feed-image -

Reklama

IKE


Lewiatan: zwiększyć limit na IKE
czwartek, 14 sierpnia 2008 10:21

PKPP Lewiatan uważa, że podjęcie prac nad zmianą przepisów regulujących zasady oszczędzania na IKE oraz PPE mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju III filara. Za szczególnie istotną uważamy propozycję zwiększenia rocznego limitu wpłat na IKE oraz uelastycznienia zasad zwrotu i wypłaty środków z IKE poprzez umożliwienie częściowego ich zwrotu i wypłaty w ratach.

Add a comment
Więcej…
 
Rząd: nowelizacja ustawy o IKE
środa, 16 lipca 2008 11:25

{mosimage}Jak informuje „Gazeta Prawna”, dla osób gromadzących pieniądze na  przyszłą emeryturę w indywidualnych kontach emerytalnych mają zostać stworzone zachęty do wpłacania wyższych kwot. Według rządowych planów, od przyszłego roku limit rocznej wpłaty do IKE ma zostać podniesiony do niemal 10 tys. zł. Jest to jedna ze zmian, jakie przewiduje  skierowana już do konsultacji społecznych nowelizacja ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Dzięki proponowanym zmianom rząd chce spowodować, iż liczba Polaków indywidualnie oszczędzających na emeryturę zwiększy się. Zdaniem ekspertów, propozycje te jednak nie rozwiązują problemu, a prawdziwą zachętą byłyby ulgi podatkowe.

Add a comment
Więcej…
 
MPiPS: resort pracy chce zwiększyć popularność w IKE
poniedziałek, 14 lipca 2008 10:15
{mosimage}Jak informuje „Wall Street Journal Polska, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie zachęty do dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. W myśl projektu nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) autorstwa resortu pracy, ma nią być dwukrotnie zwiększony limit wpłat.
 
Gazeta przypomina, że według obowiązujących obecnie przepisów maksymalny pułap środków, które można wpłacić na IKE w ciągu 12 miesięcy, jest corocznie ustalany przez MPiPS i nie może przekroczyć 1,5-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W 2008 roku kwota ta nieco przekracza 4 tys. zł. Add a comment
Więcej…
 
IKE: malejące zainteresowanie oszczędzaniem na emeryturę
poniedziałek, 04 lutego 2008 10:46
{mosimage}Jak pisze „Rzeczpospolita”, bilans indywidualnych kont emerytalnych po upływie prawie 3,5 roku od ich wprowadzenia prezentuje się następująco: około 2 mld zł na kontach i wciąż mniej niż milion oszczędzających. Liczby te nie robią wielkiego wrażenia, gdyż, jak przypomina gazeta, na lokatach bankowych Polacy zgromadzili ponad 200 mld zł. Zdaniem ekspertów jest już najwyższy czas, aby zastosować zachęty podatkowe dla osób chcących gromadzić dodatkowe pieniądze na starość.

Prof. Lesław Gajek, dyrektor zarządzający pionem nadzoru ubezpieczeniowego w Komisji Nadzoru Finansowego i były prezes ZUS zauważa, że ubiegłoroczny deficyt budżetowy w wysokości 16,9 mld zł okazał się niższy, niż zakładano. Jego zdaniem, taka sytuacja umożliwia wprowadzenie ulg podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych, w pracowniczych programach emerytalnych itp. Prof. Gajek dodaje, że trzeba je wprowadzać.

Niedoszły Rzecznik Ubezpieczonych, ceniony przez całą branżę prof. Tadeusz Szumlicz z SGH ma gotowy pomysł. Zdaniem prof. Szumlicza preferencje podatkowe nie powinny być mniejsze niż wysokość składki na OFE płaconej rocznie od przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 2,4 tys. zł. Ekspert mówi gazecie, że należy lobbować na rzecz zwolnienia od podatku systematycznych wkładów na cele emerytalne.
Add a comment
Więcej…
 
BGŻ: wyższe oprocentowanie IKE
piątek, 26 października 2007 11:10
Od 25 października bank BGŻ podwyższył oprocentowanie Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE).

Add a comment
Więcej…
 
IKE: kiepskie wyniki
wtorek, 28 sierpnia 2007 11:08
Jak wynika z informacji resortu pracy na koniec czerwca instytucje finansowe prowadziły 886,5 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE). Suma znajdujących się na IKE środków nie powala: Polacy zgromadzili na nich ponad 1,77 mld zł.

Add a comment
Więcej…
 
ZUS: kłopoty z informacjami o stanie indywidualnych kont emerytalnych
czwartek, 02 sierpnia 2007 10:45
{mosimage}W roku 2006 ponad 11 mln ubezpieczonych miało otrzymać informację o składkach zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS. Jednak Zakład nie wywiązał się z tego obowiązku i dopiero w roku bieżącym rozpocznie wysyłkę informacji. Terminem granicznym operacji jest 31 sierpnia. Zawartość przesyłki nie będzie jednak zgodna z przepisami, gdyż w informacji nie będzie podana kwota hipotetycznej emerytury, którą ZUS powinien obliczyć dla każdego ubezpieczonego w wieku powyżej 35 lat.

Artykuł 50 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na ZUS obowiązek corocznej (poczynając od 2006 roku) wysyłki ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. informacji o stanie konta. Powinna ona zawierać informacje o składkach i kapitale początkowym. Dodatkowo osoby 35-letnie i starsze w informacji ZUS powinny mieć podaną wysokość swojej hipotetycznej emerytury, czyli emerytury, jaką otrzymałyby po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Add a comment
Więcej…
 
IKE: słabe wyniki sprzedaży w 2007 r.
poniedziałek, 16 lipca 2007 11:49
{mosimage}Jak wynika z danych zebranych przez dziennik „Rzeczpospolita", w ciągu 12 miesięcy liczba indywidualnych kont emerytalnych wzrosła o ćwierć miliona, do około 890 tys. na koniec czerwca. Wynik ten został osiągnięty głównie za sprawą aktywności towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych, a zwłaszcza PZU Życie. Oznacza to jednak znaczy, że IKE mają zaledwie około 6 - 7 proc. osób, które są uprawnione do ich założenia.

Polacy już zapomnieli o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę: w ciągu minionego półrocza przybyło zaledwie ok. 45 tys. kont. Sebastian Buczek, prezes ING TFI tłumaczy ten wynik faktem, że IKE przez nikogo nie są promowane. Nie ma nacisku na sprzedaż ani po stronie rządowej, ani instytucji finansowych.

Add a comment
Więcej…
 
Sejm: projekt zmian w przepisach o IKE do komisji
czwartek, 28 czerwca 2007 10:08
W środę 27 czerwca posłowie zdecydowali o przesłaniu do komisji projektu nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Zmiany mają zachęcić do dodatkowego oszczędzania na przyszłe emerytury.

Add a comment
Więcej…
 
IKE: zmiana przepisów regulujących zasady oszczędzania
środa, 16 maja 2007 10:10
{mosimage}W dniu wczorajszym ( 15 maja ) Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy regulującej sposób oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Pośród zmian najistotniejszą wydaje się być ta, która dotyczy zmiany zasad wypłacania części zgromadzonych tam pieniędzy na bardziej elastyczne. Romuald Poliński, wiceminister pracy i polityki społecznej, powiedział, że jego resort złożył propozycję zwiększenie limitu wpłat na IKE, aby więcej osób dodatkowo oszczędzało na starość.

Propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1205 z późn. zm.) przewidywała trzykrotne zwiększenie rocznego limitu wpłat na IKE, który zamiast 1,5-krotności średniego wynagrodzenia miał wynieść jego 4,5-krotność. Oznaczałoby to, że ocznie na IKE można by wpłacić około 12 tys. zł  a nie 3697 zł jak dotychczas. Weto zgłosiło Ministerstwo Finansów, gdyż koszt przyjęcia propozycji resortu pracy wyniósłby ponad 200 mln zł. Ostatecznie zapisy przyjętej przez rząd nowelizacji przewidują, że limit wpłat na IKE w kolejnym roku nie może być niższy niż w roku poprzednim. Oznacza to, że nawet przypadku spadku wynagrodzeń, limit nie ulegnie zmniejszeniu.

Add a comment
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 16

TFI PZU: Nowy zarząd

18 kwietnia rada nadzorcza Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU dokonała szeregu zmian w zarządzie spółki.

Do zarządu TFI PZU powołany został...


czytaj dalej

Generali: Adam Malinowski odszedł ze stanowiska wiceprezesa

Adam Malinowski nie jest już wiceprezesem Generali. 12 kwietnia złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Do czasu mianowania następcy jego...


czytaj dalej

Generali: Dyrektor cyfryzacji powołany

Na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych Generali został powołany Steven Zuanella. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie transformacji cyfrowej,...


czytaj dalej

AXA: 10 mln euro na odbudowę Notre-Dame

AXA Group, która ma długą tradycję filantropijnego wsparcia dla ochrony francuskiego dziedzictwa kulturowego, zadeklarowała, że przyczyni się do...


czytaj dalej

Rynek ubezpieczeń: Ruszyła masowa sprzedaż PZU GO

PZU GO, beacon połączony z mobilną aplikacją telematyczną, będący sztandarowym projektem ubezpieczyciela stworzonym przez jego ekspertów, trafił...


czytaj dalej

VIG Polska: Biznes majątkowy filarem wyników grupy

Wskaźnik wzrostu działalności majątkowej Vienna Insurance Group (VIG) w Polsce w 2018 roku był ponad dwuipółkrotnie wyższy niż całego rynku...


czytaj dalej

 

Adres redakcji

ul. Bracka 3 lok. 4
00-501 Warszawa

email redakcja@gu.com.pl

Gazeta

Prenumerata
E-wydanie

Firma

Redakcja
Reklama

Ogłoszenia

Podcast

Zamów newsletter
Facebook