Jak sprzedać ubezpieczenie raz, a prowizję dostać dwa razy?

0
609

Rozmowa z Maciejem Więckowskim, prezesem Easy Raty

Aleksandra E. Wysocka: – Czy naprawdę można sprzedać coś raz, a prowizję otrzymać dwa razy?

Maciej Więckowski: – Oczywiście, w tym celu został stworzony produkt Easy Raty. Gdy rozkładamy polisę na raty w towarzystwie ubezpieczeniowym, moment, w którym agent otrzyma pełną prowizję, jest odroczony w czasie nawet o wiele miesięcy. W Easy agent otrzymuje prowizję z towarzystwa ubezpieczeniowego od razu, a dodatkowo otrzymuje prowizję od Easy za zawarcie umowy.

Wprowadziliśmy również Easy Punkty, które pozwalają na otrzymanie nagrody nawet za umowy, które wystawiamy w najtańszym wariancie dla klienta. Każdy Easy Punkt zamieniany jest na nagrodę, którą użytkownik Easy może wypłacić wprost na swoje konto bankowe.

Teraz ceny ubezpieczeń są rekordowo niskie. Czy opłaca się jeszcze oferować klientom raty?

– Są dwie odpowiedzi na tak postawione pytanie. Pierwsza z nich dotyczy samych klientów – by mieć kontrolę nad wydatkami z domowego budżetu, lepiej jest płacić ubezpieczenie w Easy Ratach. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu klientom. Stąd – naszym zdaniem – warto korzystać z Easy Rat. Dodatkowo nasz produkt jest lepszym rozwiązaniem niż rozkładanie polisy na raty w TU. To kwestia nie tylko kosztu rozłożenia polisy na raty, ale też naszej elastyczności – możemy dopasować liczbę rat do domowego budżetu. Z kolei z perspektywy Agenta Easy Raty są również korzystne, bo w obecnej sytuacji niskie ceny polis oznaczają niskie przychody agentów – dlatego warto sięgnąć po dodatkowe wynagrodzenie za sprzedaż polis na raty w Easy.

Przykład indywidualnego harmonogramu spłat.

Dwie duże raty co pół roku jak w TU, czy pięć mniejszych taniej?

Dlaczego multiagencja powinna zainteresować się niezależnym systemem płatności ratalnych? Przecież zakłady ubezpieczeń umożliwiają rozłożenie składek na raty.

– Częściowo już odpowiedź na to pytanie padła, ale warto to podkreślić jeszcze raz:

Po pierwsze, agenci otrzymują prowizję z TU od razu, ponieważ polisa jest opłacona przez nas jednorazowo.

Po drugie, to my pilnujemy, by klient płacił swoje raty, w przypadku rat w TU od ich opłacenia zależy prowizja agenta, więc najlepiej, by utrzymywał z klientem w tej sprawie kontakt.
Po trzecie, warto zadbać o to, by przypis agencji i wysokość prowizji za sprzedaż była jak najwyższa – Easy Raty wpływają korzystnie na rentowność na każdym kliencie. Prowizja dodatkowa za sprzedaż w Easy wpływa korzystnie na przychody agencji. Easy to po prostu narzędzie pozwalające zarobić więcej na każdej polisie.
Po czwarte, agenci otrzymują dodatkowe nagrody w postaci Easy Punktów.

Same korzyści.

Klienci mają często bardzo dużo zobowiązań finansowych i odkładają zakup polisy albo decydują się na najtańszą możliwą opcję. Czy płatności ratalne mogą pomóc w takiej sytuacji?

– Raty są idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą zakupić najtańsze obowiązkowe OC, ale jednorazowa płatność jest realnym obciążeniem w ich budżecie, jak i dla osób, które chciałyby zabezpieczyć swoje mienie dokładnie i w szerszym zakresie. Jednak rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej jest znacznie droższe i jednorazowe opłacenie takiej składki często przekracza możliwości klientów.

