feed-image -

Prawo


Prawo: Rusza proces legislacyjny implementacji IDD
czwartek, 08 grudnia 2016 02:49

Ministerstwo Rozwoju i Finansów (MRiF) przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, implementującej do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń*, czyli IDD (Insurance Distribution Directive).  

Projekt przewiduje między innymi utrzymanie dotychczasowego podziału pośredników ubezpieczeniowych na brokerów i agentów (z uwzględnieniem OWCA i OWCB) oraz nie dopuszcza możliwości łączenia obu funkcji. „Takie rozwiązanie znajduje uzasadnienie w obowiązującej praktyce rynkowej i racjonalności takiego rozwiązania” – głosi uzasadnienie do projektu. Dodatkowo w akcie zaproponowano, aby czynności agencyjne i działalność agencyjną, oprócz agentów ubezpieczeniowych, wykonywali również agenci oferujący ubezpieczenia uzupełniające (określeni w dyrektywie jako pośrednicy oferujący ubezpieczenia uzupełniające), a także członek zarządu i prokurent zakładu ubezpieczeń oraz osoba będąca pracownikiem ZU.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Zalecenia dotyczące dywidendy za obecny rok
czwartek, 08 grudnia 2016 02:48

6 grudnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, powszechnych towarzystw emerytalnych, domów maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych w 2017 r.

Add a comment

Więcej…
 
Senat: Nowela ustawy o ubezpieczeniach upraw z jedną poprawką
czwartek, 08 grudnia 2016 00:47

1 grudnia Senat przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Do rządowego projektu noweli została wprowadzona jedna poprawka doprecyzowująca.

Add a comment

Więcej…
 
Sejm: Posłowie przyjęli nowelę przepisów o CEPiK 2.0.
czwartek, 01 grudnia 2016 09:42

30 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw zakładającą m.in., że zmodernizowana Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0.) zostanie uruchomiona 4 czerwca 2018 r.

Add a comment

Więcej…
 
SN: Z OC należy się zwrot kosztów auta zastępczego z assistance
czwartek, 01 grudnia 2016 09:37

Z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że sprawca szkody bądź jego ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić koszty najmu zastępczego samochodu, jeśli był przyznany z assistance – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Ubea.pl: Odpowiedzialność za szkody „chodnikowe”
środa, 30 listopada 2016 09:47

Właściciele posesji w trakcie zimowych miesięcy powinni zadbać o odśnieżanie pobliskiego chodnika i usuwanie z niego lodu. Zaniedbania w tym zakresie mogą być kosztowne, jeżeli posiadacz działki nie wykupił polisy OC. Odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku czasem wynosi np. 15-20 tys. zł – przestrzega Ubea.pl.

Add a comment

Więcej…
 
UFG zaspokoi roszczenia z „wyczerpanych” OC
poniedziałek, 28 listopada 2016 09:54

24 listopada senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przywróceniem prawa do renty powypadkowej osobom, które utraciły ją z powodu wyczerpania się sumy gwarancyjnej (SG). Zaspokojenie wyczerpanych sum będzie zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Problem wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) dotyczy osób, które były ofiarami wypadków komunikacyjnych do I połowy lat 90. Według szacunków ekspertów takich osób jest w Polsce ok. dwudziestu. Sumy gwarancyjne  zaczęły się im wyczerpywać około roku 2010, a przepisy nie wymagały, by o tym ich uprzedzić (od 1 stycznia 2017 r. pojawi się taki obowiązek). Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się on do marszałka Senatu (a ów przekazał to do wspomnianej powyżej komisji) o generalne rozwiązanie problemu wyczerpujących się sum. 20 września senatorowie zdecydowali, że podejmą inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie.

Add a comment

Więcej…
 
infoWire.pl: Rzecznik Finansowy chroni interesy jednostkowe
piątek, 25 listopada 2016 09:51

Już od przeszło roku działa w Polsce Rzecznik Finansowy (RzF), instytucja, której zadaniem jest ochrona indywidualnych interesów klientów rynku finansowego.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK wziął stronę konsumentów toczących spór z mBankiem
czwartek, 24 listopada 2016 09:53

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w swoim szóstym istotnym poglądzie uznał za niedozwolone postanowienie w umowie walutowego kredytu hipotecznego mBanku dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeżeli sąd potwierdzi stanowisko szefa Urzędu, to bank zwróci konsumentom-powodom pobraną składkę.

Istotny pogląd dotyczył sporu konsumentów spłacających kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego z mBankiem. Klienci banku domagają się zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Ich zdaniem postanowienie stosowane przez mBank zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych (nr 6068). Po analizie dokumentów prezes Urzędu uznał racje powodów.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: Swoboda interpretacji przepisów zwiększa obciążenia zakładów
czwartek, 24 listopada 2016 09:52

Obecnie ubezpieczyciele muszą się zmierzyć z nowym kierunkiem orzecznictwa sądowego, które interpretuje przepisy kodeksu cywilnego na korzyść rodzin poszkodowanych – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 167

Michał Krupiński przestał być prezesem PZU SA

22 marca rada nadzorcza PZU SA odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU SA. Uchwała RN weszła w życie z dniem jej podjęcia.

W...


czytaj dalej

PZU Życie: Dorota Macieja nowym członkiem zarządu

Z informacji podanych na stronie korporacyjnej PZU wynika, że nowym członkiem zarządu PZU Życie została Dorota Macieja.

Dorota Macieja jest...


czytaj dalej

KE: Będzie łatwiej korzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę

23 marca Komisja Europejska (KE) przedstawiła plany zmian w sektorze konsumenckich usług finansowych, dzięki któremu konsumenci europejscy będą...


czytaj dalej

Bank of England: Ochrona konsumenta ubezpieczeń

W odpowiedzi na raport niezależnego biura oceniającego przy Bank of England, BoE precyzyjniej wyjaśni, co powinni robić ubezpieczyciele, aby...


czytaj dalej

Sejm: Dyskusja na temat założeń zmian przepisów dotyczących OC

23 marca w Sejmie odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego, poświęcone...


czytaj dalej

PBUK: Przymusowa likwidacja francuskiego MTA

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) poinformowało, że francuski nadzór finansowy Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy