Rankomat: Klienci płacą więcej za pakiety komunikacyjne

0
627

Rekordowa inflacja w Polsce nie przełożyła się wprawdzie na podwyżki cen OC w 2021 roku, jednak mogła uderzyć w kierowców kupujących dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Średnia cena pakietu OC+AC wzrosła w całym kraju średnio o 13% – wynika z analizy danych zgromadzonych przez Rankomat.

Eksperci porównywarki sprawdzili, o ile wzrosły ceny pakietów OC i AC w 2021 roku w porównaniu do roku ubiegłego. Analiza składek obejmuje wszystkie województwa, największe miasta oraz TOP 10 najczęściej ubezpieczanych marek. 

Pakiety w górę o 13%

Z danych Rankomat wynika, że w 2020 roku polscy kierowcy płacili za pakiet OC+AC średnio 1283 zł. W 2021 r. do takiej polisy trzeba już było dopłacić 164 zł (+13%).

Największe podwyżki cen pakietów dotyczyły aut wyprodukowanych po 2015 roku (średnio +11,4%). Na największą przychylność ubezpieczycieli mogli natomiast liczyć właściciele kilkunastoletnich pojazdów. Wyłącznie w ich przypadku odnotowano obniżkę średniej składki o 0,3% r/r.

Liderem podwyżek cen OC+AC w 2021 r. przypadł samochodom marki Toyota. W ciągu ostatniego roku średnia cena pakietu na taki pojazd wzrosła o 15,8% (z 1210 zł do 1401 zł).

– Na znaczny wzrost cen AC Toyoty wpływ mogły mieć nie tylko rosnące ceny części zamiennych i usług, ale także niekorzystne statystyki dotyczące kradzieży samochodów. Okazuje się, że zarówno w 2020 r., jak i 2021 roku, ta marka zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kradzionych pojazdów. Zakłady ubezpieczeń musiały więc uwzględnić wyższe ryzyko ubezpieczenia, związane z utratą pojazdu i w konsekwencji wypłatą maksymalnego odszkodowania z polisy AC – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Rankomat.

Największe podwyżki w warmińsko-mazurskim

W ubiegłym roku największe podwyżki miały miejsce w województwie warmińsko-mazurskim (+ 15%). Jednak nie był to najdroższy region pod względem średniej ceny polisy. 

W 2021 roku najwięcej za kompleksowe ubezpieczenie samochodu (OC plus AC) płacili mieszkańcy Pomorza. Choć w ich przypadku podwyżki wyniosły najmniej, bo tylko 9,6%, to na polisę musieli przeznaczyć o 7,5% więcej, niż wynosiła przeciętna cena OC+AC w całym kraju.

W 2021 r. średnie ceny pakietów wzrosły w każdym mieście wojewódzkim. Największe podwyżki dotyczyły Kielc (15,8%), Bydgoszczy (14,2%) oraz Rzeszowa (13,7%), a najmniejsze Wrocławia (5,6%) i Warszawy (8%). Jednocześnie w stolicach województw, w których doszło do najmniejszych wzrostów cen, kierowcy płacili jedne z najwyższych stawek.

(AM, źródło: Rankomat)