Wybierając Easy Raty, agent jest w stanie sprzedać więcej – i tutaj znów korzysta: zwiększa przypis i zwiększa dochód z przypisu i rat Easy, a klient jest znacznie lepiej zabezpieczony i ma niską, miesięczną płatność za polisę. To sytuacja win-win.

Dodatkowo atutem Easy są polisy kilkuletnie często oferowane dla pojazdów w leasingu. Dzięki ratom w Easy agentowi łatwiej będzie przekonać klienta do zakupu polisy na auto w leasingu u niego – a jeśli nie kupi polisy u agenta, to skorzysta z finansowania tej polisy – zawsze to będzie lepsze dla klienta niż doliczanie wartości polisy do rat leasingowych, do których doliczyć trzeba oczywiście VAT.

Drugą kwestią jest opłata naliczana przez firmy leasingowe za rozkładanie polisy na raty klasycznie w TU. Opłata ta znika, kiedy agent korzysta z Easy Rat. Polisa jest opłacona jednorazowo.

Agenci nie są specjalistami od finansów, czy nie pogubią się w umowach, systemach, procentach?

– Może się tak wydawać, jednak zawarcie umowy w naszym systemie sprzedażowym jest prostsze niż wystawienie polisy w TU, więc agenci nie powinni mieć z tym żadnego problemu. Dodatkowo rynek finansowy i ubezpieczeniowy są sobie bardzo bliskie, więc warto, by agent rozszerzał swoje możliwości sprzedażowe w kierunku produktów finansowych.

Wiemy jednak, że stawianie pierwszych kroków może wydawać się skomplikowane, dlatego nasz Dział Wsparcia Agenta oferuje pomoc nie tylko merytoryczną, ale też przeprowadza agentów przez proces sprzedażowy. Organizujemy szkolenia i webinary, które wspomagają agentów w korzystaniu z naszego systemu.

Czy ten system już działa w praktyce i korzystają z niego jacyś agenci?

– Easy Raty działa na rynku już od ponad czterech lat, współpracując z wieloma mniejszymi i większymi agencjami. W tym czasie dużo się nauczyliśmy i wysłuchaliśmy opinii oraz sugestii naszych agentów. Przez te wszystkie lata wielokrotnie upraszczaliśmy i unowocześnialiśmy nasz system.

Proces sprzedaży został też całkowicie zdigitalizowany, usunęliśmy sporo przeszkód – w tym wyeliminowaliśmy większość dokumentacji papierowej – zastępując ją elektronicznymi dokumentami podpisywanymi przez SMS czy e-mail. Dzięki tym wszystkim zmianom jesteśmy gotowi na rozwój sieci sprzedaży, a agenci, którzy już nas znają, traktują nasz produkt jako integralną część swojej oferty dla klientów.

Jak zacząć z Wami współpracę?

– Niezależnie, czy jest się małą, średnią czy dużą agencją – współpracę z Easy może rozpocząć każdy, zawsze jesteśmy do dyspozycji i chętnie nawiązujemy kontakt. Sam proces rozpoczęcia współpracy jest sprawny, umowę można podpisać nawet przez profil zaufany i zacząć działać. Tak naprawdę każdy dzień zwłoki i każda polisa na raty wystawiona przez agenta poza systemem Easy to utracony dochód.

Na koniec chciałbym podkreślić to, kto czerpie korzyść z Easy Rat. Klient – ma tanie raty z elastycznie dopasowanym harmonogramem. Towarzystwo ubezpieczeniowe – polisa jest opłacona za cały okres. Agent ubezpieczeniowy – prowizja tu i teraz, dodatkowa prowizja i Easy Punkty, aby dodatkowo zmotywować do kalkulacji każdego klienta i każdej polisy.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra E. Wysocka


KONTAKT Z NAMI JEST EASY

tel.: 58 355 01 20

@: centrala@easyraty.pl