz w konstrukcji produktów oferowanych przez zakłady ubezpieczeń.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 231 232 233 234 następna > ostatnia >>

Strona 232 z 234

Rynek ubezpieczeń: Wiener TU zamiast Gothaer TU

Po prawie siedmiu latach z polskiego rynku ubezpieczeń znika marka Gothaer. Za kilka tygodni przejęte przez Vienna Insurance Group towarzystwo...


czytaj dalej

Aviva TUnŻ: Mariusz Grendowicz przewodniczącym rady nadzorczej

Mariusz Grendowicz został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Aviva TUnŻ. To pierwszy niezależny członek RN firmy w Polsce, który objął...


czytaj dalej

Lloyd’s: Plan przechodzenia na platformę elektroniczną

Ubezpieczyciele z rynku Lloyd’s of London przenieśli już 45% swojego biznesu na platformę elektroniczną, wyprzedzając plan.

Branża...


czytaj dalej

Insurance Europe: Frédéric de Courtois wiceprezesem nowej kadencji

Frédéric de Courtois, dyrektor generalny Grupy Generali, został wybrany 22 maja na trzyletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa Insurance Europe....


czytaj dalej

Warta odstępuje od oferowania PPK

Na nieco ponad miesiąc przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych z uczestnictwa w programie wycofała się jedna z firm zarejestrowanych już w...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Powódź zalewa południową Polskę

Kilka dni intensywnych opadów deszczu sprawiło, że Polska, zwłaszcza południowa, zaczęła zmagać się z nadmiarem wody. Doszło już do kilkuset...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook