feed-image -

Prawo


Ubea.pl: Odpowiedzialność za szkody „chodnikowe”
środa, 30 listopada 2016 09:47

Właściciele posesji w trakcie zimowych miesięcy powinni zadbać o odśnieżanie pobliskiego chodnika i usuwanie z niego lodu. Zaniedbania w tym zakresie mogą być kosztowne, jeżeli posiadacz działki nie wykupił polisy OC. Odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku czasem wynosi np. 15-20 tys. zł – przestrzega Ubea.pl.

Add a comment

Więcej…
 
UFG zaspokoi roszczenia z „wyczerpanych” OC
poniedziałek, 28 listopada 2016 09:54

24 listopada senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przywróceniem prawa do renty powypadkowej osobom, które utraciły ją z powodu wyczerpania się sumy gwarancyjnej (SG). Zaspokojenie wyczerpanych sum będzie zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Problem wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) dotyczy osób, które były ofiarami wypadków komunikacyjnych do I połowy lat 90. Według szacunków ekspertów takich osób jest w Polsce ok. dwudziestu. Sumy gwarancyjne  zaczęły się im wyczerpywać około roku 2010, a przepisy nie wymagały, by o tym ich uprzedzić (od 1 stycznia 2017 r. pojawi się taki obowiązek). Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się on do marszałka Senatu (a ów przekazał to do wspomnianej powyżej komisji) o generalne rozwiązanie problemu wyczerpujących się sum. 20 września senatorowie zdecydowali, że podejmą inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie.

Add a comment

Więcej…
 
infoWire.pl: Rzecznik Finansowy chroni interesy jednostkowe
piątek, 25 listopada 2016 09:51

Już od przeszło roku działa w Polsce Rzecznik Finansowy (RzF), instytucja, której zadaniem jest ochrona indywidualnych interesów klientów rynku finansowego.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK wziął stronę konsumentów toczących spór z mBankiem
czwartek, 24 listopada 2016 09:53

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w swoim szóstym istotnym poglądzie uznał za niedozwolone postanowienie w umowie walutowego kredytu hipotecznego mBanku dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeżeli sąd potwierdzi stanowisko szefa Urzędu, to bank zwróci konsumentom-powodom pobraną składkę.

Istotny pogląd dotyczył sporu konsumentów spłacających kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego z mBankiem. Klienci banku domagają się zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Ich zdaniem postanowienie stosowane przez mBank zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych (nr 6068). Po analizie dokumentów prezes Urzędu uznał racje powodów.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Swoboda interpretacji przepisów zwiększa obciążenia zakładów
czwartek, 24 listopada 2016 09:52

Obecnie ubezpieczyciele muszą się zmierzyć z nowym kierunkiem orzecznictwa sądowego, które interpretuje przepisy kodeksu cywilnego na korzyść rodzin poszkodowanych – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Rzecznik Finansowy: Skutki majowej uchwały SN dla ofiar wypadków
środa, 23 listopada 2016 10:06

22 listopada odbyła się konferencja „Wypadek. Co dalej?”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Komunikacyjnych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Rzecznika Finansowego (RzF).

Add a comment

Więcej…
 
Senat: Komisja zajmie się wyczerpywalnością sum gwarancyjnych w OC
środa, 23 listopada 2016 10:02

24 listopada Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji będzie rozpatrywać wskazany przez Rzecznika Praw Obywatelskich problem wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Ruszył proces grupowy przeciwko Generali Życie
wtorek, 22 listopada 2016 09:54

W warszawskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się pierwsza rozprawa w procesie grupowym wytoczonym Generali Życie. Do pozwu przystąpiło 166 uczestników. Łączna kwota roszczenia wynosi 2,5 mln zł – podało stowarzyszenie „Przywiązani do polisy”.

Add a comment

Więcej…
 
CEPiK 2.0. będzie wdrażany etapami
wtorek, 22 listopada 2016 09:53

21 listopada Rządowe Centrum Legislacji otrzymało 25 projektów rozporządzeń związanych z rozbudową Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z aktów tych wynika, że harmonogram budowy systemu CEPiK 2.0. ma być gotowy do końca roku – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Prokurator dołącza do sprawy córki Bartłomieja Bonka
piątek, 18 listopada 2016 09:39

Prokurator z Prokuratury Okręgowej (PO) w Opolu zgłosił swój udział w postępowaniu sądowym toczącym się przed Sądem Okręgowym (SO) w Opolu z powództwa reprezentanta Polski w podnoszeniu ciężarów Bartłomieja Bonka i jego żony. Wytoczyli oni powództwo przeciwko Wojewódzkiemu Szpitalowi Ginekologiczno-Położniczemu w Opolu o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć ich małoletniej córki Julii.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 163

Personalia: Roman Pałac w Komisji Rewizyjnej PIU

17 stycznia, podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń, przeprowadzone zostały wybory uzupełniające do Komisji...


czytaj dalej

TFI PZU: Marcin Adamczyk nowym prezesem, Cezary Iwański – członkiem zarządu

16 stycznia Grupa PZU podała, że prezesem TFI PZU zostanie Marcin Adamczyk, wcześniej między innymi szef zespołu rynków lokalnych oraz lead...


czytaj dalej

Munich Re: Zmiana w radzie nadzorczej

Z dniem 3 stycznia do rady nadzorczej Munich Re została powołana Renata Jungo Brüngger. Sąd w Monachium powołał ją na miejsce Wolfganga...


czytaj dalej

Aon: Zarządzanie ryzykiem Brexitu

Aon plc wprowadził Brexit Navigator – zindywidualizowane rozwiązanie mające na celu pomoc firmom w ilościowym określeniu skutków ekspozycji na...


czytaj dalej

KUKE: Zabezpieczenie wykupu wierzytelności PMG

Polska spółka PMG dostarczy maszyny górnicze o wartości 20,76 mln euro do rosyjskiej spółki ZAO Shahtoupravlyene Taldinskoe-Kyrgajskoe....


czytaj dalej

PIU: Wręczono odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń"

17 stycznia 2017 r. podczas nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń wręczone zostały odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń”.

...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy