feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: Spór o regulację odszkodowawców
poniedziałek, 23 lipca 2018 08:25

23 lipca połączone komisje Senatu: ustawodawcza oraz budżetu i finansów publicznych zajmą się przygotowanym przez tą ostatnią projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Część proponowanych postanowień budzi kontrowersje – zauważa Lex.pl.

Add a comment
Więcej…
 
Senatorowie przeciwko zmianom legislacyjnym dotyczącym polis z UFK
czwartek, 19 lipca 2018 08:54

18 lipca odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, podczas którego rozpatrywano petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w celu doprecyzowania możliwości rezygnacji z ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), zawartych przed wejściem w życie tego aktu. Komisja jednogłośnie zdecydowała o niepodejmowaniu prac legislacyjnych w tym zakresie.

Podczas posiedzenia głos zabierał głównie Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że konsumenci – posiadacze polis z UFK są chronieni przez szereg nowych przepisów, nie tylko w ramach wspomnianego na wstępie aktu, ale też ustawy o ochronie konsumentów i konkurencji nadającej nowe prawa i prerogatywy prezesowi UOKiK. Przypomniał też, że 1 października zacznie być stosowana ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która znacząco wzmocni pozycję konsumentów. – Naszym zdaniem (ubezpieczycieli – AM) już w tej chwili konsument jest absolutnie chroniony – podkreślił Jan Grzegorz Prądzyński.

Add a comment

Więcej…
 
Ubezpieczeniowe aktywa PPK bez podatku bankowego
środa, 18 lipca 2018 08:28

17 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano najnowszy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Proponowane regulacje zawierają klika zmian, m.in. zwolnienie ubezpieczeniowych aktywów PPK z podatku bankowego. Jak podało Ministerstwo Finansów (MF), projekt znajduje się obecnie na etapie prac w komisji prawniczej i w sierpniu zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Kolejne problemy w polisach z UFK
wtorek, 17 lipca 2018 08:43

Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) ponownie stały się przedmiotem zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym razem UOKiK zbadał wzorce umowne i praktyki oraz postanowienia umowne pięciu ubezpieczycieli pod kątem zgodności z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Kilka lat temu nasze wątpliwości budziły wysokie opłaty likwidacyjne. Klient tracił większość oszczędności. Działania UOKiK obniżyły koszty osobom, które podpisały umowy do końca 2015 r. Od kiedy zaczęło obowiązywać nowe prawo sprawdzamy, czy ubezpieczyciele go przestrzegają. Np. czy pod różnego rodzaju nazwami nadal zatrzymują większość pieniędzy konsumenta, gdy ten rozwiązuje umowę z UFK. Z naszych ustaleń wynika, że część z nich, żeby zniechęcić konsumentów do rozwiązania polisy, mogło wprowadzić takie opłaty pod innymi nazwami – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Add a comment

Więcej…
 
Open Life: Co wprowadziła IV Dyrektywa AML?
wtorek, 17 lipca 2018 08:38

Od 13 lipca w polskim prawie obowiązują regulacje unijnej dyrektywy (tzw. IV Dyrektywa AML)  w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Eksperci Open Life tłumaczą, na czym dokładnie polegają  zmiany wprowadzone przez implementującą przepisy unijne ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Ponad 18 tys. postępowań polubownych w 2017 roku
poniedziałek, 16 lipca 2018 08:41

W ubiegłym roku do podmiotów uprawnionych wpłynęło ponad 18 tys. wniosków o pozasądowe rozstrzygnięcie sporu – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Add a comment

Więcej…
 
PPK: Zielone światło dla dalszego procedowania projektu
poniedziałek, 16 lipca 2018 08:32

Rada Dialogu Społecznego i Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie odniosły się do projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Dzięki temu otwarta została ścieżka do dalszego procedowania proponowanych przepisów – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Wada projektu nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności
poniedziałek, 16 lipca 2018 08:31

Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że wadliwość projektu budowlanego nie zwalnia firmy budującej obiekt od odpowiedzialności odszkodowawczej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Fiasko koncepcji integracji NBP i KNF
środa, 11 lipca 2018 08:30

Koncepcja integracji Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego nie zostanie zrealizowana. Przynajmniej na razie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Generali może przejąć Concordię
wtorek, 10 lipca 2018 08:39

2 lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na przejęcie towarzystw Concordii Ubezpieczenia przez Assicurazioni Generali S.p.A. Na rozpatrzenie swoich wniosków przez UOKiK czekają jeszcze Vienna Insurance Group oraz InterRisk.

Jak na razie proces uzyskiwania odpowiednich zgód przez włoskiego ubezpieczyciela przebiega w błyskawicznym tempie. Generali poinformowało o zakupie Concordia Polska TUW i WTUŻiR Concordia Capital od niemieckich akcjonariuszy (Concordia Versicherung i Vereinigte Hagelversicherung) w dniu 24 maja. 7 czerwca odpowiedni wniosek trafił do UOKiK, a niecały miesiąc później Urząd wyraził zgodę na przejęcie (decyzja nr DKK-108/2018 z dnia 02.07.2018 r.). Generali oczekuje jeszcze na wyrażenie braku sprzeciwu wobec planowanego przejęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 210

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook