feed-image -

Reklama

Prawo


Prawo: SN o odpowiedzialności za wypadek w trakcie postoju
poniedziałek, 27 sierpnia 2018 08:30

Z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego (SN) wynika, że zakład ubezpieczeń odpowiada na zasadzie ryzyka za wypadek w trakcie postoju, a poszkodowani nie muszą wykazywać zawinienia właścicielowi auta – informuje „Rzeczpospolita”

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Ograniczona swoboda w realizacji compliance
środa, 22 sierpnia 2018 08:44

W specjalnym komunikacie w sprawie roli i znaczenia realizacji przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji (ZU/R) funkcji zgodności z przepisami (compliance) Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zwróciła uwagę na konieczność stworzenia przez w/w zakłady odpowiednich warunków dla realizacji wspomnianej funkcji. Nadzór przypomniał, że w tym obszarze nie ma miejsca na daleko posuniętą swobodę działania, gdyż wypełnianie tej funkcji warunkowane jest obecnie przepisami prawa.

KNF podkreśliła w komunikacie, że szczególnie istotne dla niej jest to, aby organy statutowe ubezpieczycieli i reasekuratorów miały świadomość wymagań dotyczących funkcji zgodności i uwzględniały pozycję normatywną oraz zadania tej funkcji. Komisja wyjaśniła, że w tym przypadku największe znaczenie ma to, aby zapewniona była właściwa organizacja ZU/R, gwarantująca efektywne i pełne realizowanie wspomnianej funkcji.

Add a comment

Więcej…
 
SN: Przedawnienie roszczeń o wartość wykupu to nawet 10 lat
środa, 22 sierpnia 2018 08:42

Sąd Najwyższy (SN) w trzech uchwałach potwierdził, że roszczenia posiadaczy polis z UFK dotyczące kwot potrąconych w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przedawniają się nawet po 10 latach. W dwóch z trzech rozpatrywanych spraw istotny pogląd przedstawił Rzecznik Finansowy (RzF).

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Córka ofiar represji domaga się 15 mln zł zadośćuczynienia
wtorek, 21 sierpnia 2018 08:47

Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatruje wniosek o 15 mln zł zadośćuczynienia za krzywdę. Takiej kwoty domaga się kobieta urodzona w stalinowskim więzieniu – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce – co trzeba wiedzieć?
wtorek, 14 sierpnia 2018 08:54

Czy można zatrudnić cudzoziemca bez dodatkowych formalności? Tak, ale tylko wtedy, gdy mówimy o obywatelu Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. A jednak formalności nie powstrzymują polskich pracodawców przed zatrudnianiem rekordowej liczby cudzoziemców spoza UE.

Add a comment

Więcej…
 
Odszkodowawcy polemizują z prezesem PIU
poniedziałek, 13 sierpnia 2018 09:15

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych opublikowała oficjalne stanowisko odnoszące się do wypowiedzi Jana Grzegorza Prądzyńskiego, prezesa PIU o regulacji kancelarii odszkodowawczych. Treść stanowiska publikujemy poniżej w całości.

Add a comment

Więcej…
 
Czy polisa OC powinna uwzględnić szkody, do których doszło w czasie postoju?
poniedziałek, 13 sierpnia 2018 09:13

Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2018 r. II CSK 404/17 uwzględnił skargę kasacyjną poszkodowanej, uchylił wyrok sądu drugiej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Sprawa dotyczyła zadośćuczynienia za krzywdę po śmierci kierowcy TIR-a, który zatruł się tlenkiem węgla podczas snu w kabinie pojazdu, wskutek czego zmarł. Sąd pierwszej instancji, a następnie Sąd drugiej instancji oddalił powództwo, ponieważ uznał, że jeśli do szkody dochodzi podczas postoju pojazdu, to do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia OC pojazdu konieczne jest udowodnienie winy posiadacza pojazdu w spowodowaniu szkody.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Czy ubezpieczeniowy dług przedawni się szybciej?
poniedziałek, 13 sierpnia 2018 09:09

Od niedawna obowiązują nowe zasady przedawniania się roszczeń cywilnoprawnych. Warto sprawdzić, co te zmiany oznaczają w kontekście ubezpieczeń.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość
poniedziałek, 13 sierpnia 2018 09:07

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość przysługuje zarówno wywłaszczonym, jak i ich następcom prawnym. Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość dochodzenia odszkodowań także za nieruchomości wywłaszczone przed datą 1 stycznia 1998 r. Odmawiając ich wypłat, organy muszą mieć dowód, że zrobiono to wcześniej (wyrok WSA w Gdańsku z 04.07.2018 r., II SA/Gd 277/18).

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Przedsiębiorcy i urzędy nie nadążają za zmianami
czwartek, 09 sierpnia 2018 08:37

W branży ubezpieczeniowej najczęściej komentowanymi zmianami prawnymi jest Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) oraz nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. Jednak nowości prawnych w naszym kraju jest w ostatnich miesiącach znacznie więcej. Trzy pierwsze kwartały 2018 przyniosły szereg istotnych zmian legislacyjnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 215

Z PZU do zarządu Alior Banku

17 października Katarzyna Sułkowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Alior Banku. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację i z tym...


czytaj dalej

MAK Ubezpieczenia: Robert Grabowski nowym członkiem zarządu

Robert Grabowski, dotychczasowy dyrektor Biura Ubezpieczeń na Życie i Osobowych MAK Ubezpieczenia, został członkiem zarządu firmy brokerskiej....


czytaj dalej

Unia Berneńska: Beatriz Reguero nową przewodniczącą

17 października w Paryżu odbyło się doroczne walne zgromadzenie Unii Berneńskiej. Gospodarzem spotkania, które zgromadziło ponad 300 dyrektorów...


czytaj dalej

Aon: Wrześniowe katastrofy najkosztowniejsze

Szkody spowodowane przez huragany, powodzie i trzęsienia ziemi sprawiły, że wrzesień był pod względem katastrof naturalnych najkosztowniejszym jak...


czytaj dalej

PIU: Wynik bancassurance najsłabszy od lat

17 października podczas pierwszego dnia X Kongresu Bancassurance Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowała podsumowanie wyników bankowego...


czytaj dalej

Consultia: Korekta rocznej prognozy

Przez 9 miesięcy tego roku Consultia zebrała 155,1 mln zł, o 15,1% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. (134,8 mln zł). Przychody...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook