Auxilia: Dużo mniej wypadków, a ofiar śmiertelnych nadal dużo!

0
885

Chociaż obecnie ruch na drogach zmalał, to w wypadkach nadal ginie wiele osób. Główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość – zauważa Auxilia.

Z danych zgromadzonych przez firmę wynika, że o ile w marcu sytuacja w kraju skutecznie zatrzymała wszystkich w domu, także kierowców, to nadal śmierć w wyniku wypadków drogowych poniosło 155 osób. W porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. wypadków drogowych było mniej o 31,55%, zabitych w ich wyniku – tylko o 17,99%.

Opracowanie: Auxilia, na podstawie statystyk policyjnych*

– Trzeba brać pod uwagę czynnik ludzki. W tym szczególnym okresie na drogach jest mniej kontroli, co może skłaniać kierowców do większej brawury. Zwróćmy uwagę, że ruch na drogach znacznie zmalał, a pogoda jest coraz lepsza. W tych warunkach łatwo o większą prędkość. Być może właśnie w ten sposób część kierowców odreagowuje stres – uważa Kamila Barszczewska, wiceprezes zarządu Auxilia.

Opracowanie: Auxilia, na podstawie statystyk policyjnych*

Na początku kwietnia eksperci i naukowcy z takich instytucji, jak m.in. Polska Akademia Nauk, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska czy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego wystosowało list otwarty do ministrów zdrowia i infrastruktury. Wyrazili w nim opinię, że skutecznym środkiem ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych byłaby rzeczywista redukcja prędkości. Jak podkreślili, w zależności od rodzaju drogi, nawet ponad 50% kierujących pojazdami nie przestrzega obowiązujących ograniczeń. Stąd ich postulat – ustalenie przynajmniej czasowych limitów prędkości na poszczególnych rodzajach dróg. W opinii ekspertów takie działanie ma na celu ograniczenie liczby osób, które będą wymagały pomocy służby zdrowia, co w dobie pandemii jest szczególnie zasadne.

Z najnowszego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że koszty społeczne wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2018 roku wyniosły 56,6 mld złotych, z czego 44,9 mld to koszty wypadków.

***

*http://policja.pl/…

(AM, źródło: Auxilia)