Nowatorski sprzęt od PZU ratuje życie

0
52

Pierwszy pacjent, u którego z sukcesem przeprowadzono innowacyjny zabieg perfuzji wątroby, po ponad miesięcznej kuracji opuścił Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. To duże osiągnięcie lekarzy, którzy przeszczepili organ, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt Liver Assist sfinansowany w całości przez PZU.

Jak podkreśla chirurg transplantolog, dr hab. n. med. Piotr Domagała, technologia ta otwiera nowe możliwości. – To urządzenie pozwala przeprowadzić zabieg pozaustrojowej mechanicznej perfuzji, czyli zapewnić przepływ płynu perfuzyjnego przez pobraną od dawcy wątrobę poza organizmem, jeszcze przed dokonaniem wszczepienia. Tym samym te pobierane wątroby, które nie były idealne z powodu rozmaitych uszkodzeń lub przeszłości dawcy, możemy teraz z powodzeniem wykorzystywać – wyjaśnia dr Piotr Domagała.

– PZU od lat wspiera inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zdrowia Polaków. Cieszymy się, że możemy pomóc lekarzom ratować ludzkie życie. To dla nas największa wartość. Panu Krzysztofowi, jak również innym pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, życzymy zdrowia i mamy nadzieję, że nasze wsparcie pozwoli poprawić stan wielu chorych z niewydolnością wątroby – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. Prewencji PZU.

Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego o wartości 1,3 mln zł  został sfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU. Spółka opłaciła także jednorazowe zestawy do perfuzji, płyny do zabiegów oraz jednorazowe materiały laboratoryjne i oznaczenia niezbędne do badań czynnościowych narządów.

(AM, źródło: PZU)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here