feed-image -

Reklama

Fundusze emerytalne


OFE: wzrost liczby uczestników
poniedziałek, 21 maja 2007 14:29
Jak podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, liczba uczestników OFE wzrosła w kwietniu o 12,82 tys. osób, tj. o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając poziom 12,68 mln osób. W sumie od początku roku liczba uczestników otwartych funduszy emerytalnych wzrosła o 324,1 tys. osób, czyli o 2,6%.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przerwa techniczna, nie będzie przekazania środków do OFE
czwartek, 17 maja 2007 11:37
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS ze względu na przerwę techniczną Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie przekaże w czwartek 17 maja środków na konta otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Add a comment
Więcej…
 
Zmiana prawa: kontrowersje wokół projektu zmian ustawy emerytalnej
poniedziałek, 14 maja 2007 10:41
{mosimage}Znów pojawiły się kontrowersje wokół projektu ustawy określającej sposób wypłacania emerytur za pieniądze z OFE, autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem ekspertów jest on zdecydowanie lepszy od pierwotnej propozycji zakładającej wypłatę świadczeń wyłącznie przez ZUS. Zgłaszają jednak zastrzeżenia m.in. co do zasad waloryzacji przyszłych emerytur czy też wymogów stawianych firmom mającym zająć się ich wypłatami.

Według założeń projektu reformy, za pieniądze gromadzone w OFE ubezpieczeni wykupią emeryturę w prywatnych zakładach ubezpieczeń emerytalnych (ZUE), stworzonych przez towarzystwa ubezpieczeń na życie albo w państwowym ZUE, zarządzanym przez ZUS. Towarzystwo chcące założyć ZUE będzie musiało spełnić wiele warunków, m.in. mieć siedzibę i licencję na działalność ubezpieczeniową wydaną w Polsce. Ocena wiarygodności towarzystwa, czyli rating, dokonana przez renomowaną agencję, powinna osiągnąć co najmniej poziom BBB (wg Standards&Poor's). ZUE będzie musiał spełnić obowiązek posiadania środków własnych w kwocie przynajmniej 50 mln euro.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: kolejna transza środków do OFE
czwartek, 10 maja 2007 12:10
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże w czwartek 10 maja 92,68 mln zł w gotówce na konta OFE .

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: nowelizacja ustawy o OFE
środa, 09 maja 2007 10:27
{mosimage}Trzy ustawy dotyczące systemu emerytalnego są obecnie priorytetem dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort pracuje także nad nowelizacją ustawy o OFE, której celem jest wprowadzenie funduszy typu B dla osób, znajdujących się u schyłku swojej kariery zawodowej. Inwestycje tych funduszy mają mieć bezpieczny charakter, tak by zapewnić ochronę zgromadzonym oszczędnościom. Romuald Poliński, wiceminister pracy, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zadeklarował, że projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie będzie gotowy za dwa, trzy tygodnie.

Projekt noweli może zostać skierowany do Rady Ministrów wczesną wiosną, zaś nowe fundusze mają rozpocząć działalność w 2009 r. Jeszcze niedawno plany resortu zakładały, że nastąpi to rok wcześniej.
Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
poniedziałek, 07 maja 2007 12:14
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w ubiegłym tygodniu 828,828 mln zł składek w gotówce na konta otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Add a comment
Więcej…
 
OFE: pożyczki papierów wartościowych nowym źródłem zysków?
poniedziałek, 30 kwietnia 2007 10:43
{mosimage}Problem pożyczki papierów wartościowych nie zdobył w Polsce wielkiego rozgłosu. Zdaniem niektórych specjalistów to błąd , gdyż korzyści na tym odniosłyby giełda, fundusze emerytalne i cały rynek finansowy. Najwięcej pytań budzi sprawa pożyczania papierów od otwartych funduszy emerytalnych

Niska płynność jest wadą polskiego rynku giełdowego. Wskaźnik płynności, liczony jako relacja obrotów do kapitalizacji, należy do najniższych w Europie - w 2006 r. wyniósł 38,3 proc. Dla porównania: w Czechach wynosi on co najmniej 75 proc., dla Euronextu ponad 106 proc., a na giełdzie londyńskiej aż 208,2 proc.

Jedną z przyczyn tak słabego wyniku jest niewielka liczba akcji w wolnym obrocie. Istniałaby szansa na  zmianę takiego stanu rzeczy, gdyby na większą skalę można było pożyczać papiery wartościowe. Takie walory trafiają do obrotu powodując wzrost płynności rynku, a to oznacza zwiększenie możliwości prawidłowego kształtowania cen oraz wzrost bezpieczeństwa inwestorów.

