AXA: Ryzyka klimatyczne ponownie na szczycie największych zagrożeń

0
161

Wprowadzenie szczepionek i stopniowe znoszenie ograniczeń zdrowotnych w wielu krajach zmniejszyło obawy przed pandemią. W efekcie tego ryzyka klimatyczne powróciły na szczyt listy największych obaw ubezpieczycieli.

Jak podaje Bloomberg, w opublikowanym 28 września raporcie AXA globalne ocieplenie zostało uznane za największe zagrożenie dla społeczeństwa w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat. To ryzyko znajdowało się na samym szczycie rankingu także w latach 2018–2019, ale wydarzenia związane z Covid-19 sprawiły, że w 2020 r. numerem jeden zostały choroby i pandemie. 

– Zmiany klimatyczne powracają na pierwszy plan. To dobra wiadomość, ponieważ w zeszłym roku obawialiśmy się, że eksplozja zagrożeń dla zdrowia może przyćmić kryzys klimatyczny – powiedział dyrektor generalny AXA, Thomas Buberl

Z ankiety przeprowadzonej przez ubezpieczyciela wśród 3500 specjalistów ubezpieczeniowych z 60 krajów wynika również, że ryzyka cybernetyczne, które uplasowały się na drugim miejscu, są coraz większym zagrożeniem dla ubezpieczycieli. W tym roku około 61% respondentów umieściło cyberbezpieczeństwo wśród pięciu najważniejszych problemów, w porównaniu z 54% w 2018 r. Pandemia spadła na trzecie miejsce.

– Pandemia i lockdowny z pewnością zwiększyły wykorzystanie narzędzi cyfrowych, a my, ubezpieczyciele, widzieliśmy, że nasiliło to również zagrożenia i ataki cybernetyczne – powiedział wiceprezes AXA Frederic de Courtois podczas briefingu prasowego z dziennikarzami. 

(AM, źródło: Bloomberg)