feed-image -

Prawo


Resort finansów ponownie skonsultuje projekt ustawy „dystrybucyjnej”
wtorek, 31 stycznia 2017 09:48

Duża liczba istotnych uwag zgłoszonych do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń sprawiła, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ponowną analizę proponowanych przepisów. Po wprowadzeniu ewentualnych korekt akt ponownie trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych – twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Zgoda na fuzję spółek majątkowych AXA
czwartek, 26 stycznia 2017 09:48

25 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podjęła decyzję w sprawie zmian strukturalnych towarzystw AXA w Polsce.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Koszty ochrony auta firmowego są rozliczane jednorazowo
czwartek, 26 stycznia 2017 09:38

Z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu* wynika, że wydatek na ubezpieczenie firmowego samochodu rozlicza się w kosztach jednorazowo, nawet gdy płatność jest rozłożona na raty – wskazuje „Rzeczpospolita”

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Względy słuszności mają istotne znaczenie
wtorek, 24 stycznia 2017 09:47

W najnowszym wyroku Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania z powodu rażącego niedbalstwa należy zbadać, czy za zapłatą nie przemawiają względy słuszności – zauważa „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Coraz więcej wystąpień o zadośćuczynienie za błąd medyczny
poniedziałek, 23 stycznia 2017 09:41

Według mecenas Joanny Smereczańskiej-Smulczyk, przewodniczącej Ogólnopolskiej Izby Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych (OIPiPFO), zadośćuczynienia uzyskiwane z tytułu roszczeń związanych z błędami medycznymi są coraz bardziej adekwatne, a liczba wystąpień z roszczeniami ze strony pacjentów i ich rodzin w tego typu sprawach rośnie z roku na rok. Problemem jest jednak długotrwałość spraw o błędy medyczne oraz udowodnienie błędów lekarzom czy szpitalom.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Zakazu pobierania prowizji od zakładów raczej nie będzie
piątek, 20 stycznia 2017 09:54

Przebieg konferencji uzgodnieniowej poświęconej projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która odbyła się 19 stycznia w Ministerstwie Finansów sugeruje, że zgłoszony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postulat rozważenia zakazu pobierania wynagrodzenia od ubezpieczycieli nie zostanie zaakceptowany. Wciąż nieznane są losy propozycji dotyczących informowania klientów o wysokości prowizji.

Jak ujawniło Stowarzyszenie Multiagentów Ubezpieczeniowych, przez pierwsze 2 godziny spotkania (jedna trzecia czasu trwania wczorajszej debaty dotyczącej 400 uwag zgłoszonych w procesie konsultacji publicznych aktu) dyskutowano na temat zgłoszonej przez UOKiK propozycji zakazu pobierania prowizji od ubezpieczycieli. Duża cześć uczestników spotkania podniosła szereg argumentów ekonomicznych i historycznych przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przedstawiciele UOKiK stwierdzili, że propozycja zakazu miała jedynie charakter systemowy, jako nawiązanie do projektu ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagenowi
piątek, 20 stycznia 2017 09:53

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska. Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Kolejne propozycje „prowizyjne”
środa, 18 stycznia 2017 10:01

16 stycznia w serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostały stanowiska kolejnych instytucji odnoszące się do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W zaprezentowanych opiniach znalazły się m.in. kolejne postulaty dotyczące wynagrodzeń pośredników.

W zdecydowanej większości najnowszych opinii przewijał się postulat doprecyzowania przepisów charakterze ogólnym, które mogłyby budzić wątpliwości interpretacyjne. I tak Rzecznik Finansowy zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia terminologii ustawy i eliminację pewnych niekonsekwencji w przepisach. „Projekt posługuje się wielokrotnie, lecz niespójnie, a czasem w nieuzasadniony sposób, zamiennie, niezdefiniowanymi pojęciami <klient>, <podmiot poszukujący ochrony ubezpieczeniowej> i <poszukujący ochrony ubezpieczeniowej>” – zwrócił uwagę Rzecznik.

Add a comment

Więcej…
 
KNF chce ograniczać misseling obowiązkiem porównania ofert
środa, 18 stycznia 2017 10:00

W uwagach ogólnych do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaproponowała ograniczenie misselingu poprzez wprowadzenie obowiązku jawności prowizji. W uwagach szczegółowych znalazł się kolejny mechanizm, którym KNF chciałaby ograniczyć zjawisko złej sprzedaży.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Poradnik dotyczący zadośćuczynień
środa, 18 stycznia 2017 09:59

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany poradnik klienta usług finansowych zatytułowany „Zadośćuczynienie z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – podstawowe problemy”. Głównym celem publikacji i przyjętej w niej optyki przedstawiania poszczególnych zagadnień było przyczynienie się do podniesienia poziomu społecznej świadomości ubezpieczeniowej.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 168

Votum: Bartłomiej Krupa zastąpi Dariusza Czyża na stanowisku prezesaDariusz Czyż
Bartłomiej Krupa

28 marca prezesa zarządu Votum Dariusz Czyż złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jego następca zostanie wiceprezes...


czytaj dalej

PZU: Maciej Rapkiewicz członkiem zarządu odpowiedzialnym za ryzyko

28 marca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Macieja Rapkiewicza na stanowisko członka zarządu PZU SA i PZU...


czytaj dalej

Lloyd’s otworzy firmę ubezpieczeniową w Brukseli

Lloyd’s – specjalistyczny rynek ubezpieczeniowo-reasekuracyjny zapowiedział utworzenie nowego towarzystwa ubezpieczeń z siedzibą w Brukseli. CEO...


czytaj dalej

S&P: Wiarygodność finansowa europejskich ubezpieczycieli

Dla europejskich ubezpieczycieli 2017 r. może być przełomowy. Sposób ich reagowania na ultra-niskie stopy procentowe, trudne warunki ekonomiczne w...


czytaj dalej

S&P: PZU nadal z oceną „A-”

Agencja Standard&Poor’s podtrzymała rating kredytowy PZU na poziomie „A-”, najwyższym możliwym do osiągnięcia dla polskiej spółki. Perspektywa...


czytaj dalej

PIU: Warsztaty poświęcone ubezpieczeniom ochrony prawnej

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) organizuje bezpłatne warsztaty z ubezpieczeń ochrony prawnej w Toruniu i Gdańsku.

Warsztaty w Gdańsku odbędą się w...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy