feed-image -

Reklama

IKE


IKE: od 2009 r. wyższy limit wpłat
wtorek, 02 września 2008 10:37

„Gazeta Prawna” informuje, że w planach rządu jest podwyższenie kwoty, jaką rocznie będzie można odkładać na indywidualnym koncie emerytalnym. W przyszłym roku na IKE będzie można wpłacić 9,5 tys. zł (w tym roku jest to kwota 4055,12 zł). Gazeta pisze, że tak wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu nowelizacji, którym już w czwartek ma się zajmować Komitet Stały Rady Ministrów.

Add a comment
Więcej…
 
Lewiatan: zwiększyć limit na IKE
czwartek, 14 sierpnia 2008 10:21

PKPP Lewiatan uważa, że podjęcie prac nad zmianą przepisów regulujących zasady oszczędzania na IKE oraz PPE mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju III filara. Za szczególnie istotną uważamy propozycję zwiększenia rocznego limitu wpłat na IKE oraz uelastycznienia zasad zwrotu i wypłaty środków z IKE poprzez umożliwienie częściowego ich zwrotu i wypłaty w ratach.

Add a comment
Więcej…
 
Rząd: nowelizacja ustawy o IKE
środa, 16 lipca 2008 11:25

{mosimage}Jak informuje „Gazeta Prawna”, dla osób gromadzących pieniądze na  przyszłą emeryturę w indywidualnych kontach emerytalnych mają zostać stworzone zachęty do wpłacania wyższych kwot. Według rządowych planów, od przyszłego roku limit rocznej wpłaty do IKE ma zostać podniesiony do niemal 10 tys. zł. Jest to jedna ze zmian, jakie przewiduje  skierowana już do konsultacji społecznych nowelizacja ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Dzięki proponowanym zmianom rząd chce spowodować, iż liczba Polaków indywidualnie oszczędzających na emeryturę zwiększy się. Zdaniem ekspertów, propozycje te jednak nie rozwiązują problemu, a prawdziwą zachętą byłyby ulgi podatkowe.

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: resort pracy chce zwiększyć popularność w IKE
poniedziałek, 14 lipca 2008 10:15
{mosimage}Jak informuje „Wall Street Journal Polska, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie zachęty do dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. W myśl projektu nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) autorstwa resortu pracy, ma nią być dwukrotnie zwiększony limit wpłat.
 
Gazeta przypomina, że według obowiązujących obecnie przepisów maksymalny pułap środków, które można wpłacić na IKE w ciągu 12 miesięcy, jest corocznie ustalany przez MPiPS i nie może przekroczyć 1,5-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W 2008 roku kwota ta nieco przekracza 4 tys. zł. Add a comment
Więcej…
 
IKE: malejące zainteresowanie oszczędzaniem na emeryturę
poniedziałek, 04 lutego 2008 10:46
{mosimage}Jak pisze „Rzeczpospolita”, bilans indywidualnych kont emerytalnych po upływie prawie 3,5 roku od ich wprowadzenia prezentuje się następująco: około 2 mld zł na kontach i wciąż mniej niż milion oszczędzających. Liczby te nie robią wielkiego wrażenia, gdyż, jak przypomina gazeta, na lokatach bankowych Polacy zgromadzili ponad 200 mld zł. Zdaniem ekspertów jest już najwyższy czas, aby zastosować zachęty podatkowe dla osób chcących gromadzić dodatkowe pieniądze na starość.

Prof. Lesław Gajek, dyrektor zarządzający pionem nadzoru ubezpieczeniowego w Komisji Nadzoru Finansowego i były prezes ZUS zauważa, że ubiegłoroczny deficyt budżetowy w wysokości 16,9 mld zł okazał się niższy, niż zakładano. Jego zdaniem, taka sytuacja umożliwia wprowadzenie ulg podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych, w pracowniczych programach emerytalnych itp. Prof. Gajek dodaje, że trzeba je wprowadzać.

Niedoszły Rzecznik Ubezpieczonych, ceniony przez całą branżę prof. Tadeusz Szumlicz z SGH ma gotowy pomysł. Zdaniem prof. Szumlicza preferencje podatkowe nie powinny być mniejsze niż wysokość składki na OFE płaconej rocznie od przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 2,4 tys. zł. Ekspert mówi gazecie, że należy lobbować na rzecz zwolnienia od podatku systematycznych wkładów na cele emerytalne.
Add a comment
Więcej…
 
BGŻ: wyższe oprocentowanie IKE
piątek, 26 października 2007 11:10
Od 25 października bank BGŻ podwyższył oprocentowanie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE).

Add a comment
Więcej…
 
IKE: kiepskie wyniki
wtorek, 28 sierpnia 2007 11:08
Jak wynika z informacji resortu pracy na koniec czerwca instytucje finansowe prowadziły 886,5 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Suma znajdujących się na IKE środków nie powala: Polacy zgromadzili na nich ponad 1,77 mld zł.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: kłopoty z informacjami o stanie indywidualnych kont emerytalnych
czwartek, 02 sierpnia 2007 10:45
{mosimage}W roku 2006 ponad 11 mln ubezpieczonych miało otrzymać informację o składkach zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS. Jednak Zakład nie wywiązał się z tego obowiązku i dopiero w roku bieżącym rozpocznie wysyłkę informacji. Terminem granicznym operacji jest 31 sierpnia. Zawartość przesyłki nie będzie jednak zgodna z przepisami, gdyż w informacji nie będzie podana kwota hipotetycznej emerytury, którą ZUS powinien obliczyć dla każdego ubezpieczonego w wieku powyżej 35 lat.

Artykuł 50 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na ZUS obowiązek corocznej (poczynając od 2006 roku) wysyłki ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. informacji o stanie konta. Powinna ona zawierać informacje o składkach i kapitale początkowym. Dodatkowo osoby 35-letnie i starsze w informacji ZUS powinny mieć podaną wysokość swojej hipotetycznej emerytury, czyli emerytury, jaką otrzymałyby po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Add a comment
Więcej…
 
IKE: słabe wyniki sprzedaży w 2007 r.
poniedziałek, 16 lipca 2007 11:49
{mosimage}Jak wynika z danych zebranych przez dziennik „Rzeczpospolita", w ciągu 12 miesięcy liczba indywidualnych kont emerytalnych wzrosła o ćwierć miliona, do około 890 tys. na koniec czerwca. Wynik ten został osiągnięty głównie za sprawą aktywności towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych, a zwłaszcza PZU Życie. Oznacza to jednak znaczy, że IKE mają zaledwie około 6 - 7 proc. osób, które są uprawnione do ich założenia.

Polacy już zapomnieli o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę: w ciągu minionego półrocza przybyło zaledwie ok. 45 tys. kont. Sebastian Buczek, prezes ING TFI tłumaczy ten wynik faktem, że IKE przez nikogo nie są promowane. Nie ma nacisku na sprzedaż ani po stronie rządowej, ani instytucji finansowych.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: projekt zmian w przepisach o IKE do komisji
czwartek, 28 czerwca 2007 10:08
W środę 27 czerwca posłowie zdecydowali o przesłaniu do komisji projektu nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Zmiany mają zachęcić do dodatkowego oszczędzania na przyszłe emerytury.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 17

Skarbiec TFI: Grzegorz Zatryb w zarządzie

Rada Nadzorcza Skarbiec TFI powołała 19 lipca 2019 r. w skład zarządu spółki Skarbiec TFI Grzegorza Zatryba, dyrektora inwestycyjnego Towarzystwa...


czytaj dalej

PTE PZU: Marek Sakowski nowym prezesem

Marcin Żółtek zrezygnował z funkcji prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Zastąpi go Marek Sakowski.

Jak czytamy w informacji...


czytaj dalej

Credendo: Przed nami wieprzowy kryzys?

Chiny są największym producentem wieprzowiny na świecie (co stanowi około 50% światowej produkcji, konsumpcji i inwentarza żywego), a wszelkie...


czytaj dalej

Lloyd’s: konsultacje zakończone, zaczyna się praca

Po zakończeniu 10-tygodniowego okresu konsultacji projektu „Przyszłość w Lloyd’s”, Lloyd’s potwierdził, że były one szerokie i przyniosły ponad...


czytaj dalej

Czy ubezpieczenie zdrowotne pomoże przy braku leków w aptekach?

Z szacunków Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że problem z dostępnością lekarstw w aptekach dotyczy już nawet ok. 500 różnych leków. Wśród nich...


czytaj dalej

PIU: Klimatyczna ankieta dla pośredników

Polska Izba Ubezpieczeń zaprasza wszystkich pośredników do wypełnienia krótkiej ankiety, która dotyczy ryzyk klimatycznych.

Izba, która na...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook