Maroko: Afrykańska ekspansja brokera

0
124

Marokańska firma brokerska ASK Gras Savoye negocjuje swoją obecność w większej części Afryki Zachodniej, a następnie zamierza wejść do anglojęzycznych krajów afrykańskich – ujawniła plany dyrektor generalna Naima Smires. Wyjaśniła, że planowana ekspansja jest następstwem zawartej we wrześniu przez ASK Gras Savoye umowy o nabyciu afrykańskich udziałów globalnego giganta brokerskiego Willis Towers Watson.

Transakcja otwiera marokańskiemu brokerowi wstęp na 13 rynków, którymi są Algieria, Benin, Burkina Faso, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea, Liberia, Madagaskar, Mali, Niger, Republika Środkowej Afryki, Sierra Leone i Togo. W wywiadzie dla gazety „Morning” Smires powiedziała, że ASK Gras Savoye, przez swoją spółkę zależną ASK GS Africa, która posiada status Casablanca Finance City, nabyła, w zależności od kraju, albo lokalna spółkę zależną w całości, albo znaczną większość, przy zachowaniu krajowych udziałowców, którzy chcieli nimi pozostać. Po sfinalizowaniu wszystkich transakcji, ASK Gras Savoye będzie obecna w 14 krajach afrykańskich, z technicznym wsparciem WTW.

Smires zwróciła uwagę, że ASK Gras Savoye jest pierwszym brokerem w Maghrebie, który będzie miał siedziby w Afryce Subsaharyjskiej. Król Maroka Mohammed IV stawia ekspansję biznesową i dyplomację w skali kontynentu w centrum strategii rozwoju kraju, więc wiele marokańskich firm otworzyło działalność w innych krajach afrykańskich. ASK Gras Savoye chce się przyczynić do rozwoju doradztwa ubezpieczeniowego i szerzej, rynku ubezpieczeniowego w regionie.

(AC, źródło: Middle East Insurance Review)