feed-image -

Reklama

Finanse


Krajowy Rejestr Długów: Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów
poniedziałek, 02 kwietnia 2007 14:10
W dniu dzisiejszym KRD rozpoczął trzecią edycję "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów", ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Rejestru Długów, skierowanej przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów. Przedsiębiorcy, który do 29 kwietnia podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Add a comment
Więcej…
 
Allianz Polska: innowacyjność źródłem zysków
poniedziałek, 02 kwietnia 2007 13:15
Przychody ze składek w spółkach ubezpieczeniowych Grupy Allianz Polska w roku 2006 zwiększyły o 79% z 1,4 do 2,5 miliarda zł, a ich łączny zysk brutto wzrósł o 40% z 81 do 113 milionów złotych. Według Allianz Polska tak znaczący wzrost przychodów i zysków był możliwy dzięki m.in. wdrożeniu w roku ubiegłym wielu innowacyjnych projektów.

Add a comment
Więcej…
 
GPW: nowa segmentacja notowanych spółek
poniedziałek, 02 kwietnia 2007 12:56
Od dnia dzisiejszego, tj. 2.04.2007, papiery wartościowe wszystkich spółek notowanych na rynku regulowanym zakwalifikowane zostaną do 3 nowych segmentów: 5 PLUS, 50 PLUS i 250 PLUS.

Add a comment
Więcej…
 
Rada Polityki Pieniężnej: wzrośnie koszt kredytu
poniedziałek, 02 kwietnia 2007 10:31
{mosimage}Od roku główna stopa procentowa NBP wynosi 4 proc., co spowodowało błogie poczucie spokoju i przekonania o stałym, niskim koszcie kredytu w złotych. ale za chwilę może się to zmienić. Rada Polityki Pieniężnej zapewne będzie reagować, bo efektem  rozpędu polskiej gospodarki jest nieuchronny wzrost inflacji. Powszechnym jest przekonanie, że stopy procentowe zostaną zwiększone o około 0,5 pkt proc.

Wzrost stóp procentowych bezpośrednio przełoży się na wysokość odsetek płaconych od kredytów mieszkaniowych i nie zrównoważą  ich spadające marże banków wliczone w oprocentowanie, gdyż zdaniem ekspertów znajdują się już na minimalnych poziomach. W przypadku kredytów w złotych marże wynoszą obecnie średnio 1 pkt proc., a dla kredytów we frankach szwajcarskich 1,3 pkt proc. Zdaniem Bogusława Grabowskiego, byłego członka RPP, sektor bankowy w Polsce w pogoni za udziałem w rynku zbyt mocno obniżył marże na kredytach mieszkaniowych.

Add a comment
Więcej…
 
Link4: Szyby24 nagrodzone Medalem Europejskim
sobota, 31 marca 2007 12:32
Ubezpieczenie Szyby 24 zostało wyróżnione Medalem Europejskim nadawanym przez Business Centre Club oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Medal Europejski jest niekomercyjnym, ogólnopolskim przedsięwzięciem, którego celem jest przybliżenie idei Unii Europejskiej w środowisku przedsiębiorców w Polsce. Wyróżniane są wyroby i usługi, które spełniają standardy europejskie.

Add a comment
Więcej…
 
Xelion: Doskonały koniec miesiąca na GPW
piątek, 30 marca 2007 14:37
{mosimage}Po środowym osłabieniu złoty w czwartek od rana się wzmacniał. Widać było wyraźnie wpływ osłabienia jena na rynkach globalnych. Jednak wzrost kursu EUR/USD zahamowało ten ruch. Przełom nastąpił około godziny 14.00, kiedy to Reuters poinformował, że agencja Standard & Poor podniosła ratingu Polski (do A -). Rynek przestał patrzeć na to, że wzmacnia się jen i kursy walut zaczęły spadać. Wzmocnienie złotego było jedna niezbyt duże i trudno się temu dziwić, bo agencja Standard & Poor była chyba ostatnią z agencji, które podniosły Polsce rating. Dane, które posłużyły jako podstawa do takiej oceny są już od dawna znane i zawarte w cenach akcji i kursach walut.

Dzisiaj nikt już nie będzie o podniesieniu ratingu pamiętał. Zostanie opublikowany bilans płatniczy za 4 kw., ale nie wierzę, żeby te dane spowodowały jakieś ruchy na rynkach finansowych. A jeśli nawet to wywołają najwyżej małe zmiany kursów walut. Rynek będzie czekał na raporty makroekonomiczne publikowane w USA i to reakcje kursu EUR/USD i USD/JPY zadecydują o tym, jak zachowa się nasza waluta. Nie liczyłbym jednak na duże zmiany kursów.

Add a comment
Więcej…
 
Pakt społeczny: przedsiębiorcy zaskoczeni
piątek, 30 marca 2007 13:10
{mosimage}W artykule dotyczącym analizy polskiej gospodarki w 2006 autorstwa PKPP „Lewiatan pisaliśmy, że zdaniem autorów opracowania wśród ojców ubiegłorocznego sukcesu zbyt często pomija się przedsiębiorców. Niestety, nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie tego spostrzeżenia, co więcej, dziś bardziej uprawnionym stwierdzeniem wydaje się być zdanie, że przedsiębiorców pomija się nawet w sytuacjach żywotnie związanych z ich działalnością.

Według słów premiera Jarosława Kaczyńskiego pakt społeczny miał być negocjowany tylko ze związkami zawodowymi. Po interwencji NSZZ "Solidarność" negocjacje zmienią swój charakter na trójstronny i do rozmów dołączy  trzeci partner: pracodawcy. Premier zastrzegł jednak, że jeśli Komisja Trójstronna nie porozumie się w sprawie umowy społecznej, nastąpi powrót do pierwotnej wersji.

Add a comment
Więcej…
 
Polski rynek nowych aut: dobra prognoza dla ubezpieczycieli
piątek, 30 marca 2007 09:44
{mosimage}Tempo, w jakim Polacy kupują nowe samochody,  zaskoczyło producentów i sprzedawców aut. W porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż aut w pierwszych dwóch miesiącach 2007 r. wzrosła o ponad 21 proc. Ten wynik zdumiewa tym bardziej, że w całym 2006 roku wzrost wyniósł zaledwie 1,5 proc.

Według Wojciecha Drzewieckiego z firmy Samar, monitorującej rynek motoryzacyjny, wzrost na koniec roku może osiągnąć poziom nawet 19 procent. Jednak nie ma róży bez kolców. Ekspert zastrzega, że klienci mogą się zniechęcić do zakupu nowych aut jeżeli w istotny sposób zmienią się przepisy. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat regulacje prawne wpływające na cenę nowych i starych samochodów zmieniały się aż 13 razy!

Z tą opinią zgadza się Andrzej Nisiński, sekretarz generalny Peugeot Polska, wyjaśniając, że oczekiwanie na zmiany przepisów zawsze hamuje sprzedaż aut, bo klienci czekają, jaki będzie ich wpływ na cenę. Przypomina on, że ostatnie osiem lat było dla sprzedawców nowych aut bardzo słabe, więc nadszedł czas na odwrócenie trendu. Według jego prognoz wzrost sprzedaży osiągnie dwucyfrowy poziom, ale będzie niższy niż 20 procent.

Add a comment
Więcej…
 
Xelion: RPP zmienia język
czwartek, 29 marca 2007 17:06
{mosimage}Na naszym rynku walutowym środa rozpoczęła się też spokojnie. Złoty co prawda trochę z rana osłabł, ale potem zapanowała stabilizacja. Nie zmieniła sytuacji decyzja Rada Polityki Pieniężnej, która nie podwyższyła poziomu stóp procentowych. Komunikat był jednak zdecydowanie bardziej „jastrzębi” niż poprzedni. Znalazło się w nim między innymi zdanie: „stabilizowanie inflacji w pobliżu celu 2,5% i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższym czasie". Doszło więc sformułowanie „w najbliższym czasie”, z czego wynika, że RPP przygotowuje rynek do kwietniowej podwyżki stóp.

Złoty na koniec dnia osłabła do dolara i euro, ale trudno powiedzieć, czy większy wpływ miał komunikat Rady, czy wzmocnienie jena na rynkach światowych. Wydaje się, że raczej to drugie, bo RPP w zasadzie niczym rynków nie zaskoczyła. Dzisiaj już nie będziemy pamiętali o tym komunikacie a złoty nadal będzie reagował na zmiany kursu EUR/USD i jena.

Add a comment
Więcej…
 
PKPP Lewiatan: Zapomniani przedsiębiorcy
czwartek, 29 marca 2007 09:48
{mosimage}PKPP Lewiatan dokonała analizy wyników polskiej gospodarki w 2006 r. za punkt odniesienia przyjmując wyniki przedsiębiorstw. Nie sposób nie zgodzić się z autorami opracowania, że w codziennej powodzi tryumfalnych informacji o galopującym wzroście gospodarczym naszego kraju zapomina się o głównych autorach tych wyników – wytwarzających 70% PKB przedsiębiorstwach.

Według danych GUS dotyczących przedsiębiorstw zatrudniających minimum 50 pracowników przychody firm w 2006 r. wzrosły o prawie 14% przy niższej dynamice kosztów (12,9%), co poprawiło relację kosztów do przychodów i zaowocowało wzrostem rentowności sprzedaży z 3,9% w 2005 r. do 4,7% w roku ubiegłym.

PKPP Lewiatan zwróciła uwagę na zmianę struktury kosztów rodzajowych – z jednej strony zwiększył się w nich udział kosztów materiałów (o 1,5 pp), a także usług obcych (o 0,1 pp), a z drugiej – zmniejszył się udział amortyzacji i wynagrodzeń (o 0,4 pp). Wzrost udziału kosztów materiałów w kosztach rodzajowych zazwyczaj informuje o wzroście ich cen. Z kolei wzrost udziału kosztów usług obcych, będący od pewnego czasu stałą tendencją wskazuje, że przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu koncentrują się na swojej podstawowej działalności, kupując pozostałe usługi na zewnątrz. Skutkuje to obniżeniem kosztów jednostkowych firmy, co w efekcie przynosi wzrost rentowności.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 191 192 193 następna > ostatnia >>

Strona 192 z 193

Unum Życie: Łukasz Świerczek w zarządzie

Rada Nadzorcza Unum Życie TUiR S.A. powołała w skład zarządu Łukasza Świerczka, który odpowiedzialny będzie za pion prawno-administracyjny spółki....


czytaj dalej

Skarbiec TFI: Grzegorz Zatryb w zarządzie

Rada Nadzorcza Skarbiec TFI powołała 19 lipca 2019 r. w skład zarządu spółki Skarbiec TFI Grzegorza Zatryba, dyrektora inwestycyjnego Towarzystwa...


czytaj dalej

Bezpieczeństwo cybernetyczne w rękach wojskowego eksperta

Ubezpieczyciel specjalistyczny Liberty Specialty Markets (LSM), wchodzący w skład Grupy Liberty Mutual Insurance, powołał Jona Rigby’ego na...


czytaj dalej

Credendo: Przed nami wieprzowy kryzys?

Chiny są największym producentem wieprzowiny na świecie (co stanowi około 50% światowej produkcji, konsumpcji i inwentarza żywego), a wszelkie...


czytaj dalej

Ubea.pl: ceny polis OC ppm wciąż idą w dół

Czerwcowy barometr Ubea.pl powstał po przeanalizowaniu średnich składek OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oferowanych online przez dziewięć...


czytaj dalej

Kierowcy mobilnie porównują polisy

53 procent użytkowników porównywarki Porówneo.pl poszukuje ofert ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance za pośrednictwem urządzeń mobilnych....


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook