Czego oczekuje współczesny pracodawca?

0
516

Pandemia wymusiła wiele zmian w życiu społeczno-gospodarczym naszego kraju. Jednym z efektów jest nowe podejście pracodawców i pracowników do grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. W ciągu zeszłego roku ten benefit pozapłacowy zyskał szczególnie na znaczeniu.

O czym warto pamiętać w rozmowach z pracodawcami? Na co warto zwracać uwagę?

Opieka pod kątem Covid-19

Dodatkowa ochrona przed zarażeniem samym koronawirusem, a także zminimalizowanie ryzyka wszelkich innych chorób, w szczególności zakaźnych, stała się priorytetem w wielu firmach. Dlatego zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi nie zmalało.

Co więcej, ubezpieczyciele, w tym i SALTUS Ubezpieczenia, zaczęli modyfikować oferty, żeby jeszcze lepiej dopasować się do oczekiwań i potrzeb pracodawców. W tym trudnym czasie każde dodatkowe wsparcie jest doceniane.

Dlatego np. w zakresie ubezpieczenia albo w ramach nadprogramowej usługi zaczęły być oferowane testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla pracowników. My uruchomiliśmy nawet specjalny Pracowniczy Program Profilaktyczny: Walka z Covid-19.

Dużym wyzwaniem będą też uruchomione już szczepienia populacyjne. Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19 zakłada możliwość zorganizowania mobilnych punktów szczepień, m.in. w siedzibie przedsiębiorstwa, na co także się szykujemy i nawiązujemy współpracę z kolejnymi partnerami, którzy będą mogli je zorganizować.

Dostosowanie do zróżnicowanej wiekowo kadry

Innym czynnikiem, który koniecznie trzeba brać pod uwagę, jest ciągle zmieniająca się struktura demograficzna pracowników. Starzenie się społeczeństwa spowodowało, że w coraz większej liczbie firm pracują równocześnie przedstawiciele wielu pokoleń, o często diametralnie różnych potrzebach zdrowotnych.

Dlatego, wybierając zakres ochrony, który będzie kwalifikowany jako medycyna pracy, oprócz świadczeń przewidzianych w ramach ustawowo wymaganych badań okresowych i kontrolnych warto zapewnić im również pracownicze programy profilaktyczne, umożliwiające dostęp do konsultacji i testów pozwalających wykryć i zwalczyć schorzenia najpowszechniejsze wśród danych grup wiekowych.

Ponadto w wyniku pandemii zdecydowanie wzrosło zainteresowanie ochroną zdrowia psychicznego pracowników.

Profilaktykę należy dostosować do pracy zdalnej

Wielu pracowników nadal wykonuje swoje obowiązki z domu i może się to szybko nie zmienić. Tę kwestię również należy uwzględniać w rozmowach z ubezpieczającymi. Pracując zdalnie, po pierwsze, nie zawsze mamy odpowiednie warunki, żeby miejsce, z którego realizujemy zadania służbowe, spełniało wymagania BHP. Po drugie, nie zawsze pracownicy pamiętają o przestrzeganiu odpowiednich zasad, co prowadzi zazwyczaj do wad postawy i problemów z kręgosłupem.

To jednak nie koniec listy. Praca siedząca i brak ruchu przyczyniają się również do rozwoju m.in. otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zakrzepicy naczyń żylnych nóg, astmy czy zespołu cieśni nadgarstka. Do tego dochodzi często jeszcze dodatkowy stres wywołany pandemią i zmianami w codziennym życiu, który również ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie.

Dlatego zakres ubezpieczenia powinien uwzględniać świadczenia, które pozwolą zwalczyć także te problemy. W przypadku naszej oferty polecamy przede wszystkim Pracowniczy Program Profilaktyczny Nabytych Wad Postawy oraz program Walka dla Serca.

Dostęp do wielu placówek

Niezmiennie istotnym czynnikiem jest także lista placówek, w których można skorzystać ze świadczeń w ramach ubezpieczenia. Obecnie, w czasie pandemii ma to jeszcze większe znaczenie wobec skupienia się NFZ na walce z koronawirusem. W efekcie już i tak długi czas oczekiwania na badania, konsultacje i zabieg w ramach państwowego systemu opieki wydłużył się jeszcze bardziej.

Ubezpieczenia grupowe, dzięki dostępowi zarówno do sieci medycznych, jak i pojedynczych placówek wysokospecjalistycznych, znacząco skracają te terminy.

Xenia Kruszewska
dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia