feed-image -

Prawo


Pozew przeciwko AXA pozwem grupowym
wtorek, 18 października 2016 08:55

7 października Sąd Apelacyjny (SA) w Warszawie w całości oddalił zażalenie AXA i prawomocnie postanowił, że pozew zbiorowy o zwrot pobranych przez ubezpieczyciela opłat likwidacyjnych będzie rozpoznawany w postępowaniu grupowym.

Add a comment

Więcej…
 
KNF: Nowy przewodniczący za całym nadzorem w NBP
wtorek, 18 października 2016 08:54

Zdaniem nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marka Chrzanowskiego, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie nadzoru nad całym sektorem finansowym do Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Add a comment
Więcej…
 
D.A.S.: Dom też czasem potrzebuje prawnika
wtorek, 18 października 2016 08:53

Spory sąsiedzkie, zalane mieszkanie, źle wykonana naprawa czy remont – to tylko kilka przykładów sytuacji, w których nasz dom może potrzebować pomocy prawnika. Eksperci D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej (D.A.S.) podpowiadają, jak można zapewnić nieruchomości ochronę prawną na wypadek tego typu komplikacji.

Add a comment

Więcej…
 
KNF udzieliła upoważnienia nowemu przewodniczącemu
poniedziałek, 17 października 2016 08:46

14 października Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie udzieliła nowemu przewodniczącemu, Markowi Chrzanowskiemu, upoważnienia do podejmowania działań w zakresie właściwości Komisji oraz do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Konsekwencje noweli ustawy o VAT
poniedziałek, 17 października 2016 08:45

Projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT zakłada usunięcie art. 43 ust. 13 i 14, w efekcie czego usługi pomocnicze do usług finansowych nie będą już zwolnione z podatku od towarów i usług – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Standaryzacja stawek za wynajem lekiem na przewlekłość postępowań?
piątek, 14 października 2016 08:54

Według raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (IWS), standaryzacja stawek za wynajem samochodów skróciłaby czas trwania postępowań sądowych dotyczących refundacji kosztów aut zastępczych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” pisze, że IWS sporządził analizę 400 spraw toczących się w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy przez pierwszych 9 miesięcy ub.r. W ponad 60% z nich sąd powoływał biegłego, którego zadaniem było ustalenie m.in. dziennej stawki czynszu wynajmu pojazdu zastępczego. Według twórcy dokumentu, dra hab. Marcina Krajewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, kwestia ta należy do najbardziej spornych w tego typu postępowaniach. W 167 sprawach przeprowadzane były dowody z opinii biegłych mające udowodnić, że stawki najmu są rzetelnie wyliczone, a w 70 – że okres użytkowania samochodu był uzasadniony. Gazeta podkreśla, że konieczność powołania biegłych oraz świadków powodowała, że rozprawa w I instancji trwała średnio 526 dni, a w II – niespełna 76. „DGP” podkreśla, że czas oczekiwania na wyrok mógłby być krótszy, a spraw byłoby mniej, gdyby sądy na wzór Niemiec posługiwały się listami stawek ustalonymi przez instytucje badające rynek. Autor raportu podkreśla, że w razie wprowadzenia takiego rozwiązania dane z list nie były wiążące, ale były jedynie punktem odniesienia dla sędziów. Wówczas strony postępowania miałyby szanse na dowiedzenie, że ze względu na szczególne okoliczności odstępstwa od limitów były uzasadnione. Prof. Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że wprowadzenie standardów odszkodowań za utratę możliwości korzystania z pojazdu jest rozwiązaniem sensownym, choć niemożliwym do przeprowadzenia bez zmiany przepisów kodeksu cywilnego.

Add a comment

Więcej…
 
Konferencja AIDA w Polsce, odsłona czwarta
piątek, 14 października 2016 08:54

Dziś odbędzie się IV konferencja polskiego oddziału AIDA. Spotkanie będzie przebiegać pod hasłem „System zarządzania w zakładzie ubezpieczeń i compilance w ubezpieczeniach. Prawo i praktyka w świetle Solvency II”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: Odpowiedzialność zakładu z OC istnieje zawsze
środa, 12 października 2016 08:47

Z wyroku Sądu Najwyższego (SN)* wynika, że ubezpieczyciel nie może zwolnić się z odpowiedzialności z tytułu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm.), jeśli skutkiem wypadku jest śmierć dziecka, które mogło znacząco przyczynić się do spowodowania wypadku. Jednocześnie zakład może znacząco obniżyć odszkodowanie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Add a comment

Więcej…
 
Prawo: KNF odpowiada na zarzuty ws. polis z UFK
środa, 12 października 2016 08:36

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie zgadza się z zarzutami, jakie padły pod jej adresem podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęconego sytuacji posiadaczy ubezpieczeń z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK). W swojej argumentacji nadzór wskazuje np. że nie mógł podjąć określonych działań, gdyż nie należą one do jego kompetencji.

W piśmie skierowanym do szefującego Komisji posła Jacka Sasina przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak podkreślił, że przesłanką, która skłoniła nadzór do zajęcia oficjalnego stanowiska, był brak możliwości bezpośredniego odniesienia się do wszystkich pytań i tez uczestników dyskusji. Istotną rolę odegrały też „bezpieczeństwo, stabilność i zaufanie do rynku finansowego, których to wartości gwarantem jest nadzór sprawowany przez Komisję”.

Add a comment

Więcej…
 
„Nadzorcą” PZU będzie Ministerstwo Rozwoju
wtorek, 11 października 2016 08:47

Po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek; nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia – powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, nadzorujący likwidację MSP Henryk Kowalczyk.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 166

D.A.S.: Danuta Źrałek nowym członkiem zarządu

16 lutego nastąpiły zmiany w zarządzie D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej. Rada nadzorcza spółki przyjęła rezygnację Arkadiusza Gila...


czytaj dalej

KNF: Marcin Pachucki i Filip Świtała nowymi wiceprzewodniczącymi

Na wniosek przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marka Chrzanowskiego, premier Beata Szydło odwołała z dniem 15 lutego jego...


czytaj dalej

USA: MetLife osiągnął neutralność węglową

23 lutego MetLife poinformował o osiągnięciu wyznaczonego w 2015 r. celu neutralności węglowej. Tym samym firma została pierwszym towarzystwem...


czytaj dalej

Trump i Brexit ryzykiem politycznym do ubezpieczenia

Dyrektor generalny Lloyd’s Inga Beale stwierdziła, że prezydentura Donalda Trumpa i wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej stwarzają możliwości...


czytaj dalej

PZU zadba o bezpieczeństwo położnic

Już wkrótce ruszy „Bezpieczny Poród” – pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej powszechny program kształcenia podyplomowego lekarzy z zakresu...


czytaj dalej

EAP: Assistance również dla pojazdów elektrycznych

W odpowiedzi na rozwój rynku pojazdów elektrycznych Europ Assistance Polska (EAP) wprowadziła szkolenia specjalistyczne z zakresu obsługi takich...


czytaj dalej

Sprzedaż



 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy