Radcowie prawni pod ochroną AXA

0
471

Po 15 latach PZU SA przestał być ubezpieczycielem Krajowej Izby Radców Prawnych. 11 grudnia organizacja podpisała trzyletnią umowę z AXA Ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa dla członków KIRP zacznie działać od początku 2020 roku – informują media.

Serwis prawo.pl podaje, że nowa umowa zapewnia radcom prawnym ochronę od nowych ryzyk, m.in. od odpowiedzialności wynikającej z naruszenia obowiązków informowania szefa Krajowej Administracji Skarbowej o schematach podatkowych zaproponowanych klientowi. Mecenas Ryszard Ostrowski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, wskazuje, że zmiana ubezpieczyciela była podyktowana również tym, iż w ramach składki członkowskiej AXA zaproponowała wyższe sumy gwarancyjne zarówno w obowiązkowych OC, jak i pakiecie ubezpieczeń dobrowolnych dla radców i prowadzonych przez nich kancelarii. W umowie zmieniono też definicję wypadku ubezpieczeniowego na taki, który jest oparty na dniu popełnienia błędu. Wiceprezes KRRP wyjaśnia, że w ten sposób organizacja chciała  zagwarantować ochronę tak długo, jak długo trwa odpowiedzialność radcy.

Brokerem Izby był Willis Towers Watson (WTW), który obsłuży polisy radców, zajmie się obsługą zgłaszanych do nich roszczeń oraz udostępni specjalną platformę internetową do obsługi umów dodatkowych. Sylwia Kozłowska, dyrektor działu ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej WTW, mówi, że sługa roszczeń pozwoli jej firmie na zebranie i analizowanie danych dotyczących zdarzeń szkodowych pod kątem wdrażania rozwiązań prewencyjnych oraz skuteczniejsze negocjacje kolejnych programów. 

Według szacunków KIRP, z oferty obowiązkowej skorzysta ok. 35 tys. radców prawnych, a ponadto zostanie zawartych ok. 5 tys., umów dobrowolnych. Składka miesięczna za obowiązkową polisę dla jednego radcy wyniesie 19 zł miesięcznie. Prawnicy mogą też skorzystać z preferencyjnych warunków zawarcia umów dobrowolnych, np. podwyższonego limitu OC radcy prawnego, ubezpieczenia radców prawnych w związku z pełnieniem funkcji zleconych inspektora ochrony danych czy OC aplikantów radcowskich.

Z kolei „Puls Biznesu” zwraca uwagę, że umowa z Krajową Izbą Radców Prawnych poszerzy portfel OC osób wykonujących wolne zawody. Piotr Wójcik, odpowiedzialny za segment ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej AXA, przypomina, że ostatnio jego firma włączyła do oferty OC firm IT oraz ubezpieczenie pomocy prawnej w sporach podatkowych. Ekspert zapowiada, że AXA będzie rozwijać ofertę. „PB” zwraca uwagę, że ubezpieczyciel ma 8% udział w segmencie OC firm z branż niefinansowych, wartym 1,2 mld zł.

Więcej:

prawo.pl z 12 grudnia, Patrycja Rojek-Socha Ojczyk „Radcowie ubezpieczą się od odpowiedzialności za informowanie o schematach podatkowych” i „Puls Biznesu” z 12 grudnia, Karolina Wysota „AXA odbiła klienta PZU”:

https://www.prawo.pl/…

https://www.pb.pl/…

(AM, źródło: prawo.pl, „Puls Biznesu”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here