Rynek ubezpieczeń: Polski sektor dominuje w regionie CEE

0
213

Z szacunków xprimm.com wynika, że w pierwszej połowie obecnego roku dziesięciu największych ubezpieczycieli z Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) generowało łącznie 37% regionalnego przypisu składki brutto (GWP) zarówno w sektorze ubezpieczeń życiowych, jak i majątkowych.

W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. udział top 10 w tym osiągnięciu spadł o 0,5 punktu procentowego w przypadku rynku życiowego i o 1 pp. w przypadku rynku non-life. Xprimm.com oszacował też, że udział 50 największych zakładów z CEE w regionalnym sektorze uplasował się na poziomie około 65% (życiówka) i 68,3% (majątek). W obu działach jednostkowym liderem Europy Środkowo-Wschodniej jest Grupa PZU.

Oszacowane udziały największego polskiego ubezpieczyciela wyniosły ok. 15% w ubezpieczeniach na życie i nieco ponad 11% w ubezpieczeniach majątkowych.

Krajem, który jest najsilniej reprezentowany w ścisłej czołówce największych ubezpieczycieli regionu jest Polska. Zwłaszcza w dziale I gdzie spośród dziesięciu największych firm osiem pochodzi z naszego kraju. Nieco mniejsza dominacja występuje w dziale II. Tu Polska jest reprezentowana przez sześciu ubezpieczycieli.

Pozycja numer dwa przypadła Czechom. W pierwszej dziesiątce życiowego rynku ubezpieczeń naszych południowych sąsiadów reprezentują dwa zakłady. A na rynku majątkowym – trzy. Stawkę w sektorze non-life uzupełnia jeden ubezpieczyciel ze Słowenii.

Cały raport można znaleźć pod adresem:

https://www.xprimm.com/…

AM, news@gu.com.pl

(źródło: xprimm.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here