feed-image -

Ubezpieczenia rolne


Ubezpieczenia rolne: od dziś wchodzi w życie ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw
wtorek, 01 lipca 2008 10:43
{mosimage}Od dnia dzisiejszego każdy rolnik, który korzysta z unijnych dopłat bezpośrednich jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich upraw. Takie są konsekwencje wchodzącej w życie od 1 lipca ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw rolnych. Ochroną ubezpieczeniową musi być objęta co najmniej połowa uprawianej powierzchni. Rolnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek wydarzeń losowych takich jak: susza, przymrozki czy grad. Rolnik, który nie wykupi polisy musi liczyć się z karą finansową, która w tym roku wynosi równowartość 2 euro od hektara. Kara nie będzie naliczana w przypadku, gdy co najmniej dwa zakłady ubezpieczeniowe odmówią zawarcia umowy. Ubezpieczenia upraw będą dotowane z budżetu państwa.

Od samego początku ustawa budziła kontrowersje. Część oponentów podnosiła argument o zbyt wysokich kosztach, jakie musieliby ponieść rolnicy ubezpieczając swoje uprawy. Inni z kolei wskazywali, że należy przesunąć termin wejścia w życie nowych przepisów, ponieważ rolnicy nie są poinformowani o nakładanym na nich obowiązku ubezpieczeniowym. Z kolei branża ubezpieczeniowa odnosiła się krytycznie do samych zapisów ustawy, wskazując na ich częściowe oderwanie od realiów i zbyt dużą rolę decyzji urzędniczych.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: projekt ustawy o ubezpieczeniach rolnych przyjęty przez komisję rolnictwa
środa, 25 czerwca 2008 10:17
Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która m.in. zmienia zasady ubiegania się o odszkodowania rolnicze.

Add a comment
Więcej…
 
PZU SA: opinia n/t propozycji zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych
poniedziałek, 09 czerwca 2008 14:56
3 czerwca rząd zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U.05.150.1249 z późń. zmianami). Ubezpieczenia upraw od 1 lipca 2008 r. staną się w połowie obowiązkowe (obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% upraw). Rolnicy mają 12 miesięcy na spełnienie tego obowiązku.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia: nie będzie jednak reformy KRUS?
piątek, 06 czerwca 2008 10:19
{mosimage}Jak pisze „Gazeta Prawna”, z założeń do ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego w rolnictwie i rybołówstwie, do których udało się dotrzeć gazecie wynika, że zaledwie 17,7 tys. rolników posiadających ponad 50 hektarów ziemi, spośród 1,58 mln ubezpieczonych w KRUS będzie opłacać wyższe składki na emeryturę i rentę. Autorem tych zapisów jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „GP” zauważa, że oprócz niewielkiej ilości osób płacących wyższe składki, kolejnym budzącym wątpliwości efektem projektu jest to, że wzrost tych ostatnich będzie mało znaczący. Dodatkowe wpływy do KRUS z tego tytułu wyniesie tylko 200 tys. zł rocznie. Gazeta konstatuje, że wciąż zatem finansowanie świadczeń rolników prawie w całości będzie obciążało budżet. I to mimo tego, że od chwili akcesji Polski do UE dochody tej grupy notują najszybszy wzrost spośród wszystkich grup zawodowych. Według szacunków GUS, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o ponad 35 proc.

Add a comment
Więcej…
 
Prezes KRUS: rolnicze emerytury są dotowane także w innych krajach
środa, 04 czerwca 2008 10:40
Systemy rolniczych ubezpieczeń społecznych w krajach Unii Europejskiej są dotowane przez państwo, podobnie jak w Polsce - poinformował prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Roman Kwaśnicki.

