feed-image -

Prawo


Prezes banku centralnego będzie też szefem KNF
środa, 19 października 2016 08:45

Z projektu ustawy o nadzorze finansowym, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że Narodowy Bank Polski (NBP) i Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będą miały tego samego szefa – prezesa banku centralnego.

Add a comment

Więcej…
 
Pozew przeciwko AXA pozwem grupowym
wtorek, 18 października 2016 08:55

7 października Sąd Apelacyjny (SA) w Warszawie w całości oddalił zażalenie AXA i prawomocnie postanowił, że pozew zbiorowy o zwrot pobranych przez ubezpieczyciela opłat likwidacyjnych będzie rozpoznawany w postępowaniu grupowym.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Nowy przewodniczący za całym nadzorem w NBP
wtorek, 18 października 2016 08:54

Zdaniem nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marka Chrzanowskiego, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie nadzoru nad całym sektorem finansowym do Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Add a comment
Więcej…
 
D.A.S.: Dom też czasem potrzebuje prawnika
wtorek, 18 października 2016 08:53

Spory sąsiedzkie, zalane mieszkanie, źle wykonana naprawa czy remont – to tylko kilka przykładów sytuacji, w których nasz dom może potrzebować pomocy prawnika. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej (D.A.S.) podpowiadają, jak można zapewnić nieruchomości ochronę prawną na wypadek tego typu komplikacji.

Add a comment

Więcej…
 
KNF udzieliła upoważnienia nowemu przewodniczącemu
poniedziałek, 17 października 2016 08:46

14 października Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie udzieliła nowemu przewodniczącemu, Markowi Chrzanowskiemu, upoważnienia do podejmowania działań w zakresie właściwości Komisji oraz do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Konsekwencje noweli ustawy o VAT
poniedziałek, 17 października 2016 08:45

Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT zakłada usunięcie art. 43 ust. 13 i 14, w efekcie czego usługi pomocnicze do usług finansowych nie będą już zwolnione z podatku od towarów i usług – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Standaryzacja stawek za wynajem lekiem na przewlekłość postępowań?
piątek, 14 października 2016 08:54

Według raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (IWS), standaryzacja stawek za wynajem samochodów skróciłaby czas trwania postępowań sądowych dotyczących refundacji kosztów aut zastępczych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” pisze, że IWS sporządził analizę 400 spraw toczących się w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy przez pierwszych 9 miesięcy ub.r. W ponad 60% z nich sąd powoływał biegłego, którego zadaniem było ustalenie m.in. dziennej stawki czynszu wynajmu pojazdu zastępczego. Według twórcy dokumentu, dra hab. Marcina Krajewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, kwestia ta należy do najbardziej spornych w tego typu postępowaniach. W 167 sprawach przeprowadzane były dowody z opinii biegłych mające udowodnić, że stawki najmu są rzetelnie wyliczone, a w 70 – że okres użytkowania samochodu był uzasadniony. Gazeta podkreśla, że konieczność powołania biegłych oraz świadków powodowała, że rozprawa w I instancji trwała średnio 526 dni, a w II – niespełna 76. „DGP” podkreśla, że czas oczekiwania na wyrok mógłby być krótszy, a spraw byłoby mniej, gdyby sądy na wzór Niemiec posługiwały się listami stawek ustalonymi przez instytucje badające rynek. Autor raportu podkreśla, że w razie wprowadzenia takiego rozwiązania dane z list nie były wiążące, ale były jedynie punktem odniesienia dla sędziów. Wówczas strony postępowania miałyby szanse na dowiedzenie, że ze względu na szczególne okoliczności odstępstwa od limitów były uzasadnione. Prof. Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że wprowadzenie standardów odszkodowań za utratę możliwości korzystania z pojazdu jest rozwiązaniem sensownym, choć niemożliwym do przeprowadzenia bez zmiany przepisów kodeksu cywilnego.

Add a comment

Więcej…
 
Konferencja AIDA w Polsce, odsłona czwarta
piątek, 14 października 2016 08:54

Dziś odbędzie się IV konferencja polskiego oddziału AIDA. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem „System zarządzania w zakładzie ubezpieczeń i compilance w ubezpieczeniach. Prawo i praktyka w świetle Solvency II”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Odpowiedzialność zakładu z OC istnieje zawsze
środa, 12 października 2016 08:47

Z wyroku Sądu Najwyższego (SN)* wynika, że ubezpieczyciel nie może zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.), jeśli skutkiem wypadku jest śmierć dziecka, które mogło znacząco przyczynić się do spowodowania wypadku. Jednocześnie zakład może znacząco obniżyć odszkodowanie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: KNF odpowiada na zarzuty ws. polis z UFK
środa, 12 października 2016 08:36

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie zgadza się z zarzutami, jakie padły pod jej adresem podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęconego sytuacji posiadaczy ubezpieczeń z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK). W swojej argumentacji nadzór wskazuje np. że nie mógł podjąć określonych działań, gdyż nie należą one do jego kompetencji.

W piśmie skierowanym do szefującego Komisji posła Jacka Sasina przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak podkreślił, że przesłanką, która skłoniła nadzór do zajęcia oficjalnego stanowiska, był brak możliwości bezpośredniego odniesienia się do wszystkich pytań i tez uczestników dyskusji. Istotną rolę odegrały też „bezpieczeństwo, stabilność i zaufanie do rynku finansowego, których to wartości gwarantem jest nadzór sprawowany przez Komisję”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 163

Personalia: Roman Pałac w Komisji Rewizyjnej PIU

17 stycznia, podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń, przeprowadzone zostały wybory uzupełniające do Komisji...


czytaj dalej

TFI PZU: Marcin Adamczyk nowym prezesem, Cezary Iwański – członkiem zarządu

16 stycznia Grupa PZU podała, że prezesem TFI PZU zostanie Marcin Adamczyk, wcześniej między innymi szef zespołu rynków lokalnych oraz lead...


czytaj dalej

Munich Re: Zmiana w radzie nadzorczej

Z dniem 3 stycznia do rady nadzorczej Munich Re została powołana Renata Jungo Brüngger. Sąd w Monachium powołał ją na miejsce Wolfganga...


czytaj dalej

Aon: Zarządzanie ryzykiem Brexitu

Aon plc wprowadził Brexit Navigator – zindywidualizowane rozwiązanie mające na celu pomoc firmom w ilościowym określeniu skutków ekspozycji na...


czytaj dalej

KUKE: Zabezpieczenie wykupu wierzytelności PMG

Polska spółka PMG dostarczy maszyny górnicze o wartości 20,76 mln euro do rosyjskiej spółki ZAO Shahtoupravlyene Taldinskoe-Kyrgajskoe....


czytaj dalej

PIU: Wręczono odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń"

17 stycznia 2017 r. podczas nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Ubezpieczeń wręczone zostały odznaki „Za zasługi dla ubezpieczeń”.

...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy