Punkta: Stawki dla młodych kierowców nieco spadły

0
93

Z raportu kwartalnego Punkty sporządzonego w oparciu o kalkulacje wykonane przez klientów porównywarki wynika, że w III kw. kierowcy w wieku 18-25 lat wydali na OC średnio 1238 zł. Rekordzista zapłacił 6062 zł. Multiagencja podkreśla jednocześnie, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy to właśnie młodym kierowcom najbardziej spadły ceny – średnio o 10%.

– Mimo ogólnej stabilizacji cen OC, ubezpieczyciele nieco ostrzej rywalizują o młodego klienta. Ta grupa kierowców może w tej chwili liczyć na ulgowe traktowanie, bo to im stawki za obowiązkowe ubezpieczenie spadły najbardziej w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Być może jest to zapowiedź trendu, gdzie zamiast wrzucać młodych do jednego worka najbardziej szkodowych kierowców, towarzystwa będą wyceniać OC dla tej grupy w sposób bardziej spersonalizowany, premiując tych jeżdżących bezpiecznie – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty

Z danych Punkta wynika, że młodzi kierowcy płacą najwięcej w województwie dolnośląskim – 1481 zł, mazowieckim – 1376 zł oraz pomorskim – 1358 zł. Z najwyższymi składkami za OC muszą się liczyć młodzi kierowcy z największych miast. Najdrożej wypada Wrocław – 1984 zł, o 34% więcej niż przeciętny kierowca w wieku 1825 lat z dolnośląskiego i o 60% więcej niż wynosi średnia składka dla młodego kierowcy w skali całego kraju. Dalej są młodzi kierowcy z Warszawy – 1626 zł oraz Szczecina – 1531 zł.

Z kolei najtaniej za OC płacą młodzi właściciele aut z podkarpackiego – 903 zł, świętokrzyskiego – 958 zł i opolskiego – 1027 zł. To w tych województwach zanotowano też skokowe spadki składki za obowiązkowe ubezpieczenie dla tej grupy kierowców – odpowiednio o 27, 22 i o 17%.

(AM, źródło: Punkta)