feed-image -

Reklama

Prawo


FPP: Czy branża ubezpieczeniowa będzie objęta split payment?
środa, 06 czerwca 2018 08:55

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwróciła się do minister finansów z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących split payment w branży ubezpieczeniowej. Od 1 lipca podatnicy będą mogli rozliczać podatek VAT w mechanizmie podzielonej płatności. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy podzielona płatność obejmie również firmy ubezpieczeniowe. Dlatego też Federacja zwróciła się do MF o wyjaśnienie powstałych wątpliwości.

Add a comment

Więcej…
 
Od jesieni bez dowodu zawarcia OC
wtorek, 05 czerwca 2018 08:56

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) poinformowało, że obecnie nie została wyznaczona żadna konkretna data likwidacji obowiązku posiadania przy sobie i okazywania uprawnionym organom dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Resort ma nadzieję, że wspomniany przymus zniknie jesienią tego roku.

Add a comment

Więcej…
 
TSUE: Sprzedaż „uefek” podlega przepisom o pośrednictwie ubezpieczeniowym
poniedziałek, 04 czerwca 2018 09:04

Odpowiadając na pytania prejudycjalne szwedzkiego Sądu Najwyższego, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął, że pośrednicy oferujący ubezpieczenia z UFK podlegają przepisom Dyrektywy 2002/92/WE w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego, a nie Dyrektywie 2004/39/WE w sprawie rynków instrumentów finansowych.

W wyroku z 31 maja TSUE orzekł, że „Artykuł 2 pkt 3 dyrektywy 2002/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 grudnia 2002 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego należy interpretować w ten sposób, że pojęcie „pośrednictwa ubezpieczeniowego” obejmuje przeprowadzenie prac przygotowawczych do zawarcia umowy ubezpieczenia, nawet wobec braku zamiaru odnośnego pośrednika ubezpieczeniowego zawarcia rzeczywistej umowy ubezpieczenia. Doradztwo finansowe dotyczące inwestowania kapitału udzielone w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego dotyczącego zawarcia umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym wchodzi w zakres stosowania dyrektywy 2002/92, a nie w zakres stosowania dyrektywy 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych zmieniającej dyrektywę Rady 85/611/EWG i 93/6/EWG i dyrektywę 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającej dyrektywę Rady 93/22/EWG”.

Add a comment
Więcej…
 
Szpitale płacą coraz więcej za błędy medyczne
poniedziałek, 04 czerwca 2018 08:44

W ubiegłym roku sądy przyznały 13,5 mln zł odszkodowań i świadczeń za błędy medyczne – informujje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
TSUE rozstrzygnie o charakterze sprzedaży polis z UFK
środa, 30 maja 2018 08:25

31 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie, czy sprzedaż polisy z elementami inwestycyjnymi jest pośrednictwem ubezpieczeniowym, czy doradztwem inwestycyjnym – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Nowela turystyczna może zwiększyć zainteresowanie gwarancjami
wtorek, 29 maja 2018 08:32

Wchodząca w życie z dniem 1 lipca znowelizowana ustawa o imprezach turystycznych przewiduje m.in. zmianę definicji działalności wykonywanej przez agentów turystycznych, czego efektem może być wzrost zainteresowania produktami ochronnymi – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Sumy gwarancyjne w obowiązkowych OC pójdą w górę
poniedziałek, 28 maja 2018 08:55

25 maja Ministerstwo Finansów skierowało do publicznych konsultacji projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowela przewiduje m.in. podniesienie sum gwarancyjnych w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

W uzasadnieniu do noweli przypomniano, że konieczność nowelizacji w/w ustawy wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczenia od takiej odpowiedzialności (dyrektywa 2009/103/WE), w zakresie dostosowania, zgodnie ze stopą inflacji cen konsumpcyjnych, minimalnych sum gwarancyjnych w OC ppm. za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów oraz OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (z uwagi na objęcie tym ubezpieczeniem szkód wyrządzonych ruchem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa).

Add a comment

Więcej…
 
Telefony do potencjalnych klientów zwolnione z VAT
poniedziałek, 28 maja 2018 08:47

23 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż firma dzwoniąca do ludzi i namawiająca ich na spotkania z ubezpieczycielem świadczy usługę zwolnioną z VAT – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Pierwszy dzień stosowania RODO
piątek, 25 maja 2018 08:51

Dziś wchodzi w życie ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych, zapewniająca stosowanie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Rozporządzenie będzie obowiązywało w polskim porządku prawnym bezpośrednio i będzie miało zastosowanie od dnia 25 maja.

- Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych daje od dzisiaj mieszkańcom UE większą kontrolę nad ich prywatnymi informacjami – powiedziała komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Věra Jourová. Nowe przepisy gwarantują lepszą ochronę informacji o nas – niezależnie od tego, gdzie zostały wysłane, gdzie są przetwarzane lub przechowywane – nawet poza granicami Unii – dodała.

Add a comment

Więcej…
 
Ustawa o ochronie danych osobowych z podpisem prezydenta
środa, 23 maja 2018 08:49

22 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Celem ustawy jest zapewnienie stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Rozporządzenie będzie obowiązywało w polskim porządku prawnym bezpośrednio i będzie miało zastosowanie od dnia 25 maja.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 210

Allianz: Grzegorz Krawiec w zarządzie, Krzysztof Szypuła odchodzi

W dniu 31 sierpnia br. planowana jest zmiana w zarządzie spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska S.A.

Na członka...


czytaj dalej

Personalia: Bartosz Grześkowiak wzmocni Grupę MAK

31 lipca Bartosz Grześkowiak, dyrektor zarządzający TUiR Warta, złożył rezygnację ze sprawowanej funkcji. Swoją karierę będzie kontynuować w...


czytaj dalej

Ubezpieczenia przemysłowe kłopotem Talanx

Grupa Talanx w I poł. 2018 r. kontynuowała dobrą passę rentowności, zarabiając w tym okresie już ponad połowę docelowego wyniku rocznego. Składka...


czytaj dalej

Marsh: Ceny ubezpieczeń dla firm rosną

Ceny ubezpieczeń dla podmiotów działalności gospodarczej wzrosły w II kw. 2018 r., który okazał się trzecim z rzędu kwartałem wzrostu cen tej...


czytaj dalej

Sztuczna inteligencja made in Poland

Krakowska spółka Inssue Technologies we współpracy z Fideltronik oraz Microsoft Polska realizuje pierwsze w Polsce rozwiązanie tworzące...


czytaj dalej

Podcast: Świat bez szkód

Gościem 28. odcinka podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez asekuracji” jest Radosław Bartosik z firmy Mentax, specjalizującej się likwidacji...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook