KUKE: Rekordowa liczba niewypłacalności i restrukturyzacji

0
386

58 upadłości, 71 restrukturyzacji oraz 129 niewypłacalności – takie wyniki dla lipca podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Widoczny jest znaczny wzrost liczby niewypłacalności oraz restrukturyzacji w porównaniu z zarówno czerwcem, jak i ubiegłym rokiem. Jedną z przyczyn są zapisy Tarczy Antykryzysowej ułatwiające postępowanie restrukturyzacyjne.

Upadłość w zeszłym miesiącu ogłosiło 58 firm. To o 1,8% więcej niż w czerwcu i o 31,8% więcej niż rok wcześniej. Ponadto ogłoszono 71 restrukturyzacji, co oznaczało najwyższy odczyt w tej kategorii w historii badania zakładu. Wynik ten jest o 82,1% wyższy niż miesiąc wcześniej i o 97,2% niż rok temu. W pierwszym miesiącu wakacji odnotowano też 129 niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych), co również jest rekordowym poziomem w historii badania. Wspomniana wartość była wyższa o 34,4% w skali miesiąca i o 61,5% w ujęciu rocznym.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy wzrosła na koniec lipca do 1078 zdarzeń, sytuując się na najwyższym poziomie od 17 miesięcy – to także o 49 przypadków (4,8%) więcej niż w czerwcu.

– Początek drugiego półrocza przyniósł przyspieszenie wzrostu niewypłacalności wśród przedsiębiorstw, szczególnie w zakresie restrukturyzacji, których liczba znalazła się na najwyższym poziomie od początku gromadzenia danych przez KUKE. Ten wzrost należy wiązać przede wszystkim z nowym instrumentem prawnym wprowadzonym w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0, z którego od czerwca mogą korzystać przedsiębiorcy – uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnym przewidzianym dla firm odczuwających skutki pandemii. Nowy rodzaj postępowania niesie przywileje dla dłużnika: takie jak wstrzymanie egzekucji czy pozostawienie zarządu w jego rękach. Można się więc spodziewać, że z tego modelu restrukturyzacji będzie w kolejnych miesiącach korzystać coraz więcej podmiotów, by przetrwać najtrudniejszy okres w gospodarce – powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski.

Dodał, że w KUKE szkodowość, w tym wartość wypłaconych odszkodowań, zarówno w odniesieniu do obrotu krajowego, jak i eksportu, pozostaje na poziomach niższych niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

– Oczekujemy jednak, że wraz ze spodziewanym wzrostem niewypłacalności w kolejnych miesiącach jej wskaźniki ulegną pogorszeniu. Niezmiennie oceniamy, że szczególnie zagrożone obecną sytuacją są następujące branże: transport, rozrywka i rekreacja, hotele i restauracje. Pomimo relatywnie niezłej sytuacji w budowlance realizującej długie kontrakty zawarte przed wystąpieniem pandemii widać już wzrost niewypłacalności wśród producentów materiałów budowlanych – podsumował Tomasz Ślagórski.

(AM, źródło: KUKE)