Add a comment
Więcej…
 
Aegon : plany ekspansji na polskim rynku
piątek, 27 kwietnia 2007 10:44
{mosimage}Priorytetem dla grupy Aegon, która w marcu otrzymała zgodę na przejęcie towarzystwa i funduszu emerytalnego Ergo Hestia, jest poprawa wyników inwestycyjnych funduszu. Zdaniem obserwatorów rynku, dotychczasowe zarządzanie OFE Ergo Hestia pozostawia wiele do życzenia.

Jak powiedział Michał Biedzki, szef grupy Aegon w Polsce, najdalej w ciągu trzech miesięcy holenderski inwestor wzmocni nowymi osobami zespół zajmujący się zarządzaniem. Według zapowiedzi Biedzkiego zmianie ulegnie polityka inwestycyjna. Szef holenderskiego ubezpieczyciela w Polsce zwraca uwagę, że poprzedni właściciel bardzo konserwatywnie podchodził do inwestycji. Rada nadzorcza ustaliła limity stawiające na bezpieczeństwo i bardzo niskie ryzyko, co nie pozwalało OFE osiągać zbyt dobrych wyników.
 
27 kwietnia odbędzie się WZA OFE Ergo Hestia. Podczas niego do rady nadzorczej ma zostać powołany Peter Heim, który z ramienia Aegon odpowiada za inwestycje w regionie, oraz Marek Zuber. Biedzki jest optymistą i zapowiada, że wedle jego przewidywań, w ciągu roku od przejęcia nastąpi poprawa wyników.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: przekazanie środków do OFE
czwartek, 26 kwietnia 2007 13:48
Jak poinformowało biuro prasowe ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże w czwartek 26 kwietnia 274,71 mln zł w gotówce na konta OFE.

Add a comment
Więcej…
 
PTE Skarbiec- Emerytura: poszukiwania nowego właściciela
wtorek, 24 kwietnia 2007 17:58
{mosimage}23 kwietnia był terminem złożenia ostatecznych ofert  przez zainteresowanych przejęciem funduszu emerytalnego Skarbiec-Emerytura. Według informatorów „Rzeczpospolitej”, swój akces zgłosiły PKO BP, właściciel towarzystwa emerytalnego Bankowy, właściciele PTE Polsat oraz prawdopodobnie holenderski Aegon. Ta ostatnia firma niedawno otrzymała zgodę KNF na kupno PTE Ergo Hestia, ale to Holendrom nie wystarcza, ponieważ chcą mieć dużo większy udział w rynku.

Jeszcze niedawno w branży ubezpieczeniowej krążyła informacja, że zakupem Skarbca-Emerytury mocno zainteresowany był Allianz. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że z nieznanych powodów nie złożyła swojej oferty. Według informatorów „Rzeczpospolitej”, fundusz Skarbiec nie okazał się dla Niemców wystarczająco atrakcyjny. Trzeba pamiętać o stałym odpływie klientów z tego OFE.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 następna > ostatnia >>

Strona 112 z 114

PSA: Marcin Krzykowski nowym prezesem

25 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie nowego zarządu Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy. W jego trakcie wyłoniono osoby piastujące funkcje...


czytaj dalej

Aegon PTE: Samer Masri zatwierdzony jako członek zarządu

23 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie udzieliła zezwolenia na powołanie Samera Masriego na stanowisko członka zarządu Aegon...


czytaj dalej

Generali: Kwartał wzrostów

Pierwsze trzy miesiące obecnego roku były udane dla Generali. Grupa zanotowała wysokie wzrosty zysków i przypisu składki.

Przypis składki brutto...


czytaj dalej

G7: Symulacja cyberataku na sektor finansowy

W czerwcu najbardziej rozwinięte kraje Zachodu po raz pierwszy wspólnie będą uczestniczyć w symulacji cyberataku na sektor finansowy na skalę...


czytaj dalej

Prawo: Nadzór i PIU za fakultatywnymi karami nadzorczymi

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) popierają nowelizację ustaw z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach...


czytaj dalej

Payback: MetLife nowym partnerem programu

Do grona partnerów Payback dołączyło MetLife. Uczestnicy programu będą mogli otrzymać do 8 tys. punktów, korzystając z wybranych ofert...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook