Ostatnie dni dotychczasowych certyfikatów Zielonej Karty

0
722

 

Od 1 lipca Zielone Karty zmieniają wygląd. Dotychczasowe certyfikaty w kolorze zielonym będą zastępowane dokumentami w kolorze białym. Do końca roku posiadaczom ubezpieczonych pojazdów będą wydawane obie wersje kart. Od nowego roku wystawiane będą certyfikaty wyłącznie w kolorze białym.

– W niektórych przypadkach zakłady ubezpieczeń będą mogły w dalszym ciągu wystawiać certyfikaty według dotychczasowego wzoru – czarny druk na zielonym tle. Jednakże ostatni taki certyfikat będzie mógł zostać wystawiony 31 grudnia 2021 roku. Ponieważ certyfikaty wystawiane są na 12 miesięcy, ostatecznym dniem, od którego dotychczasowe certyfikaty (czarno-zielone) nie będą więcej honorowane to 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to, że od 1 lipca 2021 do 30 grudnia 2022 roku będą w obiegu dwa wzory certyfikatów – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. – Z praktycznego punktu widzenia wprowadzane rozwiązania nie będą wymagać od ubezpieczających, posiadaczy oraz kierowców pojazdów mechanicznych podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności. Nie nakładają też na nich jakichkolwiek dodatkowych obowiązków. Mogą jednak rodzić pytania i wątpliwości dotyczące poprawnego wyglądu certyfikatów, dlatego aby je rozwiać, przedstawiamy nowy wygląd dokumentu – uspokaja. 

Ubezpieczyciele będą wydawać certyfikaty Zielonych Kart tak jak do tej pory. Jedynie sukcesywnie zmieniane będą ich formaty. 

– Wszelkie wystawione do tej pory oraz w przyszłości polskie Zielone Karty zachowają swoją ważność do końca okresu ich  obowiązywania, wskazanego w certyfikacie, nie później jednak niż do 30 grudnia 2022 roku – dodaje Mariusz Wichtowski. 

Kontrola certyfikatów przy przekraczaniu granic oraz na terytoriach krajów trzecich odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.

W ubiegłym roku Rada Biur Systemu Zielonej Karty wprowadziła zmiany formatu certyfikatów. Mają one dwojaki charakter:

  • zmiana obowiązkowa i jednolita dla całego Systemu Zielonej Karty weszła w życie z dniem 1 lipca 2020 r. i obejmuje zmiany w formacie awersu certyfikatu,
  • zmiana opcjonalna, zależna wyłącznie od decyzji krajowych Biur Narodowych, obejmuje między innymi zmianę koloru certyfikatu – wprowadzony został format czarno-biały, jednocześnie dotychczasowy format pozostaje w obiegu, a uzyskuje się możliwość wprowadzenia zmian sposobu przetwarzania i przesyłania certyfikatów.

W Polsce zmiana nastąpi 1 lipca 2021 r. Tego dnia prowadzony zostanie nowy biało-czarny format certyfikatów ZK.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: PBUK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here