ABB i Ergo Hestia z rozwiązaniem ograniczającym awaryjność maszyn i urządzeń

0
198

Sopocka Ergo Hestia i ABB, firma technologiczna wspierająca cyfrową transformację przemysłu, rozpoczęły współpracę. Efektem ich partnerstwa jest bazujące na IoT rozwiązanie monitorujące maszyny i urządzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka ich awarii.

Ergo Hestia jako pierwsza na polskim rynku ubezpieczeń zatrudniła inżynierów ryzyka, których zadaniem było przede wszystkim wsparcie klientów w poprawianiu poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości powstania zdarzeń szkodowych i rozmiaru szkody.

– W ostatnim czasie rozpoczęliśmy intensywne prace nad nowymi metodami prewencji szkodowej – powiedział Zbigniew Żyra, dyrektor Hestia Loss Control, spółki inżynierskiej sopockiej grupy. – Wybór padł na technologię internetu rzeczy (IoT), zapewniającą nieograniczone możliwości w zbieraniu, przesyłaniu i analizowaniu informacji, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii – dodał.

Po sprawdzeniu kilku rozwiązań ubezpieczyciel wybrał na system ABB Ability™ Smart Sensor pozwalający monitorować pracę silnika za pomocą bezprzewodowego czujnika. System to innowacyjna technologia pozwalająca przekształcić tradycyjny silnik w inteligentne, komunikujące się bezprzewodowo urządzenie. Zainstalowane sensory monitorują na bieżąco kluczowe parametry pracy, m.in. temperaturę i drgania, świadczące o stanie technicznym urządzenia. Dzięki temu można zaplanować działania służb utrzymania ruchu na podstawie realnych potrzeb, a nie planowanych przeglądów okresowych. Pozwala to na ograniczenie liczby nieplanowanych przestojów, identyfikację niskoefektywnych elementów systemu, wydłużenie żywotności urządzeń oraz ograniczenie ryzyk związanych z eksploatacją i serwisem. 

– Od kilku miesięcy trwają intensywne testy systemu u wybranych klientów Ergo Hestii. Na bieżąco zbieramy wszelkie sugestie i uwagi, które mogą usprawnić proponowane rozwiązania – tłumaczy Hubert Karpiński, menedżer projektu Ergo Hestii, odpowiedzialny za systemy prewencyjne IoT.  – Opinie klientów są bardzo pozytywne, a nawet entuzjastyczne – zaznacza.

Od początku roku monitoring urządzeń, jak i inne rozwiązania wykorzystujące technologię internetu rzeczy, są już częścią oferty ubezpieczeniowej zakładu.

– Ergo Hestia świetnie przygotowała się do wejścia na rynek z komercyjną ofertą. Wspólnie z ich zespołem inżynierskim pracowaliśmy nad wyborem najlepszych koncepcji z zakresu zabezpieczenia silników, pomp i łożysk. Pomysł był dobry, realizacja również – przyznaje Aleksander Knop z biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce. – Cieszymy się, że możemy pomóc we wdrożeniu cyfrowych technologii, które są w stanie uchronić przedsiębiorstwa przed niepotrzebnymi stratami. To szczególnie ważne w obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej.

ABB stworzyła platformę ABB Ability™ Digital Powertrain, która monitoruje cały układ napędowy – integruje monitoring przemienników częstotliwości, silników, łożysk, pomp i kompresorów.

AM, news@gu.com.pl

 (źródło: ABB)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here