feed-image -

Prawo


Problem danych z kopii zapasowych w kontekście RODO
wtorek, 30 stycznia 2018 09:29

Widoczny już dziś problem z kopiami zapasowymi (ang. backup) nabierze znaczenia po wejściu w życie RODO – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Sejm przyjął nowelę dystrybucyjną
poniedziałek, 29 stycznia 2018 09:50

26 stycznia Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Akt został przyjęty bez poprawek, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Komisji Finansów Publicznych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Uprawa GMO tylko z OC?
poniedziałek, 29 stycznia 2018 09:41

Podczas drugiego czytania projektu ustawy o mikroorganizmach i GMO zaproponowano poprawki i projekt skierowano ponownie do połączonych komisji rolnictwa i środowiska. Jedna z poprawek dotyczy wprowadzenia obowiązku ubezpieczeniowego.

Add a comment

Więcej…
 
Sejm pracuje nad nowelą „dystrybucyjną”
piątek, 26 stycznia 2018 09:45

Zakończyła się pierwsza faza prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń*. 25 stycznia propozycja aktu została przyjęta przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu. Z kolei w Izbie Niższej przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zadeklarowali poparcie dla projektu.

Aby móc przyjąć projekt w pierwszym czytaniu, Komisja zgodziła się na procedowanie noweli w trybie nieuwzględniającym zachowania siedmiodniowego odstępu od daty wpłynięcia proponowanej regulacji. Uzasadniający nowelizację wiceminister finansów Leszek Skiba wskazywał, że ma ona charakter techniczny, a jej przyjęcie jest niezbędne ze względu na trwający obecnie na szczeblu unijnym proces legislacyjny regulacji zmieniającej datę stosowania dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) z 23 lutego na 1 października**.

Add a comment

Więcej…
 
Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dotyczący polis z UFK
czwartek, 25 stycznia 2018 09:50

23 stycznia Sąd Apelacyjny utrzymał 5 mln zł kary dla Getin Noble Banku za złe praktyki w sprzedaży (misseling) umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który cztery lata temu ukarał bank, „cieszy się” z takiego rozstrzygnięcia.

Wyrok dotyczył decyzji nr RKT-55/2013, wydanej 31 grudnia 2013 r. w imieniu prezesa Urzędu przez delegaturę UOKIK w Katowicach w postępowaniu prowadzonym od listopada 2012 r. W jego trakcie Urząd ustalił, że oferta ubezpieczeń na życie i dożycie z UFK była przedstawiana tym konsumentom, którzy chcieli założyć standardową lokatę lub odnowić umowę. Według ustaleń UOKiK, pracownicy banku i placówek współpracujących prowadzili z klientami rozmowy w taki sposób, aby ci ostatni wierzyli, że decydują się na bezpieczny produkt, dzięki któremu osiągną wysokie zyski.

Add a comment

Więcej…
 
UKNF: Powstanie Departament Innowacji Finansowych FinTech
środa, 24 stycznia 2018 09:35

W Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące zmian w statucie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki którym powstanie Departament Innowacji Finansowych FinTech, który zajmie się kwestiami związanymi z rozwojem innowacji finansowych – poinformowała PAP Komisja.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Sytuacje, w których składki nie są kosztem uzyskania przychodu
środa, 24 stycznia 2018 09:33

Z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) oraz interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej* wynika, że zarówno lekarz zabezpieczający dochody na wypadek zachorowania bądź innego zdarzenia losowego, jak i spółka finansująca OC menadżera nie pomniejszą przychodu o koszt ubezpieczenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Ruszyły konsultacje społeczne noweli ustawy „dystrybucyjnej”
wtorek, 23 stycznia 2018 09:41

22 stycznia Ministerstwo Finansów i Rozwoju (MFiR) skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Proponowane przepisy przewidują przede wszystkim zmianę terminu wejścia w życie ustawy z 23 lutego na 1 października 2018 r.

Uzasadniając potrzebę przyjęcia regulacji, resort tłumaczy, że wynika ona z podjęcia przez Komisję Europejską wniosku legislacyjnego zakładającego odroczenie terminu rozpoczęcia stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive, IDD) od dnia 1 października 2018 r. Obecnie IDD ustanawia termin transpozycji i stosowania na dzień 23 lutego.

Add a comment

Więcej…
 
Rzecznik Finansowy: Propozycja zmian w polisach z UFK
piątek, 19 stycznia 2018 09:58

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o podjęciu prac legislacyjnych prowadzących do uregulowania wciąż istniejących problemów z ubezpieczeniami z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Przedstawiciele Rzecznika Finansowego zaprezentowali możliwe kierunki zmian*.

- Cieszę się, że dyskusja nad tą kwestią powraca. Wprowadzone zmiany prawne i tzw. ugody z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozwiązały tylko część problemów. Cały czas znaczna część osób, które w przeszłości miały taką umowę i wypowiedziały ją, ponosząc horrendalną opłatę likwidacyjną, musi dochodzić swoich praw w sądach – powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.


Add a comment

Więcej…
 
Senat: „Zielone światło” dla uregulowania kwestii rezygnacji z polis z UFK
czwartek, 18 stycznia 2018 09:36

16 stycznia senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Celem nowelizacji miałoby być doprecyzowanie możliwości rezygnacji z umów ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za podjęciem prac nad uregulowaniem tej kwestii.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 200

KUKE: Janusz Władyczak zatwierdzony jako prezes zarządu

24 kwietnia na trzysta osiemdziesiątym ósmym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Janusza...


czytaj dalej

Pocztowe TUW: Stanisław Sokołowski nowym wiceprezesem

Z dniem 29 marca Stanisław Sokołowski został powołany na wiceprezesa zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Na tym stanowisku...


czytaj dalej

Munich Re: Powołanie dyrektora finansowego insurtechu

Munich Re powołał globalnego dyrektora finansowego swojej spółki zależnej Digital Partners, założonej w 2016 r. w celu eksplorowania możliwości w...


czytaj dalej

Generali: Optymalizacja zasięgu

Włoski ubezpieczyciel Generali zawarł umowę sprzedaży swoich operacji w Belgii za ok. 540 mln euro. Nabywcą jest Athora Holding Ltd. Zamknięcie...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Gdzie i jak zakłady walczą z oszustami

Inwencja oszustów oraz stałe poszukiwanie przez nich nowych obszarów działania sprawia, że walka z przestępczością ubezpieczeniową nie ustaje...


czytaj dalej

Cztery multiagencje w AXA Prestige Partners Club

AXA Prestige Partners Club – taką nazwę nosi nowa inicjatywa AXA, mająca na celu wzmocnienie relacji biznesowych zakładu z sieciami...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook