feed-image -

Reklama

Fundusze emerytalne


ZUS: przekazanie środków do OFE
czwartek, 24 maja 2007 12:33
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS w dniu 24 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje w tym tygodniu na konta OFE 29,949 mln zł w obligacjach i 366,134 mln zł w gotówce.

Add a comment
Więcej…
 
Pekao OFE: zmniejszenie zaangażowania w Mispolu
czwartek, 24 maja 2007 09:50
Jak poinformowała spółka Mispol w komunikacie z 23 maja, Pekao OFE, zarządzany przez Pekao Pioneer PTE, zmniejszył zaangażowanie w Mispolu.

Add a comment
Więcej…
 
PTE: pół miliarda złotych dywidendy dla właścicieli
środa, 23 maja 2007 10:59
{mosimage}PTE, które rozpoczęły działalność w 1999 r. w pierwszym okresie ponosiły ogromne straty. Sytuacja zmieniła się w 2002 r., kiedy towarzystwa emerytalne zaczęły notować zyski. Według ocen Komisji Nadzoru Finansowego kondycja finansowa PTE jest coraz lepsza. Kapitały własne znacznie przekraczają wymogi ustawowe, koszty ulegają redukcji, przychody zwiększają się, a zyski rosną. Rok 2006 przyniósł pierwszy raz w historii dodatni wynik finansowy netto wszystkich towarzystw, który wyniósł w sumie około 600 mln zł. Wskaźnik rentowności mierzony ROE (zyski netto do kapitałów własnych) wyniósł średnio prawie 27 proc., a w przypadku dwóch największych towarzystw CU i ING NN przekroczył 40 proc. Po I kwartale tego roku zysk PTE wynosi już 167 mln zł.

W tej sytuacji nie jest zaskoczeniem, że z roku na rok rośnie wysokość dywidend wypłacanych właścicielom towarzystw emerytalnych. Jak wyliczyła „Rzeczpospolita”, w roku bieżącym do akcjonariuszy trafi 492 mln zł, czyli ponad 80 proc. łącznego zysku wszystkich podmiotów za 2006 r. Poszczególne towarzystwa poświęcają zazwyczaj na ten cel od 90 proc. do 100 proc. ubiegłorocznego zysku.

Add a comment
Więcej…
 
IGTE: "nie" dla zarządzania emeryturami z II filara przez ZUS
wtorek, 22 maja 2007 09:48
{mosimage}Jak wynika ze stanowiska Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), ze względu na uprzywilejowaną ( według projektu ustawy ) pozycję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec innych podmiotów,  ZUS nie powinien zarządzać emeryturami z drugiego filara. Zastrzeżenia zgłoszone przez IGTE do przygotowanego przez ministerstwo pracy projektu ustawy o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń emerytalnych, czyli o wypłatach emerytur ze środków zgromadzonych w OFE wskazują na niezgodność nowych regulacji z konstytucją .

Przesłany do dalszych konsultacji projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że składka zgromadzona w OFE ma służyć zakupieniu emerytury kapitałowej w zakładach emerytalnych. Zakłady takie będą mogły być tworzone przez ubezpieczycieli na życie lub ZUS. Emerytury, wypłacane ubezpieczonym i ich małżonkom oraz osobom uprawnionym otrzymującym wypłaty gwarantowane, miałyby trafiać na ich rachunki łącznie z emeryturą z tzw. pierwszego filara, czyli z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Add a comment
Więcej…
 
OFE: wzrost liczby uczestników
poniedziałek, 21 maja 2007 14:29
Jak podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, liczba uczestników OFE wzrosła w kwietniu o 12,82 tys. osób, tj. o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając poziom 12,68 mln osób. W sumie od początku roku liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych wzrosła o 324,1 tys. osób, czyli o 2,6%.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przerwa techniczna, nie będzie przekazania środków do OFE
czwartek, 17 maja 2007 11:37
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS ze względu na przerwę techniczną Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie przekaże w czwartek 17 maja środków na konta otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Add a comment
Więcej…
 
Zmiana prawa: kontrowersje wokół projektu zmian ustawy emerytalnej
poniedziałek, 14 maja 2007 10:41
{mosimage}Znów pojawiły się kontrowersje wokół projektu ustawy określającej sposób wypłacania emerytur za pieniądze z OFE, autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem ekspertów jest on zdecydowanie lepszy od pierwotnej propozycji zakładającej wypłatę świadczeń wyłącznie przez ZUS. Zgłaszają jednak zastrzeżenia m.in. co do zasad waloryzacji przyszłych emerytur czy też wymogów stawianych firmom mającym zająć się ich wypłatami.

