feed-image -

Prawo


Sejm: Dziś decyzja ws. projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń
piątek, 15 grudnia 2017 08:30

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, trzeciego dnia obrad Sejm nie przyjął rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Głosowanie nad aktem odbędzie się dziś, ale jego wynik jest już przesądzony. Sejm przyjął za to nowelę ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

14 grudnia poseł Janusz Szewczak (PiS) przedstawił Izbie Niższej sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat uchwały Senatu, wprowadzającej pięć poprawek do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wszystkie kluby poselskie, w imieniu których zabrali głos Iwona Michałek (PiS), Krystyna Skowrońska (PO), Mirosław Suchoń (Nowoczesna) Genowefa Tokarska (PSL), zadeklarowały swoje poparcie dla regulacji w kształcie uwzględniającym korekty Izby Wyższej.

Add a comment
Więcej…
 
UKNF: Spotkanie z biegłymi rewidentami
piątek, 15 grudnia 2017 07:30

6 grudnia odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich firm audytorskich, które przeprowadzały badanie sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń/reasekuracji sporządzonych za rok 2016 oraz Biura Komisji Nadzoru Audytowego.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Sprawa „uefek” wśród najważniejszych działań Urzędu w 2016 r.
piątek, 15 grudnia 2017 07:29

Na stronie internetowej Urzędu Ochorny Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikowane zostało sprawozdanie z działalności instytucji w 2016 roku. Do najistotniejszych działań w tym okresie Urząd zaliczył porozumienie z ubezpieczycielami dotyczące polis z UFK.

Add a comment

Więcej…
 
Sejm: Ustawa dystrybucyjna i ubezpieczeniowa zaakceptowane przez Komisję
czwartek, 14 grudnia 2017 09:57

13 grudnia, podczas drugiego dnia 54. posiedzenia Sejmu odbyła się debata nad sprawozdaniem z prac Komisji Finansów Publicznych nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz niektórych innych ustaw. Wszystkie kluby poselskie zadeklarowały poparcie dla noweli, która ze względu na zgłoszone do niej poprawki wróciła do KFB. Ta zaakceptowała zmiany w projekcie. Na tym samym posiedzeniu Komisja przyjęła też poprawki Senatu do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

Nowela ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przygotowana przez Ministerstwo Finansów stanowi odpowiedź na opinię Komisji Europejskiej z 17 maja tego roku, wskazującą na brak implementacji do polskiego porządku prawnego poszczególnych przepisów dyrektyw Wypłacalność II i Omnibus II*. Przepisy zawarte w projekcie dotyczą: wykonywania działalności przez wewnętrzne zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, zawierania przez krajowe zakłady ubezpieczeń umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium innych państw Unii Europejskiej, a także zawierania przez zagraniczne ZU umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium Polski.

Add a comment

Więcej…
 
Posłowie proponują zmiany przepisów dotyczących OC ppm.
czwartek, 14 grudnia 2017 09:55

Posłowie Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski (PiS) skierowali do Ministra Finansów interpelację poselską w sprawie zmiany w ubezpieczeniu OC ppm. dla kierowców posiadających więcej niż jeden pojazd.

Add a comment

Więcej…
 
MRiRW: Trwają prace nad powszechnym systemem ubezpieczeń rolnych
czwartek, 14 grudnia 2017 09:42

Podczas odbywającego się 13 grudnia posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceszef MRiRW Jacek Bogucki poinformował, że do konsultacji społecznych trafił nowy projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych. Miałyby one być dopełnieniem powszechnego systemu ubezpieczeń rolnych, nad którym pracuje resort rolnictwa.

Add a comment

Więcej…
 
Klauzule dotyczące UNWW zgodne z prawem pod dwoma warunkami
wtorek, 12 grudnia 2017 09:37

Sąd Okręgowy w Łodzi ocenił, że nałożenia na konsumenta obowiązku pokrycia kosztów umowy zawartej przez bank z towarzystwem ubezpieczeniowym można uznać za działanie niezgodne z prawem. Jednak nawet gdyby było odwrotnie, to i tak zarzut o abuzywności postanowień dotyczących ubezpieczeń niskiego wkład własnego (UNWW) można byłoby odeprzeć jedynie po spełnieniu dwóch warunków – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Senat: Projekt ustawy „dystrybucyjnej” przyjęty z poprawkami
piątek, 08 grudnia 2017 10:01

7 grudnia Senat przyjął rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wersja aktu przysłana z Sejmu została uzupełniona o pięć poprawek.

Add a comment
Więcej…
 
Adwokat tymczasowo aresztowany za przywłaszczenie odszkodowań
piątek, 08 grudnia 2017 09:56

Prokuratura Okręgowa w Legnicy (POL) prowadzi śledztwo w sprawie przywłaszczenia przez adwokata z kancelarii adwokackiej w Legnicy pieniędzy uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu wypłat odszkodowań.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Decyzja w sprawie opóźnienia stosowania IDD zapadnie 16 grudnia
środa, 06 grudnia 2017 09:56

5 grudnia, podczas pierwszej części 51. posiedzenia Senatu rozpatrywany był projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ze względu na poprawki zgłoszone podczas debaty projekt został skierowany do komisji, która uwzględniła część propozycji. W trakcie dyskusji ujawniono też, kiedy zapadnie rozstrzygnięcie w kwestii ewentualnego przesunięcia w czasie stosowania dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

Przedstawiając sprawozdanie z prac senackiej Komisji Finansów Publicznych i Budżetu, jej przewodniczący, a zarazem sprawozdawca Grzegorz Bierecki (PiS) wskazał, że choć komisja zarekomendowała przyjęcie projektu bez poprawek, to on sam w trakcie debaty złoży dwie poprawki o charakterze technicznym, ułatwiające funkcjonowanie regulacji. – Poprawki pojawiły się już po zakończeniu prac komisji, stąd też nie mogły być na tamtym etapie przedmiotem dyskusji – wyjaśnił senator.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 196

Votum: Agnieszka Czaplińska nowym wiceprezesem zarządu

9 lutego Elżbieta Kupiec złożyła rezygnację z funkcji członka zarządu Votum, ze skutkiem na ten sam dzień. Przyczyny rezygnacji nie są znane. Rada...


czytaj dalej

Aegon TUnŻ: Andrzej Szufa członkiem zarządu ds. ryzyka

Akcjonariusz Aegon TUnŻ powołał Andrzeja Szufę do pełnienia funkcji członka zarządu spółki odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Andrzej Szufa...


czytaj dalej

AXA Partners: Hybrydowy asystent osobisty

Podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas, największych na świecie targów innowacji technologicznych, AXA Partners, globalny zespół AXA...


czytaj dalej

Liberty Specialty Markets rozwija ochronę budów i dzieł sztuki

Liberty Specialty Markets, część Liberty Mutual Insurance, zamierza poszerzyć zakres linii produktowych obsługiwanych we Francji i zwiększyć...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Zakłady komentują zmiany terminów IDD

14 lutego Rada UE podjęła decyzję o przesunięciu terminu transpozycji i stosowania przepisów dyrektywy 2016/97 o dystrybucji ubezpieczeń (IDD)...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Więcej czasu na przygotowania

Siedem i pół miesiąca – tyle czasu otrzymała dodatkowo polska branża ubezpieczeniowa na adaptację do nowych wymogów w zakresie dystrybucji...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy