feed-image -

Reklama

Fundusze emerytalne


OFE: pożyczki papierów wartościowych nowym źródłem zysków?
poniedziałek, 30 kwietnia 2007 10:43
{mosimage}Problem pożyczki papierów wartościowych nie zdobył w Polsce wielkiego rozgłosu. Zdaniem niektórych specjalistów to błąd , gdyż korzyści na tym odniosłyby giełda, fundusze emerytalne i cały rynek finansowy. Najwięcej pytań budzi sprawa pożyczania papierów od otwartych funduszy emerytalnych

Niska płynność jest wadą polskiego rynku giełdowego. Wskaźnik płynności, liczony jako relacja obrotów do kapitalizacji, należy do najniższych w Europie - w 2006 r. wyniósł 38,3 proc. Dla porównania: w Czechach wynosi on co najmniej 75 proc., dla Euronextu ponad 106 proc., a na giełdzie londyńskiej aż 208,2 proc.

Jedną z przyczyn tak słabego wyniku jest niewielka liczba akcji w wolnym obrocie. Istniałaby szansa na  zmianę takiego stanu rzeczy, gdyby na większą skalę można było pożyczać papiery wartościowe. Takie walory trafiają do obrotu powodując wzrost płynności rynku, a to oznacza zwiększenie możliwości prawidłowego kształtowania cen oraz wzrost bezpieczeństwa inwestorów.

Add a comment
Więcej…
 
Aegon : plany ekspansji na polskim rynku
piątek, 27 kwietnia 2007 10:44
{mosimage}Priorytetem dla grupy Aegon, która w marcu otrzymała zgodę na przejęcie towarzystwa i funduszu emerytalnego Ergo Hestia, jest poprawa wyników inwestycyjnych funduszu. Zdaniem obserwatorów rynku, dotychczasowe zarządzanie OFE Ergo Hestia pozostawia wiele do życzenia.

Jak powiedział Michał Biedzki, szef grupy Aegon w Polsce, najdalej w ciągu trzech miesięcy holenderski inwestor wzmocni nowymi osobami zespół zajmujący się zarządzaniem. Według zapowiedzi Biedzkiego zmianie ulegnie polityka inwestycyjna. Szef holenderskiego ubezpieczyciela w Polsce zwraca uwagę, że poprzedni właściciel bardzo konserwatywnie podchodził do inwestycji. Rada nadzorcza ustaliła limity stawiające na bezpieczeństwo i bardzo niskie ryzyko, co nie pozwalało OFE osiągać zbyt dobrych wyników.
 
27 kwietnia odbędzie się WZA OFE Ergo Hestia. Podczas niego do rady nadzorczej ma zostać powołany Peter Heim, który z ramienia Aegon odpowiada za inwestycje w regionie, oraz Marek Zuber. Biedzki jest optymistą i zapowiada, że wedle jego przewidywań, w ciągu roku od przejęcia nastąpi poprawa wyników.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
czwartek, 26 kwietnia 2007 13:48
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże w czwartek 26 kwietnia 274,71 mln zł w gotówce na konta OFE.

Add a comment
Więcej…
 
PTE Skarbiec- Emerytura: poszukiwania nowego właściciela
wtorek, 24 kwietnia 2007 17:58
{mosimage}23 kwietnia był terminem złożenia ostatecznych ofert  przez zainteresowanych przejęciem funduszu emerytalnego Skarbiec-Emerytura. Według informatorów „Rzeczpospolitej”, swój akces zgłosiły PKO BP, właściciel towarzystwa emerytalnego Bankowy, właściciele PTE Polsat oraz prawdopodobnie holenderski Aegon. Ta ostatnia firma niedawno otrzymała zgodę KNF na kupno PTE Ergo Hestia, ale to Holendrom nie wystarcza, ponieważ chcą mieć dużo większy udział w rynku.

Jeszcze niedawno w branży ubezpieczeniowej krążyła informacja, że zakupem Skarbca-Emerytury mocno zainteresowany był Allianz. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że z nieznanych powodów nie złożyła swojej oferty. Według informatorów „Rzeczpospolitej”, fundusz Skarbiec nie okazał się dla Niemców wystarczająco atrakcyjny. Trzeba pamiętać o stałym odpływie klientów z tego OFE.

Add a comment
Więcej…
 
PTE: dobre wyniki finansowe za 2006 r.
wtorek, 24 kwietnia 2007 11:10
Z danych GUS wynika, że wynik finansowy powszechnych towarzystw emerytalnych wyniósł w ubiegłym roku 590,4 mln zł i był o ponad130 mln zł wyższy niż rok wcześniej.

Add a comment
Więcej…
 
KNF: kulisy kary dla PTE Skarbiec - Emerytura
poniedziałek, 23 kwietnia 2007 10:37
{mosimage}Prywatne interesy pracowników towarzystwa emerytalnego Skarbiec-Emerytura — Grzegorza Zatryba (wiceprezes) i Zbigniewa Budzińskiego (zarządzający funduszem) znalazły się pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) . Jak dowiedział się „Puls Biznesu” w wyniku postępowania nadzór chce otrzymać odpowiedź na pytanie, czy przy okazji transakcji dochodziło do wykorzystania informacji poufnych lub tajemnicy zawodowej oraz manipulacji kursami akcji. KNF nie wyklucza skierowania sprawy do prokuratury. Możliwe jest też wszczęcie dochodzeń przeciwko zarządzającemu, gdyż jest on licencjonowanym doradcą.

19 lutego 2007 r. KNF upomniała Skarbiec karą w maksymalnej wysokości 500 tys. zł za rażące naruszenie interesu emerytów poprzez zezwolenie osobom zarządzającym na prywatne inwestycje w papiery wartościowe znajdujące się w portfelu funduszu. Okazało się, że zarządzający funduszem emerytalnym Skarbca dokonali wielu transakcji o znacznej wartości (czasem po kilkaset tysięcy złotych) w akcje i kontrakty terminowe, często wyprzedzali ruchy funduszu, tkwili — jak to uznała KNF — w permanentnym konflikcie interesów. Co najciekawsze, proceder trwał przez trzy lata, za zgodą zarządu i rady nadzorczej (!).

Add a comment
Więcej…
 
Minister Pracy: ZUS pośrednikiem przy wypłacie emerytur
piątek, 20 kwietnia 2007 16:36
Jak powiedziała przedstawicielom mediów w piątek 20 kwietnia minister pracy Anna Kalata, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pośredniczył w wypłacie emerytur z II filaru (OFE). Każdy emeryt otrzyma informację, jaka część jego emerytury będzie pochodziła z I filaru, a jaka z II.

Add a comment
Więcej…
 
OFE: wartość aktywów wynosi 127 mld złotych
piątek, 20 kwietnia 2007 15:12
Jak poinformowała w piątek 20 kwietnia przewodnicząca Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka podczas konferencji nt. wypłat emerytur z OFE, otwarte fundusze emerytalne (OFE) zgromadziły już ponad 127 mld zł. Wzrost aktywów zawdzięczają systematycznemu przekazywaniu przez ZUS składek, a także skutecznym inwestycjom.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
czwartek, 19 kwietnia 2007 12:58
Jak podało 19 kwietnia br. biuro prasowe ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w tym tygodniu na konta otwartych funduszy emerytalnych (OFE) 211,66 mln zł w gotówce.

Add a comment
Więcej…
 
Emerytury kapitałowe: kolejny wymóg dla ubezpieczycieli
wtorek, 17 kwietnia 2007 10:30
{mosimage}W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej kończą się prace nad projektem ustawy o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń emerytalnych. Według proponowanych zapisów towarzystwa ubezpieczeniowe, które będą chciały wypłacać emerytury z II filara, muszą dysponować kapitałem gwarancyjnym w wysokości 50 mln euro, czyli około 200 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Jest to kolejny wymóg do spełnienia dla ubezpieczycieli tworzących zakład emerytalny( podobne zasady obowiązują towarzystwa emerytalne przy tworzeniu funduszy emerytalnych ). Wcześniejsze informacje mówiły o tym, że ubezpieczyciele będą musieli działać na rynku od co najmniej trzech lat, posiadać zezwolenie na oferowanie rent ubezpieczeniowych, przedstawić program działania zakładu oraz mieć rating (ocenę wiarygodności kredytowej) na odpowiednim poziomie.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 następna > ostatnia >>

Strona 112 z 114

Ubezpieczenia Pocztowe: Nominacja Angeliki Hruban zatwierdzona przez KNF

15 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Angeliki Hruban na stanowisko członka zarządu Pocztowego...


czytaj dalej

Prezes PIU członkiem Rady Konsultacyjnej ds. PPK

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) powołał Radę Konsultacyjną do spraw Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W jej skład wszedł Jan Grzegorz...


czytaj dalej

UKNF: Brytyjski nadzór uruchomił nabór notyfikacji w ramach TPR

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) poinformował, że brytyjski organ nadzoru finansowego Financial Conduct Authority (FCA) uruchomił nabór...


czytaj dalej

Insurance Europe: Wniosek KE może być wyrokiem na polisy telematyczne

Choć Insurance Europe (IE) deklaruje zadowolenie z wniosku Komisji Europejskiej (KE) dotyczącego rozporządzenia w sprawie e-prywatności, mającego...


czytaj dalej

Rozmowy bez Asekuracji: Jak wybrać odpowiednią polisę na zimowy wyjazd?

W 49. odcinku podcastu ubezpieczeniowego „Rozmowy bez Asekuracji”, zatytułowanym „Jak wybrać odpowiednią polisę na zimowy wyjazd?” tematem rozmowy...


czytaj dalej

Reso/Balcia: Podsumowanie ubiegłego roku

Reso Europa Service oraz Balcia Insurance SE podsumowały miniony rok. Do najważniejszych zjawisk oraz przedsięwzięć zrealizowanych na przestrzeni...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa
tel. (22) 628 26 31

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Kursy on-line
Zamów newsletter
Facebook