Ponad 800 budynków uszkodzonych wskutek orkanu Sabina

0
217

Trwający od 9 do 12 lutego orkan Sabina spowodował tysiące szkód w całej Polsce. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od niedzieli 9 lutego strażacy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej podjęli ponad 6 tysięcy interwencji w związku z wichurami.

Najwięcej interwencji strażaków zanotowano w województwie podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim. W działaniach w całym kraju do tej pory uczestniczyło ponad 25 tysięcy członków PSP i OSP. Tylko 11 lutego strażacy byli wzywani 1246 razy, głównie do powalonych drzew i połamanych konarów. Najczęściej wyjeżdżali do zdarzeń na Śląsku – 240 razy, w Małopolsce – 210 i na Dolnym Śląsku – 187. Silny wiatr uszkodził 246 budynków, w tym ponad 160 mieszkalnych oraz sieć elektryczną. 

W sumie wiatr uszkodził ponad 800 budynków, w tym 607 mieszkalnych. Najwięcej zabudowań ucierpiało w województwie podkarpackim. Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że 6,6 tys. odbiorców było pozbawionych prądu. MSWiA podkreśliło, że liczba ta systematycznie się zmniejsza, ponieważ służby energetyczne na bieżąco usuwają skutki awarii.

Zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych, w tym jeden strażak.

W usuwanie skutków szkód zaangażował się PZU. 12 lutego ubezpieczyciel poinformował na Twitterze, że już 4 na 10 jego klientów poszkodowanych wskutek Sabiny otrzymało odszkodowanie. Delegowani na miejsce Mobilni Eksperci PZU nadal pomagają klientom dokumentować i zgłaszać szkody.

(AM, źródło: MSWiA, Twitter, PZU)