Policja rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą prowizje agencyjne

0
453

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 5 mężczyzn w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani zawarli blisko 2,5 tys. fikcyjnych umów ubezpieczenia, za które otrzymali ponad 65 mln zł nienależnych prowizji od towarzystw ubezpieczeń.

Zatrzymani to 5 mieszkańców województwa śląskiego w wieku od 34 do 42 lat, którzy brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie całego kraju. Policjanci ustalili, że mężczyźni od maja 2012 r. do lutego 2015 r. zorganizowali i prowadzili proceder pośrednictwa przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie. Oferowali podpisanie bardzo korzystnych umów, które powiązane były z programem oszczędnościowym. Część osób, które podpisały wnioski ubezpieczeniowe, została wprowadzona w błąd przez oszustów. Osoby te usłyszały, że nie będą musiały początkowo samodzielnie opłacać składek, a po kilku miesiącach mogą bez żadnych konsekwencji zrezygnować z umowy. Aby skorzystać z „promocji”, musieli zachęcić następną osobę do przystąpienia do ubezpieczenia. Oszuści sami opłacali pierwsze składki, a wprowadzony w błąd zakład, po otrzymaniu pierwszej raty składki za ubezpieczenie, wypłacał agentowi prowizję.

Część z umów była całkowicie fikcyjna. Oszuści wystawili fałszywe dokumenty, posługując się personaliami osób, których dane pozyskiwali z innych towarzystw. Oferowali również drobne kwoty pieniędzy za samo podpisanie umowy ubezpieczenia, jednocześnie wystawiając im fałszywe zaświadczenia o dochodach, aby móc wyłudzić wyższe prowizje. Kwoty miesięcznych składek podpisanych umów wynosiły od 1 do 5 tys. zł, co pozwalało oszustom jednorazowo wyłudzić prowizję w wysokości blisko 50 tys. zł. Zdarzało się również, że jedna osoba widniała na kilku takich umowach. Podejrzani zawarli w sumie blisko 2,5 tys. fikcyjnych umów, za które otrzymali ponad 65 mln zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i szeregu oszustw ubezpieczeniowych. Ponadto jeden z mężczyzn usłyszał zarzut założenia i kierowania grupą przestępczą. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ok. 2 mln zł. Postępowanie ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

(AM, źródło: Policja Śląska)