feed-image -

Prawo


SN: Wysokość odszkodowania nie zależy od pomocy publicznej
czwartek, 15 września 2016 08:57

Ubezpieczyciel nie może obniżać odszkodowania za zniszczone mienie o kwoty otrzymane przez poszkodowanego w ramach pomocy publicznej – taki wniosek płynie z sentencji uchwały Sądu Najwyższego nr III CZP/35/16, ogłoszonej 14 września. Uchwała została podjęta w sprawie, w której Rzecznik Finansowy (RzF) zaprezentował swój istotny pogląd.

Sprawa dotyczyła obniżki odszkodowania dla ubezpieczonego poszkodowanego w wyniku powodzi. Dokonując obniżki, zakład posiłkował się argumentem, że poszkodowany otrzymał wsparcie z innych źródeł. – Dobrze znamy tą niewłaściwą argumentację, bo podobne sprawy były już przedmiotem naszych interwencji. Ubezpieczyciele przywołują art. 824.1 k.c. i wskazują, że kumulacja odszkodowania z umowy ubezpieczenia i świadczeń z innych źródeł powodowałaby wzbogacenie osoby ubezpieczonej. Równocześnie nie zauważali, że obniżając odszkodowanie, to zakład ubezpieczeń bezpodstawnie się wzbogacał – skomentował Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika.

Add a comment

Więcej…
 
Pierwszy pozew zbiorowy dotyczący ubezpieczenia niskiego wkładu
czwartek, 15 września 2016 08:50

13 września Sąd Okręgowy (SO) w Warszawie przyjął do rozpoznania pierwszy w Polsce pozew zbiorowy grupy kredytobiorców przeciwko bankowi dotyczący wkładu własnego (UNWW). Przeszło 450 osób, w imieniu których występuje Miejski Rzecznik Konsumentów w Olsztynie, domaga się od Banku Millennium zwrotu (zapłaty) nienależnie pobranych opłat na UNWW. W pozwie wskazano, że wszystkie obciążenia finansowe z tytułu wspomnianych polis były niezgodnie z prawem.

Add a comment

Więcej…
 
AFiB Vistula: Konferencja poświęcona rozbieżnościom w zadośćuczynieniach
czwartek, 15 września 2016 08:48

18 października w Akademii Finansów i Biznesu Vistula odbędzie się pierwsza edycja konferencji zatytułowanej „Rozbieżności w ustalaniu zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych oraz najbliższych członków rodziny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (teoria, orzecznictwo i praktyka)”. Patronem medialnym konferencji jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Add a comment

Więcej…
 
D.A.S.: Ubezpieczenie ochrony prawnej pomoże konsumentom
środa, 14 września 2016 08:40

Z danych UOKiK wynika, że rośnie liczba porad prawnych udzielona konsumentom przez Rzeczników Konsumentów. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej (D.A.S. TUOP) potwierdzają, że i w ich firmie klienci coraz częściej proszą o poradę w sprawach konsumenckich.

Add a comment

Więcej…
 
„Przywiązani do polisy” apelują o szybsze rozpatrywanie pozwów
wtorek, 13 września 2016 08:37

12 września Stowarzyszenie „Przywiązani do polisy” skierowało do prezes Sądu Okręgowego (SO) w Warszawie, sędzi Małgorzaty Kluziak wniosek o podjęcie działań w celu przyśpieszenia rozpoznania pozwów zbiorowych dotyczących polis z UFK.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Brak związku z wartością auta pozwala na zaliczenie do kosztów
poniedziałek, 12 września 2016 08:43

Tomasz Krywan, doradca podatkowy, wskazuje na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że składki wydane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zakup dodatkowych ubezpieczeń auta osobowego, np. assistance czy ochrony prawnej (UOP), stanowiący środek trwały w firmie, mogą być w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Add a comment

Więcej…
 
Baza CEPiK 2.0 znów opóźniona
piątek, 09 września 2016 08:48

Start rozbudowanej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) opóźni się. Być może nawet o rok – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
MIB: Powstanie narzędzie pomocy dla ofiar wypadków drogowych
czwartek, 08 września 2016 08:36

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) rozpoczęła prace nad stworzeniem pierwszej w Polsce ogólnodostępnej bazy danych o podmiotach zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom.

Add a comment

Więcej…
 
Sąd oddalił zażalenia Generali i Europy
środa, 07 września 2016 08:40

Jak poinformowała kancelaria LWB, Sąd Apelacyjny (SA) oddalił zażalenia Generali Życie i TUnŻ Europa w złożonych przeciwko nim pozwach grupowych.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Refundacja auta zastępczego z assistance w Sądzie Najwyższym
wtorek, 06 września 2016 08:47

Sąd Najwyższy (SN) zdecyduje, czy ubezpieczyciel, który pokrył koszty najmu pojazdu zastępczego z assistance, może domagać się zwrotu poniesionych wydatków na ten cel z OC sprawcy wypadku – informuje „Rzeczpospolita”.

Add a comment

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 163

TFI PZU: Marcin Adamczyk nowym prezesem, Cezary Iwański – członkiem zarządu

16 stycznia Grupa PZU podała, że prezesem TFI PZU zostanie Marcin Adamczyk, wcześniej między innymi szef zespołu rynków lokalnych oraz lead...


czytaj dalej

Link4: Marek Wasilewski nowym szefem likwidacji szkód

Od stycznia nowym szefem likwidacji szkód w Link4 jest Marek Wasilewski. Zastąpił Iana Kennedy’ego.

Marek Wasilewski w ostatnich czterech latach...


czytaj dalej

Aon: Zarządzanie ryzykiem Brexitu

Aon plc wprowadził Brexit Navigator – zindywidualizowane rozwiązanie mające na celu pomoc firmom w ilościowym określeniu skutków ekspozycji na...


czytaj dalej

USA i UE: Porozumienie w sprawie regulacji ubezpieczeniowych

Negocjatorzy reprezentujący Stany Zjednoczone i Unię Europejską poinformowali, że osiągnęli porozumienie w sprawie regulacji dotyczących...


czytaj dalej

EAP: Podsumowanie roku

Europ Assistance Polska (EAP) podsumowała 2016 rok pod względem obsługi spraw assistance. W minionym roku firma zrealizowała o jedną piątą więcej...


czytaj dalej

Ergo Hestia: Kolejny laur „Gwiazda Jakości Obsługi”

Ergo Hestia została uhonorowana tytułem „Gwiazda Jakości Obsługi 2017”. To kolejny rok z rzędu, kiedy wyróżnienie potwierdzające wysoką jakość...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy