Oliver Wyman: Firmy, które ignorują kobiety, tracą zarobki

0
256

Zdominowana przez mężczyzn branża usług finansowych przegapia ponad 700 mld dol. przychodów rocznie, ponieważ nie słucha kobiet albo nie przygotowuje produktów specjalnie dla nich – wynika z raportu firmy doradczej Oliver Wyman.

– Kobiety są bez wątpienia największą zaniedbaną grupą klientów w usługach finansowych – powiedziała Jessica Clempner, główna autorka raportu. – Pieniądze przechodzą firmom koło nosa, przez to, że nie słuchają i nie rozumieją klientek.

Wiele produktów, które wydają się niezależne od płci, w rzeczywistości odpowiada męskim potrzebom – szczególnie produkty zarządzania majątkiem nie są projektowane tak, aby współgrały z życiem finansowym kobiet. Np. gdyby ubezpieczyciele sprzedawali polisy na życie kobietom według tych samych stawek co mężczyznom, mogliby wygenerować 500 mld dol. nowych składek. Co więcej, kobiety na ogół trzymają więcej swoich aktywów w gotówce, a nie w akcjach i obligacjach, co kosztuje zarządzających aktywami potencjalne 25 mld dol. z opłat.

Takie problemy są pochodną braku kobiet na wysokim szczeblu kierownictwa w branży finansowej. Zaledwie 20% dyrektorów w finansach na świecie to kobiety, chociaż w 2016 r. było ich jeszcze mniej, bo 16%.

(AC, źródło: Bloomberg)