feed-image -

Prawo


Prawo: Rząd przyjął projekt ustawy „dystrybucyjnej”
środa, 26 lipca 2017 08:50

25 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz projekty nowelizacji ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Pierwszy z projektów implementuje do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń*, czyli IDD (Insurance Distribution Directive), zaostrzające wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń. Nowe regulacje zastąpią obowiązującą ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Proponowane przepisy zawierają rozwiązania zwiększające i ujednolicające ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Oprócz zasad winy i ryzyka jest też zasada słuszności
wtorek, 25 lipca 2017 08:43

Ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania z powodu braku winy sprawcy jeśli sprawcą wypadku była osoba niepoczytalna. Zazwyczaj jednak taka decyzja nie ma podstaw prawnych – twierdzi Alina Przeklasa, prawnik w Centrum Pomocy Poszkodowanym „Asecur” w opinii wyrażonej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Auto naprawiane w warsztacie jest wyłączone z ruchu
poniedziałek, 24 lipca 2017 08:26

21 czerwca Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał, że odpowiedzialność zakładu z OC ppm. nie obejmuje szkód spowodowanych przez pojazd pozostawiony w warsztacie do naprawy – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
Projekt ustawy „dystrybucyjnej” trafił do Rady Ministrów
czwartek, 20 lipca 2017 08:47

18 lipca Ministerstwo Finansów przekazało do Rady Ministrów projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z wnioskiem o skierowanie dokumentu pod obrady RM na najbliższym posiedzeniu. Projekt został dopracowany pod względem legislacyjnym w toku prac Komisji Prawniczej.

Uwagi prezesa Rządowego Centrum Legislacji zgłoszone na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów zostały omówione w ramach Komisji Prawniczej. Projekt ustawy uwzględnia również merytoryczne uwagi zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego w ramach prac Komisji Prawniczej. KNF postulowała uzupełnienie art. 27 i art. 32 ust. l odnośnie kompletności zakazu łączenia działalności agencyjnej i działalności brokerskiej. Ponadto MF przyjęło wniosek Komisji dotyczący dostosowania do obecnego rozumienia przepisu art. 57 ust. 2 pkt 7.

Add a comment

Więcej…
 
SPBUiR: O zmianach w VAT dla brokerów
czwartek, 20 lipca 2017 08:46

W związku z licznymi zapytaniami członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 roku organizacja opublikowała specjalną opinię prawną.

Add a comment

Więcej…
 
Prezes NBP za połączeniem banku centralnego i KNF
czwartek, 20 lipca 2017 08:37

Podczas debaty w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że w Polsce konieczne jest połączenie nadzoru makroostrożnościowego, którym jest Narodowy Bank Polski, z mikroostrożnościowym (Komisja Nadzoru Finansowego) dla skutecznego funkcjonowania sieci bezpieczeństwa finansowego.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: 170 podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych
czwartek, 20 lipca 2017 08:37

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) najczęściej trafiają podmioty wykonujące działalność koncesjonowaną bez zezwolenia, choć incydentalnie zdarza się, że w rejestrze umieszczane są firmy nadzorowane przez urząd – zauważa „Puls Biznesu”.

Add a comment

Więcej…
 
Komisja Prawna zakończyła prace nad projektem ustawy „dystrybucyjnej”
środa, 19 lipca 2017 08:41

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano podsumowanie posiedzeń Komisji Prawniczej z 3-6, 11-13 oraz 17 lipca, podczas których rozpatrywano projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: KNF ukarała Allianz
środa, 19 lipca 2017 08:39

18 lipca Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na TUiR Allianz Polska karę pieniężną w wysokości 180 tysięcy złotych.

Add a comment

Więcej…
 
KNF ostrzega przed wzrostem obciążeń ubezpieczycieli
wtorek, 18 lipca 2017 09:17

Komisja Nadzoru Finansowego przyłączyła się do pytania prawnego Rzecznika Finansowego, prezentując szacunkowe skutki finansowe potencjalnego orzeczenia Sądu Najwyższego przyznającym prawo do zadośćuczynienia bliskim ofiar wypadków będących w stanie wegetatywnym – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 185

GrECo JLT Services: Marek Mozer dyrektorem operacyjnym

Od września Marek Mozer pełni funkcję dyrektora operacyjnego GrECo JLT Services. Do jego kompetencji należy nadzór nad obszarem współpracy z...


czytaj dalej

Euler Hermes: Krzysztof Rzepka szefem działów odszkodowań i windykacji

Krzysztof Rzepka został powołany na dyrektora zarządzającego Biurem Windykacji i Likwidacji Szkód Euler Hermes. Na tym stanowisku będzie...


czytaj dalej

S&P: Perspektywa dla Lloyd’s negatywna

Agencja S&P Global Ratings zrewidowała perspektywę dla Lloyd’s ze stabilnej na negatywną. Jednocześnie potwierdziła przyznane rynkowi Lloyd’s...


czytaj dalej

Munich Re: Giuseppina Albo odchodzi do Hamilton Insurance

Munich Re poinformował, że z końcem roku Giuseppina Albo opuści zarząd reasekuratora, aby z początkiem  2018 r. objąć stanowisko prezesa Hamilton...


czytaj dalej

Colonnade: Pierwszy kwartał działalności w Polsce

Polski oddział Colonnade Insurance dokonał podsumowania pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania pod nową marką.

1 lipca Colonnade rozpoczął...


czytaj dalej

Gothaer TU: Ubezpieczenie i odpowiedzialność za uszkodzenia nagrobka

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych eksperci podpowiadają, jak ubezpieczyć nagrobek, oraz tłumaczą, kiedy za szkody odpowiada...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy