Barometr Ubea nadal spada – składki OC są coraz niższe

0
132

Z obliczeń wykonanych przez ekspertów Ubea.pl wynika, że listopad przyniósł kolejny spadek średniej składki OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oferowanego przez internet. Jego skala była jednak mniejsza od obniżki odnotowanej przez porównywarkę w październiku.

Sposób przygotowywania kolejnych wydań barometru wygląda następująco: eksperci porównywarki co miesiąc sprawdzają ponad 100 tys. rzeczywistych kalkulacji wykonanych przez internautów. Taka analiza anonimowych informacji pozwala sprawdzić, jak w danym miesiącu kształtowała się średnia składka OC ppm. proponowana przez internet. Następnie wynik z danego miesiąca jest porównywany do styczniowego. Średni poziom składki ze stycznia każdego roku służy bowiem jako punkt odniesienia.

Jeżeli przeciętny koszt OC ppm. był w danym miesiącu o 2% większy od wyniku ze stycznia tego samego roku, to poziom barometru cenowego wyniesie 102% – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.pl.

Listopadowy odczyt barometru wyniósł 99 pkt., co oznacza spadek średniej składki OC ppm. o około 1% względem stycznia tego roku. Przeciętna składka z listopada wynosiła 1232 zł i była o 1,2% mniejsza niż miesiąc wcześniej. Dokładnie taki sam poziom przeciętnego kosztu obowiązkowej polisy odnotowano w sierpniu tego roku.

– Warto dodać, że listopadowa średnia składka OC nadal była o 4,8%/57 zł wyższa niż analogiczny wynik z czerwca 2021 r. – podkreśla Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.  

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego niedawno zasygnalizował ubezpieczycielom, że nadzór finansowy będzie uważnie przyglądał się rentowności OC ppm. i poziomowi pokrycia ryzyka przez składki.

– KNF nie chce dopuścić do powtórki sytuacji z lat 2014–2015, która później skutkowała dużymi podwyżkami składek obowiązkowych polis – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

(AM, źródło: Ubea)