Biznes z perspektywy kobiety, która była mężczyzną

0
414

Caroline Farberger, dyrektor generalna szwedzkiej firmy ubezpieczeniowej ICA Forsakring AB, należącej do giganta branży spożywczej ICA, jest pierwszą w Szwecji osobą na wysokim stanowisku w biznesie – i być może jedną z niewielu na świecie, jeśli nie jedyną – która zmieniła płeć. Dzięki temu zyskała wyjątkową perspektywę spojrzenia na kwestie równości płci w biznesie.

Jak mówi Farberger (53 l.), która w 2018 r. przeszła operację korekty płci, teraz widzi, że dla niej jako dla Carla – takie imię nosiła, będąc mężczyzną – „równość istniała tylko na papierze” – cytuje agencja Bloomberg.

W opublikowanej właśnie książce „Jag, Caroline, yrkeskvinna och familjefar” (Ja, Caroline: businesswoman i ojciec rodziny) Farberger opisuje swoje doświadczenie, które dało jej zrozumienie spraw płci i zmieniło jej styl kierowniczy.

Wspomina czasy prowadzone przez siebie zebrania, kiedy była mężczyzną. – Odruchowo zwracałam się do moich popleczników w sali i byliśmy zgodni. Potem spoglądałam na innych, pytałam, czy ktoś jest innego zdania, oczywiście nikt nie był, więc mogłam powiedzieć „świetnie, sprawa załatwiona” i przejść do następnego punktu.

Do września 2018 r. Farberger była mężczyzną, ojcem trojga dzieci, absolwentem studium wojskowego, masonem i doradcą w firmie McKinsey.

– Przez 50 lat funkcjonowałam pod przykrywką jako mężczyzna – powiedziała w wywiadzie. – Wiem, jak mężczyźni rozmawiają ze sobą i jak rozumują. Wiem, że muszę mówić w kategoriach wartości biznesowej, żeby do nich dotrzeć.

Jej zdaniem wielu mężczyzn „wyłącza się”, kiedy słyszą słowa takie jak patriarchat albo feminizm: – Natychmiast uznają, że osoba, która je wymawia, nie ma pojęcia o biznesie.

Farberger mówi, że dzięki zmianie płci stała się bardziej otwarta. Przed podjęciem decyzji szuka różnych punktów widzenia. Teraz rzadko kończy zebrania po godzinie 18, żeby nie odbierać możliwości zjedzenia kolacji z rodziną.

– Mężczyźni prawdopodobnie widzieliby w tym koszt prowadzenia biznesu, podczas gdy dla kobiet byłaby to zbyt wysoka cena za robienie kariery – zauważa.

Po tym jak poddała się operacji, kobiety zaczęły przychodzić do niej ze swoimi historiami. Od jednej z nich dowiedziała się o przypadku molestowania seksualnego w poprzednim miejscu pracy. Na pytanie, dlaczego nie powiedziała jej o tym wcześniej, usłyszała: „ponieważ była pani mężczyzną. Gdybym przychodziła z tym za każdym razem, kiedy mnie to spotkało, to ja stałabym się problemem”.

Farberger mówi, że ma teraz większą świadomość tego, jak niewiele kobiet ma władzę w szwedzkim biznesie. Według najnowszego raportu organizacji AllBright zaledwie jedną na 10 spółek giełdowych w Szwecji kieruje kobieta. Kobiety zajmują tylko 15% stanowisk kierowniczych najwyższego szczebla.

– Czyli tam, gdzie tworzy się kulturę i podejmuje decyzje – podkreśla Farberger. – Dopóki mężczyźni kierują działami finansowymi, a kobietami obsadza się HR i komunikację, nie osiągnie się niczego – dodaje.

Środowiska biznesowe w Szwecji życzliwie przyjęły nagłośnioną przez dziennik „Dagens Industri” zmianę płci Farberger.

– Jasne, że ma interesujące spojrzenie na różne sprawy, ale dla mnie jest tą samą osobą, tylko teraz bardziej pewną siebie – powiedziała Marie Halling, dyrektor generalna ICA Bank, której podlega Farberger.

W 2019 r. Farberger została w Szwecji osobą roku LGBTQ.

AC