feed-image -

Prawo


Prawo: KNF będzie mogła zakazać sprzedaży polis inwestycyjnych
środa, 08 lutego 2017 09:58

Na stronie internetowej Rządowego centrum legislacji opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Akt wprowadza nowe regulacje dotyczące m.in. ubezpieczeń inwestycyjnych.

Add a comment

Więcej…
 
ORA: „Nie” dla części propozycji ograniczenia wzrostów cen OC
wtorek, 07 lutego 2017 09:49

2 lutego Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie (ORA) i działająca przy niej Sekcja Prawa Odszkodowawczego (SPO) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie proponowanych zmian prawa odszkodowawczego wymienionych w raporcie Warsaw Enterprise Institute (WEI) zgłoszonych w związku ze znaczącymi podwyżkami składek w komunikacyjnych polisach OC. ORA i SPO poparły sprzeciw Rzecznika Finansowego wobec niektórych propozycji wymienionych w raporcie WEI.

Adwokaci przyłączyły się do „weta” Rzecznika wobec postulatu wprowadzenia ustawowej definicji „najbliższego członka rodziny”.  Sygnatariusze zwrócili uwagę, że w polskim prawie nie istnieje jednolita ustawowa definicja rodziny, a w różnych aktach prawnych jest ona definiowana odmiennie w zależności od celu, którym służy dany akt prawny. „Ograniczenie wyłącznie odpowiedzialności ubezpieczyciela stałoby w sprzeczności z przepisami prawa cywilnego oraz międzynarodowego” – głosi stanowisko. ORA i SPO popierają także sprzeciw wobec postulatu wyłączenia możliwości dochodzenia roszczeń historycznych, gdyż ich zdaniem „taka zmiana stanowiłaby pogwałcenie reguł prawa odszkodowawczego w zakresie przedawnienia roszczeń cywilnych”.

Add a comment

Więcej…
 
Projekt nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń – reklamacje
wtorek, 07 lutego 2017 09:47

Projekt ustawy o dystrybucji ( w art. 94) wprowadza zmianę w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, nadając pośrednikom ubezpieczeniowym i agentom oferującym ubezpieczenia uzupełniające statusu podmiotu rynku finansowego. Zmiana ta oznacza, że pośredników (w szczególności multiagentów) będą dotyczyć wszystkie regulacje ww. ustawy związane ze rozpatrywaniem reklamacji klientów oraz nadzorem Rzecznika Finansowego w tym zakresie – podsumowuje Ewa Jezierewska, dyrektor Biura Prawnego Ergo Hestii.

Add a comment

Więcej…
 
UOKiK: Kolejny istotny pogląd w sprawie ubezpieczenia niskiego wkładu
poniedziałek, 06 lutego 2017 09:42

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał kolejny istotny pogląd w sprawie przeciwko mBankowi. Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie (sygn. akt: I C 489/16) dotyczy umowy kredytu hipotecznego mPlan, waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. Kredytobiorca domaga się zwrotu nadpłaty w spłacie rat kredytu oraz równowartości składek za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Powołuje się przy tym na to, że w umowie kredytu znalazły się niedozwolone postanowienia.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Brak nadzoru trzeba udowodnić
piątek, 03 lutego 2017 09:37

Sąd Apelacyjny (SA) w Szczecinie przypomniał, że to na poszkodowanym ciąży obowiązek wykazania, iż niedopełnienie obowiązków w nadzorze nad zwierzęciem było przyczyną poniesionych przez niego uszczerbków – podał lex.pl.

Add a comment

Więcej…
 
Pośrednicy kredytowi obronią prowizje od banków?
czwartek, 02 lutego 2017 09:45

1 lutego, podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych posłanka Iwona Michałek złożyła poprawkę, zgodnie z którą z projektu ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami skreślony miałby zostać zakaz wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Millennium nie podziela opinii UOKiK
czwartek, 02 lutego 2017 09:44

Bank Millennium nie podziela opinii prezesa UOKiK, albowiem nie uwzględnia ona poglądów doktryny oraz orzecznictwa, które są korzystne dla banków w sprawach związanych z zabezpieczeniem kredytu w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego -  oświadczył bank w komentarzu do opinii prezesa Urzędu*.

Add a comment

Więcej…
 
D.A.S.: Można starać się o rekompensatę za złe warunki pobytu
czwartek, 02 lutego 2017 09:44

Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej (D.A.S.) przypominają, co należy zrobić, jeśli organizator zimowego wypoczynku nie wywiąże się z umowy w zakresie np. standardu zakwaterowania i wyżywienia oraz zapewnienia wykupionych atrakcji.

Add a comment

Więcej…
 
Istotny pogląd UOKiK ws. ubezpieczenia niskiego wkładu
środa, 01 lutego 2017 09:48

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał kolejny istotny pogląd odnoszący się do postanowień umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. Tym razem szef Urzędu poparł stanowisko klienta dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego

Istotny pogląd prezesa UOKiK dotyczy postępowania przed Sądem Rejonowym w Grudziądzu przeciwko bankowi Millennium (sygn. akt: I C 1615/16). Kredytobiorca domaga się zwrotu składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego oraz uznania klauzul zobowiązujących go do tych opłat za niedozwolone. Szef Urzędu poparł stanowisko klienta banku. – Nie można stwierdzić, że samo ustanowienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest niedozwolone. Jednak w tej konkretnej sytuacji należy uznać, że sposób i mechanizm obciążenia nim konsumenta są sprzeczne z dobrymi obyczajami – podkreślił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Add a comment

Więcej…
 
Resort finansów ponownie skonsultuje projekt ustawy „dystrybucyjnej”
wtorek, 31 stycznia 2017 09:48

Duża liczba istotnych uwag zgłoszonych do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń sprawiła, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ponowną analizę proponowanych przepisów. Po wprowadzeniu ewentualnych korekt akt ponownie trafi do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych – twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 172

Aegon TUnŻ: Robert Pusz nowym członkiem zarządu

18 maja Aegon Polska poinformował o powołaniu Roberta Pusza na stanowisko członka zarządu Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie. Z ramienia...


czytaj dalej

PZU SA: Paweł Surówka zatwierdzony na stanowisku prezesa

16 maja Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Pawła Surówki na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu...


czytaj dalej

MetLife: Tydzień Aktywności Społecznej

MetLife we współpracy z organizacją Olimpiady Specjalne i fundacją Habitat for Humanity po raz kolejny organizuje Tydzień Aktywności Społecznej w...


czytaj dalej

Szwajcaria: Ubezpieczyciele wyprzedzają banki

W szwajcarskiej branży finansowe dokonuje się zmiana na prowadzeniu. Mniej efektowni ubezpieczyciele, przez długi czas pozostający w cieniu...


czytaj dalej

YU! oferuje pełną „komunikację” i płatności ratalne

Podczas styczniowej inauguracji marki YU! jej przedstawiciele zapowiadali, że w ciągu kliku miesięcy oferta produktów dostępnych w ramach tego...


czytaj dalej

PIPUiF: Krajowy Rejestr Długów nowym partnerem Izby

Krajowy Rejestr Długów dołączył do grona partnerów Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, podkreślając tym samym wagę, jaką ta...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy