PZU współfinansuje kolejną farmę wiatrową

0
330

PZU włącza się w finansowanie budowy farmy wiatrowej w Białym Borze koło Szczecinka, na którą przeznaczy 50 mln zł. Inwestycja, jedna z większych tego typu w Polsce, składa się z 42 turbin wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy blisko 145 MW.

– Jako największy konglomerat finansowy w tej części Europy chcemy być liderem i promotorem najważniejszej od dziesięcioleci zmiany w polskiej gospodarce, jaką jest transformacja energetyczna.  Inwestycja w Białym Borze to kolejny przykład zaangażowania Grupy PZU w rozwój sektora energii odnawialnej i tym samym realizacji naszej strategii ESG. Czysta energia wytworzona przez nową farmę wiatrową będzie w stanie zasilić nawet ponad 100 tys. gospodarstw domowych w tej części województwa zachodniopomorskiego – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU SA.

Warta ok. 740 mln zł inwestycja w Białym Borze, realizowana przez Mirova oraz Uriel Renovables, znajduje się w końcowej fazie konstrukcyjnej; zainstalowano już wszystkie turbiny. Farma wiatrowa, oprócz czystej energii dla społeczności, zapewni lokalnemu samorządowi stały dopływ środków z tytułu podatków. Dodatkowo inwestorzy wybudowali i zmodernizowali fragmenty okolicznej sieci powiatowych i gminnych dróg. W finansowaniu tego przedsięwzięcia PZU dołączył do DNB Bank oraz EKF. 

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozwoju sektora zielonej energetyki w Polsce. Łącząc globalne doświadczenie DNB z lokalną wiedzą naszego polskiego zespołu, staliśmy się jedną z wiodących instytucji finansowych oferujących zarówno finansowanie, jak i usługi doradcze dla projektów sektora energetyki odnawialnej na polskim rynku. Zamierzamy dalej aktywnie wspierać rozwój zielonych technologii, ułatwiając dostęp do długoterminowego kapitału, niezbędnego dla dalszego finansowania transformacji polskiego sektora energetycznego – mówi Kristi B. Sørensen, dyrektor globalna ds. odnawialnych źródeł energii i infrastruktury DNB Bank ASA.

Zaangażowanie największego polskiego ubezpieczyciela w finansowanie budowy elektrowni wiatrowych wynosi już 200 mln zł. Udział Grupy PZU w rozwoju zielonej energii to ważny element realizacji jej strategii ESG na lata 2021–2024 „Rozwój w równowadze”. W ramach tego projektu zakład wprowadził ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych czy wiatrowych. Włączył się też w szereg dużych projektów inwestycyjnych. W połowie 2021 r. PZU ogłosił współfinansowanie budowy farm wiatrowych na łączną kwotę 150 mln zł. Kolejnych 300 mln zł ulokował w obligacjach ESG. Przystąpił też do szerokiego porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

(AM, źródło: PZU)