Ponad milion osób oszczędza już w PPK

0
157

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) ujawnił 4 grudnia, że w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oszczędza ponad milion osób.

„(…) dzisiaj liczba pracowników oszczędzających w PPK zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion” – poinformował prezes Funduszu na Twitterze. Grono aktywnych uczestników Planów z pewnością wzrośnie.  „(…) partycypację na I etapie poznamy do połowy XII” – napisał Paweł Borys.

Zgodnie z przepisami, firmy, które na 31 grudnia 2018 r. zatrudniały ponad 250 pracowników, były do 25 października zobowiązane do zawarcia z instytucją finansową umowy na zarządzanie PPK. Następnie najpóźniej do 12 listopada 2019 r. miały zawrzeć umowy o prowadzenie PPK. Ze wstępnego podsumowania pierwszego etapu wynika, że najwięcej umów o prowadzenie PPK zawarło PKO TFI, pozyskując 1582 klientów. Na drugim miejscu znalazło się TFI PZU, które namówiło do swojej oferty ponad 1 tys. klientów.

Z pierwszego badania poziomu partycypacji w ramach PPK, przeprowadzonego przez ekspertów Instytutu Emerytalnego oraz Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy, wynika, że 12 listopada średni poziom partycypacji w Planach w podmiotach uczestniczących w pierwszej turze programu wyniósł około 40%. Taki współczynnik uczestnictwa w programie raportowała część podmiotów oferujących PPK, np. NN Investment Partners TFI (partycypacja ponad 40%) i TFI Allianz Polska (nieco poniżej 40%) Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk ocenił uczestnictwo w PPK na poziomie 40% jako bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę historyczne obciążenia oraz poziom zamożności. Jego zdaniem z czasem partycypacja w programie powinna rosnąć.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl