feed-image -

Ubezpieczenia rolne


Wyższe składki na KRUS poza zasięgiem możliwości finansowych większości rolników
poniedziałek, 02 czerwca 2008 10:54
Jak poinformował w piątek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, ponad 90 proc. gospodarstw ubezpieczonych w KRUS nie może zapłacić wyższej składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: projekt zmian w systemie KRUS trafi do Sejmu w lipcu
środa, 21 maja 2008 10:26
{mosimage}Jak informuje „Gazeta Prawna”, według zapowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu do Sejmu ma trafić projekt ustawy zmieniający zasady ubezpieczenia społecznego rolników. Gazeta opisuje jego najważniejsze założenia. Pierwszym z nich jest wprowadzenie od 1 stycznia 2009 roku zróżnicowania składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ma ona być uzależniona od dochodu, ustalanego szacunkowo na podstawie wielkości gospodarstwa i prowadzonej w nim produkcji. Projekt przewiduje również zmianę tej zasady od 2011 roku. Wówczas to wielkość składki będzie zależeć od faktycznych dochodów gospodarstwa. Od tego czasu rolnicy będą zobowiązani do prowadzenia księgowości.

„Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że w tym roku dotacja z budżetu do KRUS ma wynieść 15,8 mld zł. Zdaniem ekspertów, reforma systemu ubezpieczeniowego rolników jest niezbędna. Powód jest prosty: wszyscy rolnicy bez względu na zamożność i osiągane dochody płacą takie same składki (nieco ponad 1 tys. zł rocznie). Gazeta dla porównania przypomina, że osoby prowadzące firmy poza rolnictwem wpłacają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niemal 9 tys. zł rocznie składek.

Add a comment
Więcej…
 
KRUS: ministerialne założenia reformy Kasy
poniedziałek, 12 maja 2008 10:19
{mosimage}Reforma systemu ubezpieczenia społecznego rolników ma przede wszystkim polegać na uszczelnieniu systemu tj. objęciu nim osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą - przewidują wstępne założenia do zmian w KRUS.

Jak dowiedziała się PAP, resort rolnictwa nadal pracuje nad przygotowaniem kierunkowych założeń zmian systemu ubezpieczeń. Propozycje te w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione Radzie Ministrów do akceptacji i dopiero na ich podstawie powstanie projekt nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Add a comment
Więcej…
 
MRiRW: ubezpieczenia emerytalno- rentowe tylko dla prowadzących gospodarstwa rolne
poniedziałek, 14 kwietnia 2008 10:35
System rolniczego ubezpieczenia emerytalno- rentowego ma być tylko dla osób, które faktycznie prowadzą gospodarstwa rolne - poinformował w piątek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rolnicze: 10 proc. strat w uprawach wystarczające do uzyskania odszkodowania
czwartek, 10 kwietnia 2008 16:04
Rolnik, który poniesie 10 proc. strat w uprawach, będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie - przewiduje projekt noweli ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Wkrótce trafi on do prac rządowych - poinformował wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia upraw: resort rolnictwa chce opóźnić wejście w życie ustawy o rok
środa, 27 lutego 2008 12:26
Minister rolnictwa chce opóźnić obowiązkowe polisy rolników o rok, co jednak wymaga   zgody rządu i parlamentu. Zdaniem resortu rolnictwa jest to konieczne, gdyż trzeba dotrzeć do rolników z informacją o obowiązku. Jednak rolnicy wiedzą o tym, że od 1 lipca powinni ubezpieczać co najmniej połowę areału swoich upraw, już od blisko roku.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rolne: rozbieżności pomiędzy rządem a ubezpieczycielami
wtorek, 26 lutego 2008 11:59
Wczorajsze konsultacje w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie nowelizacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw rolnych zakończyły się fiaskiem. Według informacji „Parkietu", przedstawiciele firm ubezpieczeniowych nie zgadzają się na rozwiązania proponowane przez rząd.

Add a comment
Więcej…
 
PIU: stanowisko w sprawie dotowanych obowiązkowych ubezpieczeń rolnych
środa, 06 lutego 2008 14:09
{mosimage}Od 1 lipca 2008 roku ubezpieczenie upraw rolnych będzie obowiązkowe. Tak jak obecnie będą dotowane przez państwo. Jednakże, może zabraknąć ubezpieczycieli skłonnych do wprowadzenia tego produktu do swojej oferty. Powód – niekorzystne zapisy w ustawie.

System ubezpieczeń rolnych działający na zasadach partnerstwa publiczno – prywatnego już od dłuższego czasu funkcjonuje w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej. Również w Polsce rolnicy mogą, a od 1 lipca 2008 roku będą musieli, zawierać dotowane przez państwo ubezpieczenia upraw rolnych. Jednakże, może dojść do sytuacji, w której rolnik będzie zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia, ale nie będzie mógł tego zrobić, gdyż zabraknie ubezpieczycieli oferujących taki produkt. Dotowane ubezpieczenia rolne w obecnej postaci, przez większość Zakładów Ubezpieczeń, są postrzegane jako zbyt ryzykowne i zagrażające równowadze finansowej firmy. Winne jest prawo, niekorzystne zarówno dla rolników i ubezpieczycieli decydujących się na wprowadzenie ubezpieczeń rolnych.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rolne: towarzystwa i instytucje branży ubezpieczeniowej chcą zmian w ustawie
wtorek, 05 lutego 2008 12:49
Jak przypomina „Parkiet”, od 1 lipca 2008 r. ubezpieczenia upraw rolnych staną się obowiązkowe. Jest jednak problem: może zabraknąć towarzystw ubezpieczeniowych, które będą sprzedawać takie polisy. Powód ? Niekorzystne dla nich przepisy ustawy regulującej ubezpieczenia rolne.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rolne: rolnicy wciąż nie chcą się ubezpieczać
wtorek, 05 lutego 2008 11:11
{mosimage}Jak informuje „Rzeczpospolita” ( kontynuując temat wchodzącej w życie od 1 lipca 2008 r. ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw ) ministerstwo rolnictwa jest za wprowadzeniem regulacji ustawowych dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia upraw w dotychczas ustalonym terminie. Marek Sawicki, minister rolnictwa, zadeklarował uczestnikom wczorajszej konferencji o zmianach w ubezpieczeniach rolnych w Polsce, że jest za utrzymaniem daty 1 lipca, jako terminu wejścia w życie ustawy. Sawicki zaznaczył, że w tej sprawie wiele zależy jednak od parlamentu.

Z kolei najbardziej zainteresowani, czyli szeroko rozumiana branża ubezpieczeniowa i rolnicy niezmiennie deklarują, że woleliby, aby termin wejścia w życie nowych przepisów uległ przesunięciu w czasie. Przygotowywana jest bowiem nowela ubiegłorocznej ustawy i zmiany części zasad tych ubezpieczeń, które mają zachęcić rolników do zakupu polis.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 18

GrECo JLT Services: Marek Mozer dyrektorem operacyjnym

Od września Marek Mozer pełni funkcję dyrektora operacyjnego GrECo JLT Services. Do jego kompetencji należy nadzór nad obszarem współpracy z...


czytaj dalej

Euler Hermes: Krzysztof Rzepka szefem działów odszkodowań i windykacji

Krzysztof Rzepka został powołany na dyrektora zarządzającego Biurem Windykacji i Likwidacji Szkód Euler Hermes. Na tym stanowisku będzie...


czytaj dalej

S&P: Perspektywa dla Lloyd’s negatywna

Agencja S&P Global Ratings zrewidowała perspektywę dla Lloyd’s ze stabilnej na negatywną. Jednocześnie potwierdziła przyznane rynkowi Lloyd’s...


czytaj dalej

Munich Re: Giuseppina Albo odchodzi do Hamilton Insurance

Munich Re poinformował, że z końcem roku Giuseppina Albo opuści zarząd reasekuratora, aby z początkiem  2018 r. objąć stanowisko prezesa Hamilton...


czytaj dalej

Colonnade: Pierwszy kwartał działalności w Polsce

Polski oddział Colonnade Insurance dokonał podsumowania pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania pod nową marką.

1 lipca Colonnade rozpoczął...


czytaj dalej

Gothaer TU: Ubezpieczenie i odpowiedzialność za uszkodzenia nagrobka

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych eksperci podpowiadają, jak ubezpieczyć nagrobek, oraz tłumaczą, kiedy za szkody odpowiada...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy