feed-image -

Prawo


SN rozstrzygnie, czy rodzicom też należy się zadośćuczynienie
środa, 26 kwietnia 2017 08:35

Trzyosobowy skład Sądu Najwyższego zwrócił się do składu rozszerzonego o rozstrzygnięcie, czy rodzicom należy się zadośćuczynienie za niepełnosprawność dziecka powstałą na skutek czynu niedozwolonego, czyli – czy rekompensata przysługuje też za pogorszenie więzi rodziców z dzieckiem – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Rzecznik Finansowy pyta o zadośćuczynienia przy stanach wegetatywnych
wtorek, 25 kwietnia 2017 09:09

Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o podjęcie uchwały rozstrzygającej, czy bliscy osób żyjących, ale ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych mogą żądać od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wypłaty zadośćuczynienia? Z analiz RzF wynika, że sądy w podobnych sytuacjach mają zupełnie rozbieżne stanowiska.

- To już 20. wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego, licząc od 2003 r. kiedy dostaliśmy takie uprawnienie. Korzystamy z niego tylko wtedy, jeśli dostrzeżemy rozbieżności w orzecznictwie w rzeczywiście ważnych społecznie kwestiach. Tak jest i tym razem – powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. Wyjaśnia, że prosi o rozstrzygnięcie, czy bliskim osoby żyjącej, ale poważnie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym należy się zadośćuczynienie ze względu na naruszenie tzw. dóbr osobistych. A jeśli tak, to czy powinno być ono wypłacane z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Gort Business Service: Szkolenia poświęcone ustawie o dystrybucji ubezpieczeń
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 08:59

Rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce staje przed perspektywą dużych zmian. Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, implementująca przepisy europejskiej dyrektywy IDD, już wkrótce zastąpi obecną ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Jaki będzie zakres zmian? Czy nowa ustawa „zatrzęsie” rynkiem? – na te i wiele innych pytań odpowiedzą szkolenia organizowane przez Gort Business Service Piotr Gortatowicz. Patronem medialnym cyklu szkoleń jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Add a comment

Więcej…
 
Prace nad wyczerpywalnością sum gwarancyjnych będą kontynuowane
piątek, 21 kwietnia 2017 09:13

20 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia senackich komisji Finansów Publicznych i Budżetu oraz Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, mającej na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC ppm.

Projekt został przedstawiony przez reprezentującą komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Lidię Staroń. O przyjęcie zmian w prawie, które mają zapewnić ciężko poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wypłatę świadczeń mimo wyczerpania się sumy gwarancyjnej na polisach OC zaapelował reprezentujący Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze RzF.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Istotny pogląd w sprawie „uefki” TUnŻ Europa
piątek, 21 kwietnia 2017 09:09

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił kolejny istotny pogląd w sporze konsumentów z ubezpieczycielem. Pogląd dotyczy sprawy dotyczącej jednej z polis z UFK oferowanej przez TUnŻ Europa. Sprawa ta toczy się przed warszawskim Sądem Okręgowym*.

Add a comment

Więcej…
 
RPO: Wyczerpywalność sum gwarancyjnych w Senacie
czwartek, 20 kwietnia 2017 08:53

20 kwietnia podczas wspólnego posiedzenia senackich komisji Finansów Publicznych i Budżetu oraz Ustawodawczej odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowela ma na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Różnica zdań na temat jawności kosztów
czwartek, 13 kwietnia 2017 08:55

Ministerstwo Finansów opublikowało stanowiska uczestników konsultacji publicznych poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Część konsultantów chce rozszerzania informacji dotyczących kosztów dystrybucji i prowizji. Inni chcą z kolei znacznego ograniczenia tego obowiązku.

Narodowy Bank Polski zgłosił zastrzeżenia do zaproponowanego w projekcie sposobu prezentacji kosztów dystrybucji i prowizji w relacji do sumy składek w rekomendowanym okresie trwania umowy. Zdaniem NBP taki mechanizm przedstawienia kosztów nie ułatwi klientom zrozumienia oferty i nie zagwarantuje porównywalności produktów. Stąd też bank zaproponował, aby zarówno wysokość opłaty dystrybucyjnej, jak i prowizji były ujawniane zarówno kwotowo, jak i w relacji do składki rocznej. NBP chce też wykreślenia warunku brzegowego z art. 24 ust. 2, art. 34 ust. 2 i art. 25 ust 2 ograniczającego konieczność ujawniania kosztów tylko do części „uefek”.

Add a comment

Więcej…
 
Ergo Hestia: Ponad 5 mld zł przypisu w 2016 roku
środa, 12 kwietnia 2017 08:43

W 2016 roku Ergo Hestia zebrała 5,19 mld zł składek, uzyskując też zysk netto na poziomie 93,92 mln zł – wyższym od oczekiwanego – oraz wynik techniczny wielkości 64,45 mln zł. Dynamika sprzedaży grupy osiągnęła poziom 96,8%. Sopocka firma wypłaciła swoim klientom 2,74 mld zł odszkodowań i świadczeń, o 22% więcej niż w roku poprzednim.

Add a comment

Więcej…
 
Lewiatan: Klient nie może bezpośrednio wynagradzać agenta
środa, 12 kwietnia 2017 08:42

Zapłata wynagrodzenia przez klienta bezpośrednio agentowi w związku z proponowanym zawarciem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej stoi w sprzeczności z charakterem czynności agencyjnych, które są wykonywane na rzecz oraz w imieniu firmy ubezpieczeniowej – ostrzega Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku oceniającym projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń*.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: 50 tys. zł kary dla Compensy
środa, 12 kwietnia 2017 08:41

11 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Compensa TU (jako następcę prawnego Benefia TU) karę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Decyzja o karze nie zapadła jednogłośnie.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 174

Nationale-Nederlanden: Anita Bogusz członkiem zarządu ds. ryzyka

22 czerwca, na trzysta sześćdziesiątym pierwszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Anity...


czytaj dalej

PZU Życie: Małgorzata Sadurska w zarządzie spółki

Małgorzata Sadurska została nowym członkiem zarządu PZU Życie – wynika z informacji znajdujących się na stronie internetowej ubezpieczyciela.

...


czytaj dalej

SCOR: Rynek reasekuracji medycznej w USA

SCOR Global Life, spółka zależna francuskiego reasekuratora SCOR, specjalizująca się w międzynarodowych ubezpieczeniach na życie i zdrowotnych,...


czytaj dalej

Aviva: Cyberprodukt dla małego biznesu

Brytyjski ubezpieczyciel Aviva w ramach rozbudowywania działu ubezpieczeń specjalistycznych planuje wprowadzenie w br. nowego produktu dla małych...


czytaj dalej

Concordia Ubezpieczenia: 20 lat minęło

17 czerwca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gala Jubileuszowa Concordii Ubezpieczenia – kulminacyjny punkt...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Allianz będzie szturmować pierwsza trójkę

Polski rynek ma duże znaczenie dla Allianz. Dlatego ubezpieczyciel zamierza wzmocnić swoją pozycję w naszym kraju. Droga do tego celu będzie...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy