Polski Ład nie spełnił oczekiwań w zakresie prywatnych polis zdrowotnych

0
350

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, przyznał, że Polski Ład „trochę pogrzebał” oczekiwania branży ubezpieczeniowej. Spodziewała się ona większej refleksji na temat ochrony zdrowia w Polsce.

Według prezesa PIU Polski Ład w zakresie ochrony zdrowia powinien być jednym wspólnym przedsięwzięciem obejmującym szereg elementów. Zdaniem Jana Grzegorza Prądzyńskiego rząd poszedł trochę na skróty, decydując się tylko podnieść składkę, a nie włączyć dodatkowe źródła finansowania, takie jak dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. W jego ocenie, tego typu polisy mogłyby zredukować kolejki do najbardziej obleganych specjalistów.

Prezes PIU uznał też, że można byłoby również rozważyć wprowadzenie systemu na wzór PPK zdrowotnego. W jego ramach oferowany byłyby masowy, tani produkt, który odciążyłby służbę zdrowia i wpłynął na lepszą profilaktykę. Jan Grzegorz Prądzyński wyjaśnił, że takie rozwiązania istnieją na świecie, ale nie są popularne w sensie politycznym.

Więcej:

Forsal.pl z 9 września, Patrycja Otto „Prezes PIU: Polski Ład pogrzebał nasze oczekiwania na temat ochrony zdrowia. Rząd poszedł na skróty”:

https://forsal.pl/finanse/aktualnosci/wideo/8240386…

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)