Według założeń projektu reformy, za pieniądze gromadzone w OFE ubezpieczeni wykupią emeryturę w prywatnych zakładach ubezpieczeń emerytalnych (ZUE), stworzonych przez towarzystwa ubezpieczeń na życie albo w państwowym ZUE, zarządzanym przez ZUS. Towarzystwo chcące założyć ZUE będzie musiało spełnić wiele warunków, m.in. mieć siedzibę i licencję na działalność ubezpieczeniową wydaną w Polsce. Ocena wiarygodności towarzystwa, czyli rating, dokonana przez renomowaną agencję, powinna osiągnąć co najmniej poziom BBB (wg Standards&Poor's). ZUE będzie musiał spełnić obowiązek posiadania środków własnych w kwocie przynajmniej 50 mln euro.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: kolejna transza środków do OFE
czwartek, 10 maja 2007 12:10
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże w czwartek 10 maja 92,68 mln zł w gotówce na konta OFE .

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: nowelizacja ustawy o OFE
środa, 09 maja 2007 10:27
{mosimage}Trzy ustawy dotyczące systemu emerytalnego są obecnie priorytetem dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracuje także nad nowelizacją ustawy o OFE, której celem jest wprowadzenie funduszy typu B dla osób, znajdujących się u schyłku swojej kariery zawodowej. Inwestycje tych funduszy mają mieć bezpieczny charakter, tak by zapewnić ochronę zgromadzonym oszczędnościom. Romuald Poliński, wiceminister pracy, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zadeklarował, że projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie będzie gotowy za dwa, trzy tygodnie.

Projekt noweli może zostać skierowany do Rady Ministrów wczesną wiosną, zaś nowe fundusze mają rozpocząć działalność w 2009 r. Jeszcze niedawno plany resortu zakładały, że nastąpi to rok wcześniej.
Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
poniedziałek, 07 maja 2007 12:14
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w ubiegłym tygodniu 828,828 mln zł składek w gotówce na konta otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 następna > ostatnia >>

Strona 111 z 114

Personalia: Krzysztof Kudelski dołączył do Grupy MAK

Do zespołu MAK Investments (Grupa MAK) dołączył były prezes Warty Krzysztof Kudelski, który w strukturach brokera będzie odpowiedzialny za obszary...


czytaj dalej

UNIQA Polska: Jakub Machnik wiceprezesem ds. finansów i ryzyka

Rada nadzorcza zdecydowała o powierzeniu Jakubowi Machnikowi funkcji wiceprezesa zarządu spółek UNIQA Polska. Od 1 grudnia odpowiada on już nie...


czytaj dalej

Generali: Zarządzanie aktywami alternatywnymi

Włoska grupa Generali nabyła od Bank of America Merrill Lynch firmę zarządzania aktywami alternatywnymi CM Investment Solutions Limited (CMISL) z...


czytaj dalej

AIG: Dyrektor woli start-upa

Dyrektor ds. danych AIG, Leandro Dalle Mule, przeszedł do insurtechowego start-upa Planck Resolution na stanowisko generalnego menedżera na...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Warta zaoferuje PPK

Warta jest pierwszym ubezpieczycielem, który oficjalnie potwierdził, że zaoferuje Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Produkt przygotowany przez...


czytaj dalej

Open Life: Wzrost zysków, spadek sprzedaży

Spadek przypisu składki przy jednoczesnej poprawie wyniku technicznego i zysku netto – to najistotniejsze rezultaty uzyskane przez Open Life w...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook