Rynek ubezpieczeń: Przetasowania kadrowe w sprzedaży

0
120

Choć do końca obecnego roku pozostały prawie trzy miesiące, to już dziś można powiedzieć, że sprzedaż była segmentem ubezpieczeń, w którym doszło do najgłębszych zmian. Szczególnie wśród najwyżej postawionych menadżerów zajmujących się tym obszarem.

Adam Malinowski w Signal Iduna

Gdy w kwietniu Adam Malinowski rezygnował z zasiadania w zarządzie Generali, wielu ekspertów zastanawiało się, która firma będzie jego nowym miejscem pracy. Obszar wiedzy i doświadczenia menadżera oraz piastowane ostatnio funkcje pozwalały z dużą pewnością założyć, że będzie zasiadał w zarządzie, gdzie pod jego nadzorem znajdzie się obszar dystrybucji. Ostateczny wybór Adama Malinowskiego był jednak dość niespodziewany, gdyż jak dowiedzieliśmy się ostatnio, od listopada będzie członkiem zarządów polskich spółek Signal Iduna. Z jednej strony jest nieco zaskakujące, że menadżer zamienił coraz mocniej rozpychające się na naszym rynku Generali, które ma w dodatku niezwykle interesujące perspektywy rozwoju, wynikające choćby z przejęcia Concordii, na jednego z mniejszych graczy nad Wisłą. Z drugiej jednak możliwość działania na rzecz wzmocnienia pozycji ubezpieczyciela, który w ostatnich latach przeszedł spore zmiany, jest ciekawym wyzwaniem i może zapewnić duży profit w przyszłości.

Ceny OC przestały spadać?

Coraz więcej wskazuje na to, że po sześciu miesiącach obniżek składek w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ubezpieczyciele nieco skorygowali swoją politykę cenową w tym segmencie. Po wcześniejszych sygnałach Ubea wskazujących, że składki podczas wakacji były nieco wyższe niż w poprzedzających je miesiącach, teraz pojawił się raport Rankomat, według którego ceny w trzecim kwartale były wyższe niż w drugim. I choć do szczegółowych danych liczbowych podawanych przez porównywarki należy podchodzić z dużą rezerwą, to sygnalizowanego przez nie trendu raczej nie należy zbywać wzruszeniem ramion. Pod tym bowiem względem są one niezłym „sejsmografem” zmian cenowych na rynku OC.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 42 z datą wydawniczą 14 października.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl