Ping An: IPO platformy fintechowej w USA

0
137

Chińska platforma fintechowa OneConnect Financial Technology rozszerzyła swoją pierwszą ofertę publiczną w Stanach Zjednoczonych, aby uzyskać 321 mln dol., częściowo przywracając plan sprzedaży akcji, który został ostatnio zredukowany.

Firma, jedna z kilku przedsięwzięć należących do Ping An Insurance, wspieranych przez SoftBank Group, w czwartek 12 grudnia br. sprzedała 31,2 mln amerykańskich kwitów depozytowych po 10 dol. każdy. W środę One Connect poinformowała, że zmniejsza liczbę akcji planowanych do sprzedaży do 26 mln oraz redukuje docelowy zakres cenowy do 9–10 dol. Taka oferta przyniosłaby zaledwie 260 mln dol., czyli połowę z wcześniej zakładanych 504 mln dol. OneConnect optowała za wejściem na giełdę nowojorską pomimo napięć między USA a Chinami. Wcześniej firma rozważała notowanie na giełdzie w Hongkongu z celem pozyskania ok. 1 mld dol., przy wycenie na ok. 8 mld dol.

OneConnect, wspierana przez Vision Fund SodtBanku, dostarcza rozwiązania technologiczne pomagające małym i średnim instytucjom finansowym w Chinach zwiększać przychody i zarządzać ryzykiem. SoftBank wspiera firmy należące do związanego z państwem ubezpieczyciela Ping An, realizując założenie łączenia technologii z ubezpieczeniami. W ub.r. Vision Fund zainwestował w Ping An Good Doctor i Ping An Health Technology. W ciągu 3 kwartałów br. OneConnect poniosła stratę netto 147 mln dol. przy przychodzie 218 mln dol. (w analogicznym okresie ub.r. 82 mln dol. przy 128 mln dol.). Od 2017 r. grupa Ping An udzieliła OneConnect ponad 1 mld dol. pożyczek oprocentowanych na 4,55–7,3%.

(AC, źródlo: Bloomberg)