Add a comment
Więcej…
 
Wyższe składki na KRUS poza zasięgiem możliwości finansowych większości rolników
poniedziałek, 02 czerwca 2008 10:54
Jak poinformował w piątek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak, ponad 90 proc. gospodarstw ubezpieczonych w KRUS nie może zapłacić wyższej składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Add a comment
Więcej…
 
Prawo: projekt zmian w systemie KRUS trafi do Sejmu w lipcu
środa, 21 maja 2008 10:26
{mosimage}Jak informuje „Gazeta Prawna”, według zapowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu do Sejmu ma trafić projekt ustawy zmieniający zasady ubezpieczenia społecznego rolników. Gazeta opisuje jego najważniejsze założenia. Pierwszym z nich jest wprowadzenie od 1 stycznia 2009 roku zróżnicowania składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ma ona być uzależniona od dochodu, ustalanego szacunkowo na podstawie wielkości gospodarstwa i prowadzonej w nim produkcji. Projekt przewiduje również zmianę tej zasady od 2011 roku. Wówczas to wielkość składki będzie zależeć od faktycznych dochodów gospodarstwa. Od tego czasu rolnicy będą zobowiązani do prowadzenia księgowości.

„Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że w tym roku dotacja z budżetu do KRUS ma wynieść 15,8 mld zł. Zdaniem ekspertów, reforma systemu ubezpieczeniowego rolników jest niezbędna. Powód jest prosty: wszyscy rolnicy bez względu na zamożność i osiągane dochody płacą takie same składki (nieco ponad 1 tys. zł rocznie). Gazeta dla porównania przypomina, że osoby prowadzące firmy poza rolnictwem wpłacają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niemal 9 tys. zł rocznie składek.

Add a comment
Więcej…
 
KRUS: ministerialne założenia reformy Kasy
poniedziałek, 12 maja 2008 10:19
{mosimage}Reforma systemu ubezpieczenia społecznego rolników ma przede wszystkim polegać na uszczelnieniu systemu tj. objęciu nim osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą - przewidują wstępne założenia do zmian w KRUS.

Jak dowiedziała się PAP, resort rolnictwa nadal pracuje nad przygotowaniem kierunkowych założeń zmian systemu ubezpieczeń. Propozycje te w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione Radzie Ministrów do akceptacji i dopiero na ich podstawie powstanie projekt nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Add a comment
Więcej…
 
MRiRW: ubezpieczenia emerytalno- rentowe tylko dla prowadzących gospodarstwa rolne
poniedziałek, 14 kwietnia 2008 10:35
System rolniczego ubezpieczenia emerytalno- rentowego ma być tylko dla osób, które faktycznie prowadzą gospodarstwa rolne - poinformował w piątek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Add a comment
Więcej…
 
Ubezpieczenia rolnicze: 10 proc. strat w uprawach wystarczające do uzyskania odszkodowania
czwartek, 10 kwietnia 2008 16:04
Rolnik, który poniesie 10 proc. strat w uprawach, będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie - przewiduje projekt noweli ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Wkrótce trafi on do prac rządowych - poinformował wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 19

TUW PZUW: Jakub Papuga nowym członkiem zarządu

W skład władz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW) wejdzie nowa osoba. Od 1 lutego funkcję...


czytaj dalej

Pramerica Życie: Borys Kowalski nowym członkiem zarządu

Rada nadzorcza Pramerica Życie powołała w skład zarządu Borysa Kowalskiego. Nowy członek władz towarzystwa będzie odpowiedzialny za Pion...


czytaj dalej

Turcja: Talanx przejmuje Liberty Sigorta

23 stycznia Talanx poinformował o zawarciu porozumienia w sprawie nabycia 99,4% udziałów w Liberty Sigorta A.S., tureckim oddziale amerykańskiej...


czytaj dalej

Hippo: Inwestorzy finansują ekspansję insurtecha

Kalifornijska firma z sektora insurtech Hippo pozyskała 25 mln dol. z emisji Serii B od Comcast Ventures i Fifth Wall oraz innych inwestorów.

...


czytaj dalej

rankomat.pl: Stabilizacja cen OC

Ceny OC pomiędzy 2015 a 2016 rokiem wzrosły o 45%. Pomiędzy 2016 a 2017 tempo wzrostu było już niższe (24%). W ostatnim kwartale minionego roku...


czytaj dalej

Kasia Moś i The Chance będą nadal reklamować Link4

Powstaną kolejne muzyczne reklamy z udziałem Kasi Moś i zespołu The Chance. Link4 przedłużył kontrakt reklamowy z artystkami, które obecnie można...


czytaj dalej

Sprzedaż 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Partnerzy