Rozwój agenta to jedyny kierunek

0
924

Rynek ubezpieczeń w ciągu najbliższych kilku lat bardzo się zmieni. Dziś agenci rozpoczęli pracę nad tym, kto znajdzie się na pole position już za pięć lat. Agent przyszłości będzie konkurował wiedzą oraz kompleksowym doradztwem. Szeroka oferta i umiejętność sprzedaży różnorodnych produktów będą decydujące, jeśli chodzi o możliwości rozwoju firmy – podkreślają analitycy ERGO Hestii.

Sopocki ubezpieczyciel przygotował wiele rozwiązań, dzięki którym pośrednik może zdobyć niezbędne umiejętności i rozszerzyć ofertę tak, by z powodzeniem rozwijać swoją działalność. Jednym z kluczowych jest Certyfikacja Sieci Agencyjnej.

Blisko 350 osób przystąpiło we wrześniu do egzaminów w ramach Programu Certyfikacji. Agenci oraz OFWCA, którzy otrzymają pozytywną ocenę na egzaminie, zyskają dodatkowe uprawnienia związane z ubezpieczeniami detalicznymi i korporacyjnymi.

Certyfikowani agenci zyskają daleko idące uprawnienia w sprzedaży produktów w ramach najnowszej platformy ubezpieczyciela – ERGO Biznes.

Od początku zależało nam na tym, by stworzyć platformę, która będzie dla agenta bodźcem oraz narzędziem do rozwoju – podkreśla Anna Ralcewicz, dyrektor zespołu szkoleń w ERGO Hestii. – Projekt przerósł nasze oczekiwania i dziś urósł do rangi rozwiązania strategicznego.

Ambicja agentów

Zorganizowany w ostatnim czasie egzamin został poprzedzony cyklem szkoleń, w których wzięło udział ok. 500 agentów współpracujących z ubezpieczycielem, Multiagencji Krajowych oraz Punktów Standard. Celem było stworzenie możliwości rozwoju, który w ciągu najbliższych kilku lat będzie kluczowy dla ubezpieczeniowego biznesu.

ERGO Hestia zorganizowała już 26 spotkań certyfikacyjnych – zarówno w największych, jak i mniejszych miastach Polski. Agenci oraz OFWCA mogli szkolić się m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Szczecinie, ale też w Rzeszowie, Białymstoku, Olsztynie czy Koszalinie.

Magdalena Ozdowska

– Pierwsza edycja Programu Certyfikacji już się kończy. Ogromne zainteresowanie pokazuje, że agenci i OFWCA proaktywnie poszukują możliwości rozwoju. To dobry prognostyk na przyszłość – zaznacza Magdalena Ozdowska, menedżer projektu Certyfikacji w ERGO Hestii, i podsumowuje:

– Nasz program oferuje im nie tylko wzmocnienie kompetencji merytorycznych, ale też pozyskanie nowych uprawnień w sprzedaży. Dziś będzie to najbardziej widoczne w kontekście ERGO Biznes i Syriusza. Program Certyfikacji zapewnia dostęp do wiedzy w wymiarze teoretycznym, ale co najważniejsze – również praktycznym. To czyni go wyjątkowym na rynku.

Gamma, Beta i Alfa

Eksperci ERGO Hestii przygotowali dla pośredników program, w ramach którego mają możliwość zdobycia certyfikatu na trzech poziomach: od stopnia Gamma, poprzez Beta, aż po najwyższy – Alfa.

W ramach pierwszego poziomu γ (Gamma) Programu Certyfikacji Sieci Agencyjnej uczestnicy doskonalili się w obszarach, takich jak m.in. zakres wyceny majątku, aspekty prawne odpowiedzialności cywilnej, techniczna ocena ryzyka, cyberbezpieczeństwo, ubezpieczanie sprzętu elektronicznego oraz szerzej – mienia klientów indywidualnych. Ponadto mogli szlifować techniki sprzedaży ubezpieczeń detalicznych.

Kolejne poziomy – β (Beta) oraz α (Alfa) – obejmą m.in. zagadnienia z zakresu ubezpieczeń mienia, oceny ryzyka w zakresie ubezpieczeń́ majątkowych i OC działalności, likwidacji szkód, underwritingu w ubezpieczeniach na życie, ubezpieczenia sprzętu i maszyn budowlanych, termowizji, fotowoltaiki, a także tzw. prospectingu i budowania marki.

– Na rynku bardzo dużo mówi się o jakości i potrzebie stawiania na profesjonalizm. My nie zatrzymujemy się na mówieniu. Robimy to – podkreśla Łukasz Heinowski, konsultant Programu Certyfikacji, i wyjaśnia:

– Program został skonstruowany tak, aby dostarczyć wiedzę i narzędzia najbardziej potrzebne agentom w nowej rzeczywistości, dlatego w programie znalazły się zagadnienia związane z ubezpieczeniami cyber czy termowizji. Poza tym certyfikat daje specjalne uprawnienia, zwłaszcza w sprzedaży produktów przez ERGO Biznes.

Łukasz Heinowski

Uprawnienia korporacyjne

Pozytywne zakończenie każdego z etapów programu polegające na ukończeniu szkoleń oraz zdaniu egzaminów zapewni otrzymanie określonych uprawnień związanych z ubezpieczeniami detalicznymi i korporacyjnymi, co w znacznym stopniu zwiększy decyzyjność pośredników ubezpieczeniowych współpracujących z ERGO Hestią.

Doradca, ekspert, underwriter

Oprócz ERGO Biznes uprawnienia korporacyjne umożliwią agentom oraz OFWCA m.in. samodzielne oferowanie ubezpieczeń Cyber, a także ubezpieczenia mienia, odpowiedzialności cywilnej oraz komunikacyjne autocasco czy ubezpieczenia maszyn i sprzętu budowlanego klientom zainteresowanym szerszym zakresem ochrony czy sumami ubezpieczenia.

– Rozwiązania te wymagają od osób oferujących ubezpieczenia szerszej wiedzy merytorycznej. Dlatego szkolenia są prowadzone przez praktyków, doświadczonych ekspertów zajmujących się danymi zagadnieniami na co dzień – zaznacza Magdalena Ozdowska.

W pierwszej edycji programu nie mogli wziąć udziału wszyscy agenci. Już teraz jednak wiemy, że przygotowywana jest druga edycja. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do kolejnego etapu, szkolenia rozpoczną już w lutym. Zakończenie cyklu przewidziane jest na maj, a egzamin odbędzie się w czerwcu 2022 r.