PBUK: Zasady zgłaszania szkód bez zmian, ukraińskie Zielone Karty są honorowane

0
502

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podało, że będzie przyjmować zgłoszenia szkód wynikłych z ruchu pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie, a także na Białorusi i w Rosji według dotychczasowych zasad.

W związku z agresją Rosji przeciwko Ukrainie, a także poparcia tego aktu przez Białoruś, do PBUK napływają pytania od użytkowników dróg, głównie firm zarządzających flotami transportowo-spedycyjnymi, o sposób zgłaszania szkód spowodowanych przez kierujących pojazdami zarejestrowanymi na Ukrainie, a także na Białorusi i w Rosji. W odpowiedzi biuro przekazało, że regulacje systemowe w tym zakresie pozostają niezmienne, a zgłoszenia przebiegać będą według dotychczasowych zasad.

W odpowiedzi na pytania „Gazety Ubezpieczeniowej” Biuro przekazało, że na wszystkich przejściach granicznych honorowane są certyfikaty Zielonych Kart wystawione przez ukraińskich ubezpieczycieli.

„W przypadku braku stosownego certyfikatu obywatele Ukrainy podróżujący samochodami zaopatrzonymi w ukraińskie tablice rejestracyjne mają możliwość zakupienia ubezpieczenia granicznego w jednym z polskich zakładów ubezpieczeń. Punkty sprzedaży znajdują się na każdym polsko-ukraińskim przejściu granicznym. W minionym tygodniu PBUK podjęło decyzję o ułatwieniach technicznych dla członków Biura w celu zapewnienia nieprzerwanego oferowania tego ubezpieczenia” – przekazał Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

(AM, źródło: PBUK)